Reportáž 18.04.2019 Marduk - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
07.05.2019 • Samuel Sámel • Michal Roháč (foto)

MARDUK, VALKYRJA, ATTIC


18.04.2019 – Randal Pub, Bratislava


Pripomienka starých časov – tú sme si naplánovali na zelený štvrtok. Lenže ten bol vlastne vďaka sviatku takým malým piatok a zelený nebol vôbec, lebo bratislavský Randal mal hostiť blackmetalový Marduk.

Klub sa utešene plnil, na pódiu sa objavovali sviece, kadidlá, obrátený kríž a páni s klasilcky čierno-bielo sfarbenými tvárami. ATTIC ma prekvapil o čosi viac ako som si ochotný priznať. Nebolo to ani tak pre ich vizuál alebo rekvizity, tie mi k celej zostave sedeli. Čo mi rozhodne nesedelo bolo, prečo takto nahodení a nastajlovaný hudobníci hrajú heavy metal (mimochodom nijak pôsobivý) a ako sa s touto hudbou dostali na turné ku kapele Marduk. Podobne nechápavo prihliadali aj ostatní fanúšikovia a dosť zmätený koncert mal pozitívnu hlavne jednu vec – koniec. Aby sme sa nechápali zle, kapela to nebola až tak tragická a možno v spoločnosti telies ako Powerwolf alebo Lordi by som ich dokonca vychválil. Tu ale absolútne nezapadli, publikum nezaujali a jediné, čo sa im podarilo bolo prinesenie najväčšieho množstva rekvizít.

O poznanie lepšie sa javila ďalšia kapela – švédska VALKYRJA. Set odpálili skladbou Crowned Serpent a už tu sa ukázalo, že prišla zmena. Aj hudobne aj kvalitatívne Valkyrja zapadla o čosi lepšie, aj keď zvuk sa nie a nie podariť. Zapadnuté vokály a prepálená gitara však neboli až tak tragické, aby to publikum neprijalo a tak sa konečne rozbehol poriadny Black metal. Tu musím povedať, že kapelu zatienilo to, že koncert neponúkal nijak nadpriemer a najvýraznejším prvkom celého setu bola elektrika, ktorá na záver vypadla. Tu sme začali bojovať s okolnosťami. Kapela sa pri čelovkách zbalila, ale na šťastie to neznamenalo koniec koncertu. Rozbehnuté publikum bolo pomerne expresne schladené, ale zachránil to u mnohých bar, ktorý ich po nabehnutí prúdu dokázal udržať v klube.

Aj keď je nutné uznať, že slušným lákadlom bol aj MARDUK, ktorý sa ako hviezda večera zhostil pódia na záver. Zvukár konečne našiel správne polohy a ľudia sa prvý raz skutočne rozhýbali. Už s prvými tónmi Panzer Division Marduk sa v plnom Randali roztočilo pogo, poriadne to vrelo pod pódiom a ešte o čosi lepšie na ňom. Pódiovo nešlo o žiadne veľké snahy, bez rekvizít, bez výraznejšej show, bez loga. Jediné pripomenutie (pre znalých) toho, kto je na pódiu boli umrlčie lebky na kopákoch bicích. To, čo bolo jemne odfláknuté vizuálne bolo maximálne doplnené hudobne a páni sa predviedli v tom najlepšom svetle. Okrem klasických  kúskov sa dostalo aj na nový album Viktoria, ktorý ale prekvapivo predviedla kapela len dvoma skladbami – Werwolf a Equestrian Bloodlust. Inak išlo o pomerne príjemný prierez tvorbou, ktorý ale opäť prerušil prúd. Ten tento krát vypadol uprostred setu, ale kapela sa tvárila, akoby to bola súčasť setu alebo prinajmenšom niečo úplne bežné.

Musím povedať, že aj napriek tomu, že v Randali som zažil desiatky koncertov, ešte sa mi nestalo, že by tam (alebo v MMC) vypadával prúd, nieto ešte tri krát za sebou. Zvládli to ale nakoniec aj kapely, aj organizátori a dokonca aj fanúšikovia, ktorých sa na Marduk zišlo viac ako 350. Takže keď sa na to pozrieme takto spätne – po pomalom štarte a neistom intermezze v podaní elektrických výpadkov sme si užili perfektnú blackmetalovú smršť v podaní Valkyrja a Marduk. Attic trocha prestrelil, ale na druhej strane, aspoň niekto si dal námahu s pódiovou show a rekvizitami.
Návrat na obsah