Reportáž 28.12.2018 Spomienka na Lemmyho 3 - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
03.01.2019 • Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)

Spomienka na Lemmyho 3
ALTER EGO, MARTUROS, JB-Kings of Dirty Rock 'n' Roll, MOTÖRSCREAM


28.12.2018, Banská Bystrica, Klub 77


Už tretí rok sa konal spomienkový večer venovaný jedinému a jedinečnému muzikantovi, ktorý navždy opustil svet kovovej muziky - Lemmy Kilmister. Neopakovateľná osobnosť, na ktorú svet tvrdej hudby nikdy nezabudne a to aj vďaka podobným akciám, akou je koncert Spomienka na Lemmyho.

Prešovská kapela Alter Ego otvorila večer pred ešte pomerne skromným publikom. Ich výkon však skromný nebol a najväčšie pecky kapely Motörhead šlapali pekne od začiatku. Lemmyho pamiatku si uctili a myslím aj užili naplno.

Prievidzskí Marturos, alebo ak chcete „Motörheadturos“, ako sa kapela tento večer pomenovala, priniesli veľmi príjemný vánok v podobe ženskej vokalistky, ktorá sa tejto úlohy zhostila naozaj veľmi dobre. Musím sa priznať, že miestami mi jej prejav tak trochu pripomínal Doro, ktorá bola mimochodom Lemmymu veľmi blízka a určite by sa mu páčilo počuť svoje hity aj v tomto šate. Pre mňa boli Marturos akýmsi „highlightom“ večera.

Miestna zostava JB, alebo ak chcete aj králi špinavého rock 'n' rollu, sa predstavili ako tretí v poradí pred už poriadne naplneným klubom a to im svedčalo. Vystúpenie si užívali obidve strany, na aj pod pódiom, a o tom by to malo byť.

Poslednou zostavou boli Motörscream, ktorí Motörhead hrávajú na svojich koncertoch bežne. Skladby majú naozaj vyšperkované a publikum si tak mohlo naplno vychutnať aj toto prevedenie najväčších skladieb Motörhead.

Zaujímavé bolo aj to, že hoci sa setlisty kapiel veľmi podobali, každý do interpretácie vložil niečo svojské a unikátne. Známe skladby Overkill či Ace of Spades hrali vlastne všetci, no vždy to malo v sebe trošku iné korenie. Spomienka na Lemmyho je výborná akcia a do budúcna by som si vedela predstaviť ísť v koncepcií koncertov možno aj trošku ďalej. Možno by bol fajn akustický set alebo naopak prenechať interpretáciu nejakej black metalovej kapele...

Štyri kapely, štyri odlišné žánre, štyri rôzne interpretácie skladieb kapely Motorhead a výborná nálada. Asi takto by sa dalo stručne zhrnúť, čo sa v Banskej Bystrici udialo 28. decembra. Aj keď to v klube 77 od prvých momentov vypadalo skôr len na priemernú účasť, s potešením konštatujem, že to bolo zdanie, nakoľko sa klub zaplnil a to poriadne. Veľká vďaka a (Lemmyho) klobúk dole patrí Michalovi Roháčovi a V.I.P. Metal Concert Fans za perfektne zvládnutú organizáciu. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácií, pretože to nie je jednoduché. Chce to veľa chuti, odhodlania a energie. A ja verím, že aj v novom roku sa môžeme tešiť na kopu skvelých koncertov, ktoré V.I.P. Metal Concert Fans zorganizujú.

Video zostrih tohto koncertu.
Návrat na obsah