Reportáž 23.03.2018 Pressburg Black Death Fest - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
03.04.2018 • Petra Šrámková • Mrtvolka (foto)
PRESSBURG BLACK DEATH FEST
23.marec 2018, Randal klub, Bratislava
 

Bratislavuminulý piatok zahalila temnota, keď sa v útrobách klubu Randal konal prvý ročník PressburgBlackDeathFestu a už z názvu je jasné, aké metalové žánre v tento večer figurovali. Dlhé rozhodovanie, či ísť alebo neísť na túto akciu napokon premohla účasť death metalových MORDUM, ktorých som si nemohla nechať ujsť, keď sa už dotrepali z východu Slovenska do Bratislavy.

Začiatok akcie sa posunul minimálne o pol hodinu so skromným želaním vyššej účasti. Aj napriek tomu, že Randal sa zdal byť ešte prázdny, set košických MORDUM prilákal pred pódium značnú masu ľudí. Táto death metalová banda pred niekoľkými rokmi vstala z mŕtvych a minulý rok jej vyšiel debutový dlhohrajúci materiál „And WhatistheTruth?“. Aj napriek absencií basgitary páni zadelili vynikajúci set, veď čo si budeme klamať, dnes nás mnoho prišlo práve kvôli MORDUM. Brutaldeath metal vysokej kvality sa rozlieval Randalom a páni každou ďalšou skladbou dokazovali, že na východe predsa len niečo je. Minimálne silná metalová scéna a kvalitné kapely nahrávajúce vynikajúci materiál. Ja som po ich sete už len v duchu premýšľala, či ma dnes eštedokáže osloviť niektorá z nasledujúcich zväčša black metalových kapiel.

Okultnú a temnú atmosféru v Randale navodila česká black metalová formácia z Moravského krasu menom DEGORYEN. Na scéne nie sú dlho, možno tak zo desať rokov a podobne ako v prípade MORDUMimdebutová doska “Samorost” vyšla až minulý rok. Nechýbali corpsepainty, čierne rúcha a neuveriteľne dlhé ostne na oboch predlaktiach vokalistu. DEGORYEN predviedli celkom fajn set, do hĺbky sa mi to veľmi ťažko hodnotí, keďže nie som ‘true‘black metalový fanúšik. Stredné tempá, zaujímavé gitarové linky a okultnýfeeling, ale podľa mňa nič prevratné. Mnohých prítomných nepochybne potešili rituálnym spálením biblie počas skladby "Vztek na CírkevSvatou”. Takže tú správnu atmosféru to malo, ale nič viac ani menej, proste black metal.

Nasledovali ďalší bardi východoslovenskej scény, Košičania INFER, ktorí podobne ako ich kolegovia MORDUM vystúpili len v trojici bez basgitary. Vďaka kvalitnému čiernemu death metalu sú na Slovensku raritkou a teším sa, že sa dnes večer napokon zúčastnili. Pri ich sete mi basa už citeľne chýbala, predsa len sa nehovorí náhodou, že „basa tvrdí muziku”. Bez basovej linky to nebolo až také razantné a šťavnaté, utrpela hlavne temnota a ponurosť, ktorá prýšti z ich nahrávok ako vyvierajúca láva. Aj napriek tomu sa mi ich koncert zdal výborný, okrem starších skladieb zazneli aj novinky zverejnené na sklonku minulého roka, ktoré budú vypĺňať pripravovaný album. Ten je už v štádiu nahrávania avyjde niekedy tento rok prostredníctvom švédskeho labeluNigredoRecords.

Po kvalitnom sete INFER som sa už vážne rozhodovala, či ostať alebo ísť do postele. Moje mierne chrípkové delírium sa s plynutím koncertu stupňovalo a mne zhruba o pol jedenástej už nebolo všetko jedno. Cítila som sadosť nanič. Ale rozhodla som sa zotrvať a veru neľutujem. Ukrajinská formácia KZOHH, ktorá bola pre mňa do dnešného dňa neznáma, pripravila parádne black metalové divadlo. Miestami až pozitívne folkové introakoby vôbec nezapadalo do konceptu pekelného rituálu, ktorý nasledoval. Chorálne spevy v ambientnom pozadí, vŕzgajúce reťaze, vlhké zatuchnuté tóny vrcholia v naliehavom gitarovom doprovode akoby vykresľujúc prichádzajúci armagedon. Vtom sa z tmy vynorí vokalista so zahalenou tvárou, ktorú neukáže počas celého setu ani jeden z členovkapely. V pomalom tempe sa kymáca zo strany na stranua ústamiakobyprskal jed na všetky strany. Jeho prejav naozaj nemá obdoby, jeho gestikulácia, sekané pohyby a mučenícky prejav dokonale dotvárali hnusnú depresívnu atmosféru.Bol to martýr ako sa patrí, naozaj prežíval každý jeden tón, vyzeral až nepríčetne. Takéto zoskupenia naozaj spestrujú extrémnu metalovú scénu, ich vystúpenie bolo jedinečné, teatrálnevystupovanie speváka vynikajúco pasovalo k hudbe a jeho vokálny prejav takisto zapadal do všetkého ako skladačka. Depresívne, zrnité a vlhké ako zatuchnutá pôda v čerstvom hrobe. Možno chrípka plus niekoľko pív spôsobili, že som si tento set fakt užila, malo to atmosféru, ktorá Vám utkvie v pamäti.

Naopak, set ich krajanov, taktiež UkrajincovULVEGR, ktorí prišli predstaviť svoj nový materiál „Vargkult“ ma až tak nechytil. Klasický surový black metal je pre mňa asi najmenej stráviteľný, ale tomuto novému materiálu som venovala nejaký čas predtým a čakala som, že ma to naživo viac osloví. Ale žiaľ, nestalo sa!Z randalovského pódia proste nešiel ten chlad, mrazivé tóny ostré ako britva, nebola to taká sila ako z nahrávky. Ale na druhý deň som pocítila, že fakt nie som zdravá, takže aj to mohlo ovplyvniť môj úsudok. Koniec koncov som celkom rada, že som prišla, naše slovenské formácie MORDUM a INFER ma nesklamali, DEGORYEN podpálili bibliu a na vystúpenie KZOHH budem ešte dlho spomínať. Na druhej strane, treba si občas povedať dosť a keď sa organizmus prieči, treba si niektoré akcie proste odpustiť.

Za fotky ďakujeme Mrtvolke z METALEXPRESS.SK
Návrat na obsah