Reportáž 10.02.2018 Zomheym - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
20.02.2018 •  Petra Šrámková • Filip Hrubý (foto/rocker.sk)
ZORNHEYM, DEHYDRATED, ŽRIEBÄDLO, GHUSA

10.február 2018, British Rock Stars, Bratislava
 
 
Moju premiérovú návštevu bratislavského klubu British Rock Stars som akosi dlho odkladala. Odrádzali ma negatívne referencie známych - fanúšikov, ale aj kapiel nielen ohľadom priestoru, či kvality ozvučenia a prívetivosti obsluhy, ale aj celkového dojmu z tohto nie príliš „metalového“ klubu. V našom hlavnom meste je však situácia s koncertnými priestormi tak žalostná, že by sme si asi mali vážiť aj to málo, čo nám ešte zostalo. A British veru nie je až taký zlý, ba čo viac povedala by som, že mi celkom dobre zapasoval po všetkých stránkach. V tento večer tu chalani z LOUD FARM BOOKING hostili nie príliš známe zoskupenie zo Švédska ZORNHEYM, ktorým na turné predskakuje francúzska formácia GHUSA. Aj napriek medzinárodnému line-upu, mňa na tento koncert prilákali práve naše domáce kapely DEHYDRATED a ŽRIEBÄDLO.

Na dnešný večer som sa ani trochu nepripravovala, a preto bola francúzska banda GHUSA pre mňa veľkou neznámou, ale o to väčším a príjemným prekvapením. Netuším z akého dôvodu otvárali celý večer práve Francúzi a nie „lokálne“ kapely, ale GHUSA tým trochu škodovali. Osadenstvo klubu sa ešte nestihlo spamätať a pred pódiom sa zišlo naozaj len zopár jedincov. No ani to neodradilo muzikantov k podaniu maximálneho výkonu, odohrali set tak, ako by to vypálili aj pre tisíc fanúšikov. British naplnili čiernou zlovestnou atmosférou, predviedli death metal švédskeho strihu, ktorý je jemne melodický, ale zato poriadne temný. Minulý rok sa tešili albumovej novinke „Öswedeme”, ktorá predstavuje len ich druhý zásek v diskografií aj napriek tomu, že na scéne existujú už od roku 1989. Čo sa dialo medzitým je mi neznáme, ale jedno je isté, jediným pôvodným členom je v podstate už len vokalista. Zvuk bol skvelý, čo hneď v úvode zvýšilo moje sympatie k Britishu a Francúzov som si naozaj užila. Tí, ktorí ich nestihli môžu ľutovať.

Na rad prišli slovenské formácie a s opäť luxusným zvukom to na pódiu rozbalili ŽRIEBÄDLO. Síce nie som žiaden veľký black metalový fanúšik ani znalca, ale chalani ma nejakým spôsobom zaujali už keď som ich videla po prvý raz. Ich debutový album „Najsamprv“ je vonku už takmer dva roky, ale na živo funguje stále vynikajúco. Mrazivé black metalové pasáže v staroškolskom duchu sa rozlievajú priestorom a steny sú v okamihu pokryté ľadom. Neviem ako to robia, ale darí sa im vytvoriť fakt úžasnú atmosféru, temnú, surovú a chladnú. Páči sa mi, že majú slovenské texty a aj keď zväčša vokalistovi Maťovi nie je rozumieť, práve tie jeho vokály sa najviac podieľajú na jedinečnom vyznení celej muziky. Používa síce klasické black metalové spevy, ale vie poriadne pritlačiť aj do death metalu a presne tá farba hlasu medzi blackom a deathom je totálne úžasná až zimomriavky spôsobujúca. Páni priniesli kvalitný set, so skvelým zvukom, dobrými výkonmi čoho dôkazom je aj zaplnenie priestoru oproti prvej kapele.

British je mi čím ďalej tým viac sympatickejší, ale oddelenie koncertnej sály a priestoru so sedením mi trochu sťažuje stihnúť začiatky setov jednotlivých kapiel. Poznáte to, stretnete veľa známych, zakecáte sa a zrazu si uvedomíte, že ste na koncerte a nie len vonku na pive. Ale priestor Britishu má svoje pre aj proti. Neznášam podniky, kde je sedenie v priestore s pódiom a potom návštevníci koncertu sledujú kapelu posediačky, či dokonca otočení chrbtom k pódiu. Na koncert death metalistov DEHYDRATED som dobehla len len, preto žiaľ netuším, prečo dnes hrali bez basáka. Ale aj napriek tomu odohrali vynikajúci set, British sa vcelku zaplnil a zvukár pokračoval v nadmieru kvalitnom ozvučení klubu. Veľkou devízou DEHYDRATED je Draganov jedinečný vokál, ktorý spoznáte okamžite. Je hlboký, ponurý, ale taký šťavnatý a plný, že dokáže vyplniť celý priestor klubu. Keď tak nad tým premýšľam, DEHYDRATED vo svojej novej ére sa v hlavnom meste ešte neobjavili, takže v súčasnej zostave ich bratislavskí fanúšikovia mohli vidieť doma po prvý raz. Keďže ide o vyhratých hudobníkov, ktorí minimálne za posledný rok odohrali nespočetne veľa koncertov, kvalita setu sa ani nedá ofrflať, bolo to proste dokonalé. Death metal na Slovensku začal ožívať, predierať sa do popredia a ja sa z toho nesmierne teším. Minulý rok naša scéna ukázala obrovskú silu aj vďaka nahrávke „Ressurection“ piešťansko/trenčianskych DEHYDRATED a ja dúfam, že táto vlna bude pokračovať naďalej a rovnako nás zmetie aj ich ďalší koncert, či album.

Dnešný večer prebieha vynikajúco a po kvalitnýchsetoch našich slovenským kapiel sme na chvíľu aj pozabudli na avizovaného headlinera. ZORNHEYM je vcelku neznáme zoskupenie pochádzajúce zo švédskeho hlavného mesta. Páni minulý rok vydali svoju debutovú dosku „Where Hatred Dwells and Darkness Reigns“ a zrejme si mysleli, že zorganizovať hneď na to svoje úplne prvé európske turné bude skvelý nápad. Netuším, kde na nich chlapci z Loud Farm natrafili, ale keď už sme tu, musíme im dať šancu. Moja šanca trvala asi jeden a pol skladby. Myslím si, že každá kapela by sa mala snažiť preraziť svojou hudbou a nie divadlom a kostýmami. Nechápte ma zle, vizuálna stránka samozrejme muziku dotvára, ale zdá sa mi, že ZORNHEYM akoby celý koncept kapely postavili skôr na šou ako na svojej muzike. Prehnané divadielko vokalistu s nespočetnými grimasami mne teda vôbec nepripadalo zaujímavé. Skôr som sa bála, aby nedostal v tvári nejaký brutálny kŕč. Hudobne ide o symfonický black/death metal, ktorý možno nie je až taký zlý, ale príliš ma nezaujal. Možno naozaj to nevkusné divadlo zatienilo môj úsudok. Ale myslím si, že takéto niečo si môže kapela dovoliť, keď už má niečo za sebou a nie na samom začiatku svojej „kariéry“.

Loud Farm Bookingsi zaslúžia naše poďakovanie, že sa vydali na takúto cestu, chce to veľkú guráž. Na jar nás čaká ešte mnoho koncertov v ich organizačnej réžií, tak verím, že sa nás tam stretne čo najviac.
Návrat na obsah