Reportáž 17.02.2018 Pestilence - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
22.02.2018 • Petra Šrámková • Tomáš Bulánek (foto)
PESTILENCE, REBAELLIUN, DISTILLATOR
17.február 2018, RandalClub, Bratislava
 

Koncertmi preplnený február prináša na Slovensko nielen menej známe kapely ako minulotýždňový ZORNHEYM, ale aj kultové legendy žánrov akou je aj holandská death metalová mašinéria PESTILENCE, ktorú dnes hostil bratislavský klub Randal.

Na FB udalosti svietil avizovaný začiatok akcie o20:00 akeďže žiadne spresnenie alebo doplnenie časového harmonogramusa nekonalo, prišli sme do klubu niečo pred ôsmou. Avšak na pódiu už vtom čase vyšívala holandská thrashovica DISTILLATOR. Úprimne povedané, z FB udalosti nebolo jasné, či táto formácia vystúpi aj vBratislave, aj keď mala byť čiastočne súčasťou tohto európskeho turné. Neviem, či sa mám hnevať na organizátora alebo sama na seba, že som si nezistila presné informácie ziného zdroja, keďže samotná udalosť informácie dosť postrádala. Nevadí, vkaždom prípade som rada, že som videla aspoň zlomok setu týchto mladíkov. Nová vlna thrash metalu nesúca odkaz starých kultových kapiel mi celkom vyhovuje. Máme tu bandy ako WARBRINGER, HAVOK, POWER TRIP, VEKTOR, ktorým sa celkom darí osloviť mladších fanúšikov, ale verím tomu, že nimi nepohrdnú ani starí harcovníci. Dá sa sem zaradiť aj DISTILLATOR, ktorému minulý rok vyšiel druhý album s názvom „Summoning the Malicious“. Randal počas ich setu trochu zíval prázdnotou, ale dnešným cieľom väčšiny návštevníkov bola práve hlavná kapela,takže sa to dá pochopiť. DISTILLATOR hrajúci v trojici ponúkli osadenstvu celkom slušný old school thrashový náklad. Do rýchlej aenergickej muziky dobre zapasoval vokál. Spevák občas zatiahol do poriadnych power výšok, čo sa do ich muziky skvelo hodilo. Vedela by som si predstaviť ich set na čisto thrashovej akcií, kde by publikum vytvorilo určite lepšiu atmosféru.

Spoločné turné s PESTILENCE má brazílska death metalová partička REBAELLIUN, ktorása vrátila na metalovú scénu asi tri roky dozadu a hneď vyrukovala s pozitívne hodnoteným albumom „The Hell’s Decrees“. Na sklonku minulého roka fanúšikov potešili EP-čkom „Bringer of War (The Last Stand)“, apreto dnes mali zčoho vyberať.Ato samozrejme nehovorím odvoch doskách, ktoré vyšli za ich skoršej éry okolo roku 2000, predtým ako sa kapela uložila k ľadu. Setlist bol postavený na celej diskografií. REBAELLIUNoficiálne hrajú v trojici, ale keďže skladby na albumoch sú nahraté s dvomi gitarami, predpokladala som, že s nimi bude vystupovať nejaký live gitarista. Žiaľ, aj naživo sa objavili len v trojici. Zvuk nebol ideálny, tak ani neviem odhadnúť, či tá druhá gitara chýbala alebo nie. Ale osadenstvo sa rozšírilo a Brazílčania mali celkom veľký úspech. Pôsobili veľmi skromne a vďačne, ale na svoj set a nasadenie môžu byť naozaj hrdí. Vokalista reval ako o život, bubeník držal ultra rýchle tempo atemný, ponurý death metal ala MORBID ANGEL alebo IMMOLATION pumpovali do nás ako čiernu smrtiacu infúziu. A taktiež aj pomalšie pasáže, kde vynikla melodická gitara boli totálne zabijácke. Skvelý set!

Už 4 roky ubehli odvtedy, čo sa PESTILENCEnaposledypredstavili slovenským fanúšikom a za ten čas sa toho mnoho zmenilo. Najciteľnejší obrat nastal vline-upe kapely a PESTILENCE dnes vystupuje s čerstvou posilou na všetkých pozíciách. Mameli sa obklopil šikovnými a vyhratými hudobníkmi, ktorí mu pomohli pretaviť jeho hudobné vízie do podoby novej dosky, ktorá je už nejaký čas voľne prístupná na internete. Avšak toto turné nie je venované čerstvej albumovej novinke „Hadeon“, práve naopak, Mameli sa rozhodol potešiť fanúšikov rannej tvorby asetlist súčasného turné je venovaný čisto prvým štyrom legendárnym albumom PESTILENCE. Randal sa nám krásne zaplnil, na pódium napochodoval Mameli so svojou novou mašinériou a začalo sa pekne zostra niekoľkými skladbami z debutovej dosky. Tóny starého thrashom nasiaknutého death metalu rozpumpovali celé osadenstvo. Zvuk, ktorý sa rozlieval Randalom bol neuveriteľne konzistentný, odvšadiaľ bolo počuť old schoolové skladby rovnako kvalitne, s rovnakou šťavou, dynamikou a intenzitou. PESTILENCE mali dnes naozaj luxusný zvuk! 30 rokov staré skladby vo mne rezonovali, akoby som s nimi vyrastali, a pritom som v tom čase ledva nosila plienky. Neuveriteľný tlak!Áno, aj ja milujem Drunenov vokál a k prvým doskám PESTILENCE nepochybne patrí, ale za celým konceptom, za takmer všetkými nápadmi nestojí nik iný ako Mamelia žiadny argument typu „to už nie je TEN Pestilence “nie je dôvodom neúčasti na dnešnom koncerte. PESTILENCE je Mameli a Mameli je PESTILENCE. Oslovil naozaj kvalitných hudobníkov, ktorý ho dnes večer nesklamali. Za bicie zasadol Rumun Septimiu Hărşan s ostrými rysmi ako samotný Vlad Dracula, na ktorého si mnohí spomíname hlavne z DISAVOWED, ale taktiež aj z rumunskej kapely NECROVILE odkiaľ do súčasnej zostavy stiahol aj gitaristu menom CalinParaschiv, ktorý to dnes bez mihnutia oka odohral taktiež bravúrne. A európsku muzikantskú elitu doplnil slovinský basák Tilen Hudrap. Viem, zatiaľ píšem samé omáčky a málo konkrétnych postrehov. Ale dnešný koncert PESTILENCE bol tak dobrý, že už sa nič iné napísať ani nedá. Nemám slov! Ak by som mala dnešok porovnať s koncertom v nitrianskej Starej Pekárni spred 4 rokov, keď Mameli avizoval nenávratný koniec kapely, dnes to bolo oveľa uvoľnenejšie a otvorenejšie. Možno sa hralo tak trochu „na istotu“, keďže šlo o staré známe skladby, ktoré na živo proste musia fungovať, ale aj Mameli bol dnes oveľa viacprívetivý.V pekárni pôsobil voči publiku dosť ľahostajne, možno bol až príliš sústredený, ale aj napriek vysokej kvalite ich setu vtedy vystúpeniu PESTILENCE chýbala duša. Dnes práve naopak bola v klube elektrizujúca atmosféra, Mameli si to užíval, občas sa aj usmial a odspieval to na výbornú. A ja sa veľmi teším, že práve dnešné skvelé vystúpenie mi zostane v pamäti ako ich najlepšie a raritné. Toľko skladieb z prvých 4 albumov už v ich setliste asi nikdy nezaznie.
Návrat na obsah