Reportáž 20.01.2018 Cradle of Filth - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
27.01.2018 • Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)
CRADLE OF FILTH, MOONSPELL

20.1.2018 Bratislava MMC Cryptoriana World Tour – Europe 2018/Earthshaking 1755 Tour
 

Minulú sobotu si ani naša redakcia nenechala ujsť lákavú ponuku, Cradle of Filth a Moonspell na spoločnom turné. Aj Slovensko malo svoju zastávku 20. januára v klube Majestic v Bratislave.

Cesta do našej metropoly nebola tento krát veľmi príjemná. Sneh, vietor, neupravená diaľnica...ale to je iný príbeh. Samozrejme si vieme spríjemniť aj nie práve najzábavnejšie chvíle a počas cesty sme tak mali dostatok času poriadne sa pripraviť na nový album kapely Moonspell – 1755 – naživo. Album je skutočnou lahôdkou a niekedy mám až chuť povedať, že je snáď najlepším počinom kapely. A ak nie najlepší, tak minimálne patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo kedy vyprodukovali.

Koncert začal takmer na minútu presne. Bez občakávania sme sa rovno vydali do Lisabonu v roku 1755, ktoré bolo zasiahnuté jedným z najväčších zemetrasení vôbec práve 1. novembra 1755. Kapela tak týmto albumom vzdala poctu obetiam a vôbec pripomenula celú udalosť svetu. Počas bratislavského koncertu odznel takmer celý album, ktorý priam famózne vystihol atmosféru tohto čierneho dňa v portugalskej histórií. Koncertné verzie týchto skladieb ale v ničom nezaostávali.  Fernando a jeho kapela sú fantastickí hudobníci a na kvalite pridávali aj kulisy a vizuálne prevedenie hudby. Fernando nás sprevádzal portugalskými textami, čo je mimochodom úžasný krok pre tento album, a nemôžem nespomenúť Fernandove poďakovania v slovenčine, angličtine a portugalčine vždy za sebou. Nechýbali samozrejme ani povinné jazdy ako Opium, Night Eternal, Alma Mater a Full Moon Madness, ktoré dav perfektne rozprúdili. Dokonalý zážitok!

Preplnený Majestic naznačoval, že večer ešte nie je na konci a to ani nebol. Cradle of Filth prilákali do Bratislavy nie len Slovákov. Priznám sa, že som celkom nevedela, či sa na ich vystúpenie tešiť alebo nie. Je pravda, že v mladšom veku som ich hudbu počúvala veľmi intenzívne, no po albume Nymphetamine pre mňa akoby stratili to čaro. V podstate som bližšie nesledovala polovicu ich hudobnej produkcie. Toto bolo zároveň prvé klubové vystúpenie tejto kapely, ktoré som zažila a moje pocity boli preto tak trochu zmiešané. Doteraz som ich videla len počas festivalov, z čoho som úplne nadšená nikdy nebola. Som ale rada, že sa mi konečne podarilo ich vidieť aj počas ich samostatného koncertu, lebo ich show bola napokon nad moje očakávania. Fantastický setlist, tvorený z väčšej časti staršou tvorbou, skvelé hudobné prevedenie a fantastická atmosféra vypredaného MMC. Neviem, či som niekedy videla tak preplnený Majestic. Ale Gilden Cunt, Born in a Burial Gown, Her Ghost in the Fog a tak podobne predsa musia byť zárukou.e Danimu to stále spieva na výbornú. Čerešničkou na torte boli aj narodeniny českého bubeníka Martina čiže sme si zaspievali aj „happy birthday“, čo bolo krásnym vyvrcholením večera. Jednoducho a dobre, viem, prečo som ich kedysi počúvala a hoci sa ich hudobný štýl o niečo vyvinul a posunul a zmenila sa aj zostava, sú to páni muzikanti a tento koncert bol naozaj vynikajúci.

Kto nebol, môže ľutovať. Tento večer sa určite zapíše medzi top zážitky tohto roka, hoci je to len jeho začiatok. A popravde sa už teším, čo ešte príde.
Návrat na obsah