25. apríla 2025
DSC_6326 kopie

DARK TRANQUILITY

MOONSPELL

HIRAES

ENDTIME SIGNALS EUROPEAN TOUR 2025

MMC, BRATISLAVA – 18.4.2025

Na Veľký piatok, potom ako sme na televíznych obrazovkách ukrižovali Ježiša, sme sa vydali smer hlavné mesto, konkrétne MMC. Bratislava bola totiž poctená zastávkou turné Dark Tranquility, ktorí si so sebou vzali aj špeciálnych hostí – legendu Moonspell a nováčikov Hiraes. Prečítajte pár riadkov s mojimi dojmami a na záver si vychutnajte rozsiahlu fotogalériu. 

Večer odštartoval na minútu presne set nemeckých ´zelenáčov´ HIRAES, na ktorých som sa dosť tešila. Brittu, vokalistku, sa mi pred časom podarilo vyspovedať a ich tvorba je mi celkom blízka, vizuál bol tiež celkom snubný a môžem povedať, že nesklamali. Svoj kratučký otvárací set bol plný energie a pomerne chytľavých, hoci relatívne štandardných, melódii. Potešila ma najmä skladba Dormant, singel z ich ešte stále aktuálnej, v poradí druhej, rovnomennej štúdiovky. Veľmi ma bavila energia, s akou sa muzikanti zhostili úlohy otvoriť koncert takých velikánov ako dnes aj Moonspell aj Dark Tranquility rozhodne sú. Publikum, ktoré sa pomaly ale isto sústredilo pod pódiom, odpovedalo a spolupracovalo veľmi pekne. Fajn show, ešte pár rokov, trošku viac skúseností, či už tvorivých alebo koncertných a máme zarobené na ďalšiu super melodic death zostavu. 

Opäť s presnosťou na minútu sa už Majesticom ozývali o čosi, aspoň pre mňa, známejšie melódie. To na scénu pomaly, po jednom prichádzali portugalskí dark metalisti MOONSPELL. Ak mám byť úplne úprimná, pre mňa to mal byť koncert večera, keďže z tohto lineupu, práve Moonspell je pre mňa srdcová záležitosť, ak sa to tak pre rockera hodí povedať. Je to kapela, ktorú počúvam už pomaly dve desaťročia a naživo som ich videla nespočetne veľa krát, so všetkými možnými show. Čo ale čakať v 2025? Skvelú a totálne energickú show s absolútne zmeneným setlistom! Už žiadny 1755 ani Vampiria, majstri dark melódii sa hrajú so skladbami, obmieňajú ich a oprašujú staré albumy a mne sa to mimoriadne páči. Setlist aj napriek tomu bol poskladaný veľmi pekne a dôsledne, skladby na seba super nadväzovali. Skvelý výber skladieb, perfektný prierez tvorbou. Publikum si túto energiu rovnako užívalo, dokonca som začula komentáre, že to bolo jedno z najlepších koncertov v ich podaní za roky. To už ale samozrejme nechám na každého fanúšika. Jednoducho a dobre, výborné vystúpenie, ktoré malo všetko, čo malo mať. Tesne pred koncom sa sál sfarbil do farieb portugalskej vlajky a všetci vedeli, že nasleduje Alma Mater. Koncert ukončila hymna Full Moon Madness. Páni to proste vedia a majú to vyšperkované do posledného detailu. Klobúky dole! Muzikanti so sebou na turné doniesli aj poriadnu kopu merchu, Moonspell dokonca aj literatúru, ktorá tak bola na turné s nimi. Konkrétne história kapely, ale aj Fernandove zbierky básní. Ale ak by ste mi ešte ráno povedali, že si z metalového koncertu prinesiem knihy, a ešte k tomu básne, asi by som neverila, ale je to tak. 

Po krátkej úprave pódia už bolo všetko pripravené na hlavnú hviezdu večera, švédskych DARK TRANQUILITY. Dark Tranquillity sú jednými zo zakladateľov gothenburgského melodic death metalu. Žiadny div, že sa to pod pódiom pekne zaplnilo logami DT, ktorých som si užila naživo po mnohých rokoch a medzičasom je vidieť, že u nás majú poriadnu fanúšikovskú základňu. Po dlhej dobe som videla toľko merchu na fanúšikoch ako práve počas tejto show, čo je len dobre. Po 15 rokoch pôsobenia v našom časopise a ďalších minimálne siedmych ako ´len´ fanúšik, som stále presvedčená, že je nevyhnutné podporovať svoje obľúbené kapely. Metal je o nás, fans! Tak to je, bolo a bude! To len taká malá odbočka, ale nejak ma to prekvapilo, v pozitívnom slova zmysle. To ale aj koncert samotný, kapela nám predviedla nové skladby, ale samozrejme aj všetko, čo sa odohrať ´musí´, vrátane pár prekvapení. Aktuálne turné majú muzikanti zvládnuté ´na plný počet´, geniálny stage setup, svetlá, obrazovky, proste celé to robí neskutočne skvelý dojem a zážitok. Aj MMC-čko zrazu pôsobilo nejak väčšie a zaujímavejšie. V Bratislavskej budove YMCA panovala naozaj skvelá nálada, návštevníci koncertu skákali, tancovali, spievali, no proste všetko bolo ako malo byť. Mikael mal neraz slzu na kraji. Návštevníci bratislavského koncertu boli naozaj plní energie a myslím, že kapela to cítila a tiež aj videla počas celej show.

Kto nebol, môže len a len ľutovať a jedným dychom dodám, že priestoru v klube bolo ešte celkom dosť a teda návštevnosť, hoci to nebolo zlé, mohla byť aj oveľa väčšia. Ľudia, treba chodiť na koncerty, treba podporovať kultúru, aj v týchto nie najlepších časoch. Kultúra a najmä hudba je niečo, čo nám všetkým vie a môže dodať energiu, entuziazmus a všetky tie pozitívne emócie, ktorých bol Majestic plný, až sa ich takmer dalo dotknúť.