Recenzia 13.02.2019 Swallow The Sun - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
13.02.2019 • Henry • 9/10

SWALLOW THE SUN - When A Shadow Is Forced Into The Light


Bolesť a utrpenie zo straty milovanej osoby predchádzali vydaniu albumu od fínskych melancholikov Swallow The Sun. Presne touto zdrvujúcou skutočnosťou si prešiel Juha Raivio, ktorý prišiel o svoju partnerku Aleah Starbridge, inak členkou Trees Of Eternity, pred necelými tromi rokmi. Na jej počesť vytvoril projekt Hallatar a v roku 2017 uzrel svetlo album No Stars Upon The Bridge, ktorý obsahoval texty založené na poéziiAleah.

Pravdepodobne sme si aj kvôli tomu museli počkať štyri roky na siedmy kúsok z ich tvorby. Vydanie funerálneho EP Lumina Aurea, ktoré predchádzalo novinka,dokonale vyjadrilo Juhove pocity aj v rámciSwallow The Sun. Nie že by When A Shadow Is Forced Into The Lighttiež nebolo poctou Aleah, ale práve pre svoju jedinečnosť sa Lumina Aurea objavuje mimo novinku. Človek by síce čakal niečo podobne deštruktívneho ako je už spomínaná Lumina Aurea, ale „when a shadow is forced into the light, it rips through your chest and burns like fire“ dáva duševnú nádej, že pozemské odlúčenie je iba dočasné a znovu dôjde k stretnutiu v iných sférach. Je to neustály boj medzi svetlom a temnotou, zasahujúci do našich životov. Bolesť je všade prítomná a očakávaná, rovnako ako akákoľvek nádej. Po hudobnej stránke je cítiť silnú gotickú vôňu, zasadenú do klasického death/doomového prejavu. Omnoho viac sa objavujú čisté vokálynež growling.Nemalý vplyv má na to nový klávesista Jaani Peuhu. Produkčne je album zvládnuté na vysokej úrovni, aj keď by sa mohlo skalným fanúšikom zdať, že Fíni trochu zmäkli. Dokonca ani dĺžka nie je nijak ohromujúca, oproti trojdielnemu predchodcovi Songs From The North. Opäť sa ale vrátim k Lumina Aurea, s ktorou novinka vyjadruje všetko potrebné.

Áno, možno sa nejedná o vrcholné abum Swallow The Sun, každopádne ich zámer vytvoriť album, nasiaknutý chladom, vychádzajúceho z duše sa im podaril. Smrť víťazí nad životom a láska je nesmrteľná „and She Never Left“.
Návrat na obsah