Recenzia 12.03.2018 Orphaned Land - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
12.03.2018 • Henry • 9/10
ORPHANED LAND - Unsung Prophets & Dead Messiahs

Skalní priaznivci už určite zaregistrovali, že novinka od Orphaned Land  Unsung Prophets & Dead Messiahs uzrela svetlo sveta koncom januára. Priekopníci v tvorbe kde je základom metal, popretkávaný pôvodnou arabskou tvorbou, si tentoraz dali načas a počkali päť rokov od trochu skepticky prijatej All Is One.

Zvedavosť, s akou sa na novinke vysporiadali s podstatnými zmenami v kapele,  ma priviedla k dôkladnejšiemu vypočutiu Unsung Prophets & Dead Messiahs. Čo si budeme hovoriť, keď skupinu opustia v priebehu dvoch rokov dvaja gitaristi, hlavne Yossi Sassi,v podstate tvorivá sila, musí sa to niekde prejaviť. Ako sa však zdá Izraelci si tým ťažkú hlavu nerobili a na vydanie novinky sa dobre pripravili. Nielenže do kapely pribrali dvoch plnohodnotný členov, ale vyzbrojili sa aj niekoľkými hosťami zvučných mien. Na skladbe Like Orpheus účinkuje vokalista Hansi Kürsch z Blind Guardian (mimochodom odkaz na túto spoluprácu je viditeľný aj videu Like Orpheus). Ďalším do partie je Tomas Lindberg zAt the Gates na songoch We Do Not Resist and Only the Dead Have Seen the End of War. Tieto dve skladby predstavujú asi ten najtvrdší materiál od čias Mabool. Na opačnej strane stojí deväťminútový epos, v ktorom svoje umenie predvádza asi najväčšia osobnosť na albume a tou je gitarista Steve Hackett (ex-Genesis). Spolupráca s týmito hosťami samozrejme nesie zreteľný rukopis Orphaned Land, kombinácia melodického death metalu, post-Floydovská progresívna rocková hudba, tradičné nástroje  spolu s ľudovou piesňou a orchestrálne partie dávajú skupine jedinečnú chuť. Všetky tieto aspekty sú zastúpené v dobrej miere. Nad všetkým tým sa však vznáša Kobiho vokál alebo growling, či už je to v angličtine, v hebrejčine alebo v starovekej gréčtine a rozpráva príbeh na tomto koncepčnom tvorenom albume. Politický podtext, ktorý tu prevažuje,  je možné si asi najviac predstaviť už v spomínanom klipe Like Orpheus, kde je vidieť útek od ortodoxnej viery k reálnemu životu.

No uvidíme časom či Unsung Prophets & Dead Messiahs dosiahne ohlasu akému sa dostalo Mabool, ale zdá sa chlapci našli recept na to, ako sa o to minimálne pokúsiť.
Návrat na obsah