Rozhovor 19.05.2023 Bia Bieliková - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Dominika Šimová

BIA BIELIKOVÁDnes by sme vám v rámci rubriky Extra radi priniesli článok, alebo ak chcete rozhovor, aký sme ešte nikdy nerobili. Spovedali by sme už naozaj mnohých hudobníkov, lokálnych aj svetových, ale nasledujúce riadky budú predsa len výnimočné. Vieme, že u nás máme veľa talentovaných mladých ľudí, ktorých si však okolie často nevšíma a pokiaľ je to niekto vo veku do 18 rokov, možno ešte o to menej. Mladí ľudia však môžu byť mimoriadne veľkou inšpiráciou pre svoje okolie. A pokiaľ tá inšpirácia súvisí ešte aj s hudbou, tak to nemôže zostať nepovšimnuté. V nasledovných riadkoch vám predstavíme mladú zvolenčanku, študentku gymnázia, ktorá si zaumienila vydať EP. Bia, je to tvoje 🙂

 
 

Ahoj Bianka, ako sa máš a ako sa cítiš? Je toto pre teba nová skúsenosť?

 
Mám sa dobre a moje pocity sú momentálne dosť zmiešané, pretože sa na túto skúsenosť teším, ale zároveň sa dosť bojím vzhľadom na to, že si všetko manažujem sama. Áno, je to pre mňa úplne nová skúsenosť.

Bianka, alebo ako máš rada, keď ťa ľudia oslovujú? Predstav sa nám trošku, prezraď niečo o sebe.


Na oslovenie si úprimne veľmi nepotrpím, ale ak si mám vybrať, tak Bia je asi najpoužívanejšie. Začala by som asi tým, že som študentka gymnázia vo Zvolene, kde chodím do tretieho ročníka. Voľný čas trávim hlavne s priateľmi alebo s mamou. Rada sa venujem aj športovým aktivitám a samozrejme hudbe. Od detstva som mala dosť krúžkov, medzi ktoré patrili napríklad spev, tanec, klavír, kreslenie a hlavne plávanie. Spievať ma bavilo už od veľmi skorého veku a preto som začala chodiť do ZUŠ. To som ale veľmi nestíhala a preto som neskôr mávala súkromné hodiny. Od toho som ale tiež upustila lebo mojou prioritou vtedy bolo plávanie a škola. Hudba ma ale stále bavila a práve preto som sa sama začala učiť hrať na gitare môjho brata. Momentálne je gitara moja najčastejšia voľnočasová aktivita.     

Si študentka Gymnázia vo Zvolene, kde sa venuješ aj programu DofE (Medzinárodné ocenenie Vojvodu z Edinburghu). Jedna z tvojich aktivít je hudba. Mám pravdu?


Áno, je to tak.

Viem o tom, že tvoj cieľ je nahrať a vydať EP? Ako si prišla k tomuto nápadu?


Povedala by som, že robiť hudbu je taký môj detský sen, ktorý stále vo mne rezonuje a práve preto mi to prišlo ako super príležitosť vyskúšať si nahrať EP.

Je toto tvoj prvý kontakt s hudbou alebo sa jej venuješ už dávnejšie?

 
Ako som už spomínala mala som kontakt s hudbou už v detstve a odvtedy som od toho neupustila.

My sme rockový magazín a myslím, že to sú prevažne aj naši čitatelia. Čo ty a rocková hudba?

 
K rockovej hudbe mám dosť blízko. Viedol ma k nej hlavne môj brat, ktorý je členom rockovej skupiny takže ma už ako dosť mladú brával na ich koncerty a neskôr aj na väčšie koncerty iných metalových skupín. Mne sa to začalo páčiť a je to určite jeden zo žánrov, ktorý mi je blízky. Napriek tomu ale neplánujem robiť rockovú hudbu.

Hráš aj na nejaké hudobné nástroje?

 
Áno hrám na gitaru. Kedysi som hrávala aj na klavír ale tomu sa už veľmi nevenujem.
 

Kto sú tvoje hudobné vzory a inšpirácie? Teda ak nejaké máš.

 
Je veľa ľudí, ktorých hudbu mám veľmi rada, ale asi by som ich nenazvala mojimi vzormi či inšpiráciami, takže hudobné vzory asi nemám.

Poďme ale trošku k procesu tvorby samotnej. Je príprava tohto EP pre teba náročná? A možno aj časovo náročná?


Pre mňa osobne to je momentálne rozhodne dosť náročné. Povedala by som, že to je hlavne z toho dôvodu, že si to celé riešim úplne sama a nikdy som nič také ako editovanie, nahrávanie či poriadne spracovanie hudby nerobila. Časovo to je taktiež dosť náročné, keďže mám popri tom aj školu a ďalšie aktivity.

Ako plánuješ celý ten proces - artwork, fotky, štúdio?Je toho veľa. Má ti s tým kto pomôcť?

 
Skoro na celom procese pracujem sama. Nahrávanie je ale náročnejšia záležitosť aj čo sa týka výbavy a s tým mi bude pomáhať člen bratovej skupiny.

Hudobne - kam sa budeš na EP uberať? Vlastne priblíž ho trošku našim čitateľom. Máš už aj názov?


Hudobne sa budem uberať zrejme Indie štýlom. Neviem ešte presne čo to celé dá, takže to nechám na prekvapenie. Názov ešte nemám.

Veľmi by ma zaujímal ten proces skladania, viem, že si skladby píšeš sama a to si ja na hudobníkoch vážim snáď najviac. Ako sa inšpiruješ? Ako získavaš nápady? O čom píšeš?


Moju inšpiráciu čerpám prevažne zo života a životných udalostí. Momentálne ma najviac inšpirujú moji najbližší kamaráti, ktorí budú asi aj najčastejšou témou mojich skladieb. Myslím, že je to oblasť, o ktorej sa mi píše úplne najlepšie lebo sú to naozaj ľudia, ktorí mi robia najväčšiu oporu a aj v hudobnom smere ma úplne najviac podporujú práve oni.

Skladáš si sama aj texty? Ak áno, sú v angličtine alebo slovenčine?

 
Áno texty si skladá sama. Píšem len v angličtine.
 

Už som spomínala, že tento projekt robíš v rámci programu DofE na škole, kde študuješ. Vie ti tento program nejako pomôcť v tomto snažení?

 
DofE má v tomto mojom projekte veľmi veľkú úlohu, pretože si myslím, že bez toho prvého podnetu by som sa nikdy na nič takéto nedala. Určite mi to pomáha v celom snažení lebo bez toho by som to asi veľakrát už vzdala.

Na Slovensku máme veľa nadšencov pre hudbu a myslím, že aj mnohým talentovaných muzikantov. Niektorí tento rozhovor možno aj čítajú. Čo by si im odkázala? Stojí za to skúsiť to?


Sama neviem s istotou povedať, či to za to stojí ale mám pocit, že skúsenosť s celou tou tvorbou mi dá veľa po praktickej ale aj vnútornej stránke. Určite mi to dáva viac priestoru na zamyslenie a vyskúšanie si nových vecí

Budúci rok budeš končiť strednú školu. Kde sa v budúcnosti vidíš? Je možno aj hudba tvoje životné smerovanie?

 
Toto je momentálne pre mňa osobne asi najťažšia otázka a neviem na ňu odpovedať.  Teraz mi príde dosť nereálne predstaviť si hudbu ako životné smerovanie. Určite sa jej ale chcem venovať.

Ja sa ti na záver chcem veľmi pekne poďakovať za tvoj čas. Prajem ti ja a aj celá naša redakcia veľa síl a energie pri tvorbe a všetkom, čo k tomu patrí. Ak alebo keď sa to podarí, určite si tvoju prácu radi vypočujeme 🙂


Taktiež sa chcem veľmi poďakovať za takúto príležitosť. Bolo mi potešením s vami spolupracovať.
Návrat na obsah