Rozhovor 20.10.2023 Methopia - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

METHOPIASe skupinou Methopia jsem se bohužel setkal, tedy přesněji řečeno, objevil jsem až v nedávné době. A to jen díky kamarádovi z Polska – Jacek radioSOK. Který mě upozornil na tuto velmi zajímavou bandu, hrající mix nebo chcete li formu hardcore/metal core se směsí dalších metalových vlivů. Tvrdé, břinkavé s ženským zpěvem. Nu a po poslechu jejich tvorby jsem zkonstatoval, kurňa je to dobrý. Takže pokud je neznáte, pojďte je poznat. Pochází z vojvodství dolní Slezsko.

 
 

Alan – Ahoj bando. Kdo jste, odkud jste, a jak dlouho hrajete?


Roman - Ahoj, jsme Methopia z Polska z Wroclawi. Rádi říkáme, že jsme covid band, protože nápad založit kapelu přišel s pandemií covidu. Znamená to, že jsme mladá kapela, ale je to pravda jen částečně, známe se z předchozích projektů od roku 2005, přesto Methopia ožila až v roce 2019/2020.

Justyna - Ahoj, jak řekl Roman, hrajeme už dlouho v mnoha projektech, dá se říct, že už jsme dlouho spolu. Kapela vznikla ve Wroclawi, někteří z nás pochází z jiných měst.

Alan – Co se týče vaší tvorby, není jednoduchá, vy máte hudbu s více zaměřením. Tak co vlastně hrajete?


Roman - No, nevím kam nás zařadit. Hrajeme to, co cítíme. Věř mi, je mnohem snazší skládat hudbu, když ji cítíš, a opravdu věříš práci, kterou děláš. Můžu říct, že hrajeme metalovou hudbu, ale jaký podžánr to je, nevím.

Justyna - Nemohu nic víc říci, pouze souhlasit. Musím říct, že hrajeme to, co cítíme ve svých útrobách, v srdci.

Alan – Za sebou máte dvě alba. Které to jsou, kde jste tvořili? A už je to delší doba co alba vyšla. Co připravujete na rok 2024?


Roman – Ne ne, nemáme dvě alba. Máme jedno album (Mr. Serious) a jedno EP (rec.over). Přesto, jak už jsem zmínil, práce s našimi muzikanty je čistá radost, takže připravujeme další LP, možná pár singlů, takže jsme momentálně zaneprázdněni s natáčením novinek.

Alan – Kostkované košile alá Francie punk 80let. To je vaše značka? Smích


Justyna - V žádném případě! Byl to experiment. Někdy je zapotřebí zkusit různé styly, abyste si našli vlastní.

Roman - Chtěli jsme na pódiu vypadat jinak, tak jsme začali hrát v košilích, možná abychom byli trochu grunge, nebo vypadali jak ze začátku 90. let. Nyní jsme změnili pódiovou image na více „vlastní“ styl a podle mého názoru je to lepší než dříve.

Justyna - Neustále hledáme, co můžeme udělat lépe.

Alan – Jak jste braní v Polsku a ve Slezsku? Protože vaše tvorba je velmi dobrá a hodí se jak na metalové koncerty, nebo festivaly. Tak na hardcore zaměření.


Roman - To je opravdu dobrá otázka. Tady v Polsku hrajeme všemožné koncerty, s hard rockovými kapelami, i s nějakým melodickým metalem nebo dokonce hardcorovými gangy... je těžké nás zařadit do „žánrové škatulky“ a považuji tuto možnost spíše za dobrou než špatnou.

Justyna - Myslím, že přijetí je spíše pozitivní, ale vzhledem k posluchačům v Polsku (bez urážky) a scéně, říkejme tomu nepříliš velká a populární metalová scéna, je těžké získat větší návštěvnost. Proto si myslím, že stojí za to - to zkusit za hranicemi.

Alan – Co berete jako svůj největší dosažený úspěch? Nebo úspěchy.


Roman - Že jsme se navzájem nezabili (hahaha). Podle mého názoru není naším největším úspěchem LP, nebo nějaké velké koncerty, ale dělat hudbu, ve kterou opravdu věříme. Od začátku jsme se moc nezměnili a dáváme do toho všichni svá srdce a zkušenosti, které jsme během let nasbírali. Koncerty jsou samozřejmě skvělé a odezva fanoušků také velmi dobrá, ale největší úspěch je, že jsme stále spolu.

Alan – Předpokládám že Polsko a Slezsko máte projeté křížem krážem. Ostatní země? Státy?Kontinenty?


Justyna - S Methopií zatím ne, ale jak jsem již řekla, chceme to zkusit. S našimi předchozími skupinami jsme už hráli v jiných zemích, hlavně v Evropě jako Česká republika, Německo, Rakousko, Litva, Lotyšsko, Francie, Rumunsko, dokonce i Turecko. Chceme jet na turné a doufejme, že dostaneme nějakou smlouvu, pak to bude jednodušší.

Roman - Jo, zatím hrajeme jen v Polsku, ale zvažujeme pár možností, jak hrát mimo Polsko, zatím je to jen plán.

Alan –Posloucháte rádia?


Roman - Když pracuješ v show byznysu, je dobré, když se o tobě mluví (hehehehe). Ale popravdě, rádio moc často neposlouchám. Hodně dobré muziky je na internetu nebo na spotify/iTunes atd. než v mainstreamových rádií.

Justyna - Divila bych se, že by vůbec něco napsali nebo řekli, hahaha, ale pokud to myslí vážně, tak bych se nedivila, protože znám naše řekněme možnosti. Kromě toho jsme vtipní a super přátelští, takže si myslím, že budete pravděpodobně překvapeni víc než my.

Alan – Kdo vás jako kapelu ovlivnil k tvorbě kterou hrajete? Z Polska, Slezska, a zahraničí vůbec? Kapely?


Roman - No… Methopia jsou čtyři chlapi a jedna dáma, každý z nás poslouchá něco jiného, od jemného pop rocku po opravdu těžkou a temnou hudbu, příliš mnoho kapel, než abych je sem dal (hahaha).

Justyna - Každý z nás má společné kapely, které nás vyvíjejí jako muzikanty, ale zároveň posloucháme i různé druhy hudby, takže je pro mě těžké vyjmenovat kapely tehdy a dnes. Myslím, že musím poděkovat všem klukům, se kterými jsem měla to potěšení pracovat na materiálech v každé kapele, ve které jsem hrála. Ukázali mi různé kapely, které bych měla poslouchat a znát.

Alan – Budete do vaší tvorby brát i další nástroje? Ukulele třeba?


Justyna - Ukulele v žádném případě! Třeba když jsem opilá (hahaha) zkoušela jsem hrát na všechno, třeba na lžičky ;)

Roman - V tuto chvíli nemohu říct, dělat hudební experimenty je vždy dobré zažít. Pokud uděláme něco, co bude podle nás dobré dát fanouškům, uděláme to, pokud ne – budeme se držet toho, o čem víme, že jsme v tom dobří. Koneckonců, je příliš brzy na to, abychom uvažovali, jestli na albu budeme mít nějaké nástroje navíc.

Alan – Díky za krátký rozhovor, a s novou deskou, s novým albem se sejdeme opět u nějakého toho rozhovoru.


Roman - Díky, žes nám dal prostor, doufám, že se někde potkáme, aby jste viděli naše vystoupení živě. Opatrujte se a zůstaňte dobře nalazeni! Zdravíme z Polska!!!

Justyna - Také chceme poděkovat všem fanouškům a čtenářům za podporu. Zůstaňte na nás naladěni! Polibky všem!
Návrat na obsah