Rozhovor 10.10.2023 Mortiis - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová • Peter Beste (foto)

MORTIISToto je hudobník, ktorého nikdy nemám dosť a o to radšej sa s ním rozprávam, a tak sme sa ho rozhodli požiadať o ďalší, v poradí už tretí rozhovor. MORTIIS a ja sme rozoberali celkom zaujímavé témy, aj keď iné, ako som mala v pláne, ale aj to sa stáva. Tak poďme na to.

 
 

Ahoj. Tak dnes už tretí krát.


To je super.

Musela som poriadne rozmýšľať, čo sa ťa pýtať. Tak mi najprv povedz, či je niečo, na čo nerád odpovedáš?


Jasné, už som unavený z tých otázok ´povedz mi všetko o black metale v roku 1993´. Myslím, že z toho sú všetci už unavení.

Neboj sa, to v poznámkach nemám. Ale prezrať mi, ako sa máš a ako si prežil všetko okolo covidu, lockdownov a podobne?


Nuž, všetko som to prežil. Nakazil som sa na Vianoce 2020. Ešte predtým, ako boli dostupné vakcíny. Pár týždňov som bol naozaj poriadne chorý, našťastie som nemusel ísť do nemocnice, ale nebolo mi všetko jedno, keďže mám astmu a covid je respiračné ochorenie. Mohol som dopadnúť aj horšie.

To je mi jasné, ale som rada, že to dobre dopadlo. V každom prípade, bolo to veľmi čudné obdobie. Na Slovensku veľa ľudí ani neverilo, že je to skutočné ochorenie. Myslím, že niektorí si to myslia dodnes. Rodiny či kamaráti sa kvôli tomu začali hádať. Niektorí, dokonca politici, šírili teórie o tom, aké nebezpečné vakcíny sú a podobne.


Viem, celé to antivakcinačné hnutie a paranoja okolo toho, či je to pravda alebo nie prišla aj k nám veľmi rýchlo. Chcem povedať, že som to zažil a bolo to zlé. Trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa cítil opäť normálne, a teda otázka, či to vôbec existuje, je zbytočná. Ale nebudem si míňať energiu na to, aby som sa kvôli tomu hádal s priateľmi a strácal ich. Mám priateľov na obidvoch stranách - politicky, nábožensky, ale aj ohľadom Covidu a jednoducho tieto témy spolu nerozoberáme. Prečo by sme aj mali? Aký to má zmysel, keď máme spoločných sto ďalších vecí a to z nás robí priateľov predovšetkým. Nepotrebujem sa na smrť rozhádať kvôli jednej či dvom veciam, na ktoré máme iný názor.

Myslíš si, že sme sa z toho celého ako ľudstvo aj poučili?


Nemyslím si, že nás to niečo naučilo. Určite nie ako ľudské bytosti. Možno budeme nabudúce akurát možno menej prekvapení. Zabúdame totiž veľmi rýchlo. Zostáva len dúfam, že aspoň vlády tak rýchlo nezabudnú, pretože sa zdá, že sme neboli pripravení vôbec a jediné riešenie, s ktorým dokázali prísť bolo všetko zatvoriť a v podstate považovať za trestné už len vyjsť von na ulicu. Nenazval by som to ponaučením, skôr temnou pripomienkou našej prírody, že my to tu pod kontrolou teda vôbec nemáme.

Súhlasím, bohužiaľ, tak to je.


No, je, ale dúfam, že svetoví lídri už urobia viac a nabudúce už budú lepšie pripravení, aby sme nemuseli byť svedkami toho, že všetky malé biznisy zbankrotujú, lebo niektorí idioti nemajú iné riešenie než všetko zatvárať. Stále a stále dookola. Je to bláznivé, o koľko malých prevádzok sme kvôli pandémii prišli. Neviem, či sa to dalo tentokrát riešiť aj iným spôsobom, ale verím, že nabudúce už bude nejaký plán.

Aby toho nebolo málo, tak po tejto kríze prakticky okamžite nastúpila ďalšia, samozrejme hovorim o vojenskom konflikte na Ukrajine a dôsledky, ktoré s tým súvisia, inflácia, vysoké ceny. My sme navyše sused tejto krajiny a poviem ti, že prvé dni boli hrozné, nikto netušil, čo sa bude diať ďalej.


Všetci sme boli zdesení keď Rusko napadlo Ukrajinu. Všetci sme sledovali tie ´praktiky´ na hraniciach, o ktorých Rusko klamalo. Myslím, že všetci cítili, že niečo nie je vporiadku. Hneď potom sme v správach počuli o všetkých tých útokoch, ktoré tam prebiehali. V celej história ľudstva už boli milióny vojen a vždy sa cítiš nejak blbo, keby si mala jeden konflikt prežívať viac ako ten druhý. Je to nejak v ľuďoch… neviem, či som to dobre vysvetlil. Rozumiem tomu, že ľudia sú znepokojení. Nie je to ďaleko od nás a preto to ťažko prijímame. Poznal som ľudí z Ukrajiny, pred časom som tam hral na festivale a ešte oveľa viac koncertov v Rusku, kde poznám ešte oveľa viac ľudí. A tí, ktorých odtiaľ poznám, by túto vojnu nikdy nepodporovali. Aj preto sa nás to emocionálne viac týka.

Ako sa na to pozerajú ľudia v Nórsku?


Tých, s ktorými som sa o tom rozprával, všetci tú vojnu odsudzujú. Nie Rusov, ale ruskú vládu, tá urobila rozhodnutie túto vojnu rozpútať.

Mal si niekedy nutkanie vyjadriť svoje pocity z tohto všetkého v tvojej hudbe?


Ani nie. Snažím sa politiku do mojej hudby nepliesť, ani sa do nej nevyznám. Ak chceš mať dobré argumenty, musíš o veciach veľa čítať a vzdelávať sa, aby si ich vedel podložiť. Toto som ja nikdy nerobil, haha!

Máš pravdu, ale toto ma vedia k mojej ďalšej otázke. Myslíš si, že politika by mala byť súčasťou hudby ako takej alebo by mala byť apolitická?


Povedal by som, že to je na každom hudobníkovi, či sa chce vyjadrovať týmto spôsobom alebo nie. To je na hudbe tá skvelá vec, nemá žiadne pravidlá. Takže čokoľvek ňou chceš povedať, proste to povedz. Milujem Rage Against The Machine a tí boli/sú poriadne politickí. Tiež Ministry.. idú pekne o politike. Pink Floyd mali tiež tvrdé politické a sociálne momenty. Všetky tieto kapely milujem, ale ja by som nemohol robiť to, čo oni. Nežil som ich životy a tak ja idem svojou cestou.

To je pravda! A čo je nové vo svete Mortiis?


No. Pracujem na novom albume už pomaly 3 roky, haha! Je to dlho, viem, ale nie som schopní sa na to sústrediť každý deň na 100%, keďže mám mnoho ďalšej hudby v rôznom štádiu procesu. Občas to teda vytiahnem, niečo porobím, potom zas dám do trezora, haha! Najväčšou vecou na novom albume, ktorý je tak trochu ´myšlienkovo hlboký´ a do istej miery aj ´zvláštne prorocký´, sú názvy skladieb a celý ten dojem z neho. Písal som skladby ako ´Ghosts Of Europa´ a ´Tribes Of Dystopia´ o tom, ako sa svet rozpadá a ako sa malé smietky nádeje stále vznášajú uprostred ruín… Nakoniec Rusko chce úplne zjavne zničiť Európu alebo aspoň jej veľkú časť (nikto neverí, že by sa zastavili, keby Ukrajinu dobili rýchlo) a urobiť z nej Sovietsky zväz. Bol to zvláštny pocit. Povedal by som, že je to len otázka času než reality skopíruje umenie, ale proste sa to stalo veľmi rýchlo. Okrem toho som na jar znovu nahral môj prvý album, Født Til Å Herske. Bol to takpovediac ´punkový´ projekt v tom zmysle, že bol hotový za pár mesiacov. Urobil som to pre dvoj-koncertný projekt v Portlande, USA, kde som hral tento album dvakrát. Znie oveľa lepšie, organickejšie ako originál. Vyjde o nejaký čas, ako live album, cez naozaj výborné vydavateľstvo z Portlandu, Wyrd War. Mali sme aj parádne fotenie s fotografom Peter Besteom. Fotky z neho budú súčasť artworku. Bol to skvelý projekt. A ešte mám jednu fanklubovú záležitosť nazvanú Cult Of Thee Black Wizards. Ľudia sa tam môžu pridať, občas tam zverejňujem aj útržky z procesu nahrávania a podobne.

Máš už predstavu, kedy vydáš nový album?


Vôbec. Ale stále na tom pracujem, haha!

No, keď nastane ten správny čas, chceme byť prví, kto o tom bude vedieť. Ale späť k tomu fanklubu. Pokojne využi tento priestor, povedz nám o tom viac a pozvi fanúšikov.


No, funguje podobne ako predplatné, ktoré mi pomáha platiť za štúdiá a podobne. Zahŕňa exkluzívny merch, možnosť predobjednania napríklad limitovaných edícii vinylov a občas aj 100% exkluzívne verzie napríklad farebných vinylov len pre členov. Tiež tam robím live video hovory približne dvakrát za mesiac a oveľa viac. Samozrejmosťou je voľné stiahnutie mojej hudby, ktorú oficiálne vlastním a môžem ponúknuť von (veľa albumov a hudby, niektorú dokonca výhradne členom). Toto je link, kde to ľudia môžu nájsť, ak by mali záujem.

V rozhovore s tebou by som mohla pokračovať ešte aspoň 3 hodiny (minimálne!) a ver mi, že bude aj rozhovor číslo 4! Haha! Ale čas vyhradený na dnes už uplynul. Chcel by si na záver niečo odkázať fanúšikom a uvidíme ťa niekedy v blízkej dobe na Slovensku?


Haha, bez problémov si to zopakujeme. Nateraz pracujem na novom albume a ďalšej hudbe. Uvidíme, čo vyjde ako prvé, haha! Znovu nahrávanie The Født Til Å Herske prišlo trošku nečakane, a teda ťažko povedať, či sa neobjaví aj ďalšie rozptýlenie. Určite budeme aj hrať, ale nie skôr ako v roku 2024.

Ďakujem za tvoj čas!


Potešenie je na mojej strane.

Návrat na obsah