Rozhovor 01.10.2023 Bonfire - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová

BONFIRE

(Hans Ziller)


Dnes máme tú česť vyspovedať rock´n´rollového ´preživšieho´ Hans Zillera z kapely Bonfire. Sme veľmi radi, že si na nás našiel pár minút a tak sa pohodlne usaďte a dozviete, čo má kapela nové a čo pre nás chystajú a akú knihu to vlastne pripravujú.

 

Ahoj Hans. Ďakujem za túto príležitosť. Ako sa máš?


Aj ja som rád. Mám sa fajn, som zaneprázdnený. Máme veľa noviniek.

Leto je za nami. A ako som videla, bol si poriadne aktívny, a to nie len s kapelou.


Áno, je to tak. Dokončujem knihu, ktorá vyjde neskôr tento rok a stále ešte je čo podoťahovať.

Mal si čas aj na relax? Verím, že áno. Ako teda relaxuješ?


Rád chodím do sauny. Navyše som sa prednedávnom stal starým otcom, čo je úžasné.

Poďme sa ale venovať hudbe. Bonfire je na scéne už od roku 1986, čo je niečo skvelé. Ako sa na to pozeráš ty?


Je to veru dlhá cesta, mnohé pády a vzostupy, ale stále sme tu a robíme, čo máme radi. Podľa toho som vlastne dostal aj meno alebo prezývku, ak chceš – Rock´n´Roll Survivor.

Pomenuj najdôležitejší úspech Bonfire.


Bez pochýb, je to album Fireworks, v Nemecku bol zlatý. Tiež turné s Judas Priest, Whitesnake a ZZ Top. To boli veľmi úspešné časy.

Práve ste vydali vaše prvé tri albumy. Prečo práve tieto tri, prečo teraz, prečo naraz? Mám veľa otázok, prezraď nám detaily.


V podstate to vzniklo, keď sme pracovali na dokumente o našej kapele. A na prvé tri albumy nemáme práva. Práve preto sme sa rozhodli ich opätovne nahrať, aby sme tieto práva získali. Sú to naše skladby a mali by sme na ne mať plné právo, aby sme vedeli náš príbeh vyrozprávať. Nechcel som ale, aby to bolo nahrané jedna k jednej. Pôvodné albumy sme nahrávali už veľmi dávno. Nahrávacie techniky odvtedy urobili poriadny krok vpred. Mali sme jedninečnú možnosť urobiť tak trochu odlišnú nahrávku, keďže sme to nahrávky ešte raz. Chceli sme, aby zneli modernejšie a tvrdšie. Ale neber to, ako súťaž medzi novou a starou nahrávkou. Je to proste iná nahrávka. Ak preferuješ tie pôvodné, pokojne počúva tie. Tak či onak, sú to moje skladby.

Ako si už povedal, pracuješ na novej knihe. Prezraď nám detaily, aby sme vedeli, čo očakávať.


Kniha je o mojom živote, o mojom živote s kapelou a mojom boji s bipolárnou poruchou a depresiou. Pohľad na môj život cez moje oči od začiatku doteraz. Volá sa Rock and Roll Survivor. Je to zaujímavé čítanie napríklad aj o tom, ako som bol vyzdvihnutý z nemocnice, odohral som show a doviezli ma späť na lôžko. Je tam všetko.

Bude vydaná len v nemčine?


Nie, bude aj nemecká aj anglická jazyková verzia.

Na financovanie si sa rozhodol použiť crowdfunding, mám pravdu? Za seba poviem, že je to skvelý nápad. Sila komunity vie vyť obrovská.


Ďakujem. Áno, preto som sa rozhodol náklady financovať týmto spôsobom. Mal som vydavateľa, ale nefungovalo to, a tak som na to ostal sám.

Posledný album Bonfire vyšiel v roku 2020. Píšete už aj nový materiál?


Áno, a veľmi sa na to teším, vydaný bude spolu s knihou budúci rok. Myslím si, že to bude skvelý album. Kapely je teraz v skvelej forme.

Keby si sa teraz nechal viesť svojou fantáziou, s kým by si v budúcnosti ešte rád spolupracoval?


Teraz som veľmi spokojný s tým, ako veci fungujú. Nemám preto nijaký dôvod premýšľať nad novými ľuďmi. Bonfire je všetko, čo potrebujem do konca svojich dní.

Pamätáš si ešte na posledný krát, keď ste hrali u nás? Myslím, že to bolo v roku 2018 vo Vrútkach.


Samozrejme. Bolo tam veľa metalových fanúšikov a my sme sa bavili.

Mal si možnosť trošku zo Slovenska aj vidieť?


Nie, väčšinou nemáme čas na spoznávanie. Väčšinou len prídeme z jedného miesta do ďalšieho, ideme na hotel a potom zas hráme. Toto bohužiaľ nestíhame.

Plánujete aj ďalšie show u nás?


Radi by sme, možno 2024.

Chcel by si na záver odkázať niečo fanúšikom a našim čitateľom?


Veľa nového od Bonfire prichádza, tak majte oči otvorené. Prečítajte si moju knihu a vidíme budúci rok.

Ďakujem za tvoj čas a prajem všetko dobré.

Návrat na obsah