Rozhovor 24.06.2023 Images of Eden - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

IMAGES OF EDEN

 

Rozhovor se skupinou Images of Eden
turné + reedice alba pro Evropu.
Hudebně Images of Eden čerpá inspiraci z hybridu moderního hard rocku v kombinaci s klasickým metalem a vytváří tím moderní zvuk plný progresivních prvků a vášnivého, nepředstíraného vokálního podání.
Nějaký ten rok už se známe, a z volného povídání bychom mohli udělat rozhovor pro náš zin.Alan – Ahoj Gordon, ahoj kapelo.


Gordon – Ahoj a díky za příležitost k rozhovoru.

Alan – Vezmeme to od začátku. Kdy kapela vznikla? A kdo byl na jejím prvopočátku?


Gordon - Rozhodně. V průběhu let jsem byl v několika kapelách, v roce 1998 jsem byl "postrčen" (takto bych to mohl vyjádřit nejlépe), abych konečně zahájil projekt, který byl specifický pro vizi, kterou jsem měl. Jako by předchozí pokusy hrát, měly „rozředěnou“ verzi, kvůli spoustě kompromisů. Konečně jsem měl příležitost sledovat vlastní tvorbu, takže jsem popadl bubeníka a vyrazili jsme do studia, abychom nahráli stejnojmenné album Images of Eden. Později označované jako „Chapter-I“. Bylo to v době, kdy jsem ocenil, že jsem v průběhu let věnoval tolik času učení na spoustu nástrojů (kytara, basa, klávesy, zpěv a znalost práce s bicími). V nadcházejících letech toto vše zužitkuji. Takže poté, co byla Chapter-I venku, jsem dal dohromady první skutečnou sestavu Images of Eden. Tady začal „film“, myšleno Images of Eden. Mezi lety 2020 a 2021 jsem našel ustálenou sestavu pro Images Of Eden.

Alan – Kam by jsi zařadil tvorbu Image of Eden? Jste bráni jako kombinace moderního rocku a metalu, někteří o Images of Eden mluví, jako o hybridu v dobrém slova smyslu.


Gordon – Myslím, že zvuk se v průběhu let vyvíjel, protože první skladby IOE měly klasický metalový zvuk. Teprve když jsme se dostali k „Soulrise“, cítil jsem, že do mixu naší hudby vstupuje moderní vliv. Mám rád moderní metal, takže to byl přirozený vývoj.

Alan – Od prvopočátku jste byli hned dobří, ale nemohli jste prorazit. Kdy nastal zlom v kapele a začali jste být kapelou známou?


Gordon – Udělali jsme dobře, když jsme v roce 2016 spojili s Billem Metoyerem, který nás pak propojil s Pavement Entertainment. Odsud to šlo rychleji nahoru. Vydali jsme "Soulrise" a pak jsme vyrazili na turné. Tempo nabralo na síle a od té doby to pokračuje.

Alan – S dobrým umístěním v rádií – co vše vám tím otevřelo cestu na hraní? Kam jste se nejprve po USA dostali?


Gordon – Na začátku roku 2000 jsme pravidelně koncertovali s jinou sestavou, ale jakmile jsme se v roce 2016 reformovali, v podstatě jsme „začali znovu“, ale na lepší úrovni. Byla to doba, kdy jsme začali hrát velké koncerty s většími kapelamy (Geoff Tate, Stryper, The Iron Maidens) atd.

Alan – Další úspěchy v hraní, další vyhrané hitparády, kladné hodnocení v časopisech. To vás posunulo na tour se zajímavými kapelami po USA. S kým a kde jste hráli?


Gordon – Jeli jsme turné od pobřeží k pobřeží USA. Pro „Soulrise“ jsme jeli šňůru s Metal Church a Doro Pesch. Pro album „Angel Born“ to byla tour s Yngwiem Malmsteenem. Pro „Weathered and Torn“ jsme koncertovali s Michaelem Schenkerem a Ericem Martinem. A mnoho, mnoho dalších vystoupení.

Alan – Plánování protlačit se i do Evropy. Kdy jsi s kapelou začal uvažovat, o cestách, tour po Evropě? A s kým jsi se propojil?


Gordon – Vždy jsme se snažili dostat do Evropy a vždy to byl cíl, letos 2023 jsme se tam konečně dostali s WASP.

Alan – Vaše poslední mini CD/LP Weathered and Torn vyšlo na dvakrát. Jednou v Americe v listopadu, podruhé v Evropě v únoru. Rozdělení bylo kvůli připravovanému tour?


Gordon – Ve skutečnosti to bylo znovu vydání pro Evropu, aby to dodalo patinu. Vydali jsme to v režii našeho labelu. Chtěli jsme, aby bylo album čerstvé, až dorazíme do Evropy.

Alan – Na turné jste vyrazili, ale nedopadlo tak jak mělo. Chceš o tom hovořit?


Gordon – Rozhodně! Blackie Lawless nás vykopl z turné v Norském Oslu (při 3. vystoupení), takže jsme zůstali nahraní, tím pádem jsme vše ukončili, sbalili se a letěli domů. Mohl bych o tom mluvit dlouho, ale budu stručný, jak jen to půjde...

První den nám jeden člen teamu řekl, že „Blackiemu se nelíbí, když ‚jeho‘ dav příliš fandí předkapele. No, to je přesně to, co se stalo každou noc, po 3 dny vystupování - hraní, jeden z našich členů šel dopředu a udělal pár rychlých fotek/videa Blackieho ke konci jeho setu. To způsobilo, že se Blackie dostal do balistického zákulisí. Hned poté Blackie vyslal svou posádku, aby násilně smazala fotky/video našeho člena skupúiny, sundali naše vlajky na laně a poslala nás domů.

Je všeobecně známo, že Blackie používá „doprovodné stopy“. K tomu se přiznal. V době, kdy nás vyhazoval, však ještě nepřiznal, že používá i LEAD VOCAL TRACKS a bylo jasné, že nechce, aby se to dostalo ven. Všechno, co se děje „tajně“, nakonec vyjde najevo. 26. května, zveřejnil časopis Blabbermouth příběh o tom, že právě tohle dělá. Odkaz na příběh zde>

Takže... necháme fanoušky, aby rozhodli, sami co dělá. Nejsou hloupí!

Alan – Mini album vznikalo v době zákazů. V textech se vše i odráží. Jak jste tedy textovou stránku pojali?


Gordon – Mini album je vlastně naší odpovědí na COVID a na to, čemu jsme byli všichni vystaveni. NEvěřili jsme narativu, že se nás mainstreamová média „snažila“ prodat. Říkám „zkouší nás“, protože jsme vše viděli. Každopádně se do toho moc nepouštět, ale je to o naší frustraci/hněvu a také o tom, že říkáme světu, že je v pořádku „nebyl v pořádku“. I když to bylo trochu temnější než náš obvyklý materiál, mělo to velmi reálné světlo na konci tunelu a o to nám jde – zvednout publikum v temných časech a povzbudit všechny lidi.

Alan – Ohlasy a prodejnost mini alba v USA a v Evropě?


Gordon – Stále jsme nedostali žádnou zprávu o prodeji, ale myslím, že brzy bude. To znamená, že zpětná vazba od W&T byla ohromující, takže bych řek že je velmi dobrá, na obou kontinentech.

Alan – Na album vznikl i video klip k písni Count to Zero. Proč jste si vybrali klip na tuto skladbu?


Gordon – Kdykoli přijde čas natočit klip, Steve Dorssom a já obvykle nemáme problém přesně určit skladbu a mohli jsme vybrat jakoukoliv skladbu, nedělá nám problém z toho udělat příběh. On a já si pak zavoláme a probereme celou věc od začátku do konce a co musíme udělat, abychom ji uvedli do života. Tato píseň je o tom, jak jsem se před 25 lety zbavil závislosti a udělal jsem pro sebe zachraňující změnu. Čas není zaslíben, takže musíme využít den a okamžitě změnit to, co se nám na nás nelíbí.

Alan – Pomalu, ale jistě se připravuje nové turné po Evropě. Už máte přibližný termín kdy by mělo být uskutečněno? A máte do turné zahrnuto i Česko a Slovensko?


Gordon – Pracujeme na tom. Je to trochu náročné, protože se snažíme získat zpět to, co jsme vynaložili na tour které nedopadlo tak jak mělo, a zároveň sondujeme nové příležitosti. Čas vše ukáže, věříme, že se brzy vrátíme. Pokud jde o tyto země, rozhodně!

Alan – Necháme to osudu, nebo vyšší moci a snad v tomto roce se ještě někde setkáme. Tedy alespoň doufám že ano. Díky za rozhovor, a na viděnou na klubové scéně.


Gordon – Díky za příležitost se vyjádřit.

Návrat na obsah