Rozhovor 04.04.2023 Eufory - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč

EUFORYEufory je kapela, ktorú niekto miluje , niekto nenávidí, niekto im závidí. Tak či onak Eufory na sebe tvrdo makajú a je to aj vidno na ich popularite. Koncom marca vydali zbrusu nový album a tak v nasledujúcom rozhovore som sa už dozviete ako kapela novinku skladala, ako prežili obdobie keď mala kultúra nútenú prestávku, personálnej zmene, ale o tomto už povie viac spevák Ľuboš Senko, ktorý navyše prezradil aj niečo zo svojho súkromia.Vydávate svoj tretí štúdiový album. Nejaký čas od vášho posledného počinu prešiel nejaký ten čas. Ako vznikal? Predpokladám, že počas pandémie ste mali dostatok času ho poriadne prepracovať.


Áno, je pravda, že náš tretí album nechal na seba dosť dlho čakať. Začali sme ho tvoriť rovnakým spôsobom, ako predošlé, čiže pozvoľna, bez časového tlaku. Keď mal niekto nápad, posunul ho do kapely. Nemáme vo zvyku takéto nápady nejakým spôsobom meniť. Najviac tvorby prináša do kapely gitarista Števo. On mi potom už len pošle svoju nahrávku a ja sa snažím z jeho nápadu vydolovať emóciu vo forme textu a melódie spevu, ktorá by do toho čo najlepšie zapasovala. Potom sa na to všetko vrhne náš producent Adam Mičinec a prekope to na hity.

Počas pandémie sme veľa nekoncertovali, takže sme mali na tvorbu o niečo viac času. Ale každopádne toto obdobie bolo skôr stresujúce, než uvoľňujúce. Dokonca som mal istý čas pocit, že s niektorými skladbami ďalej nedokážem ani pohnúť. No som rád, že sa nám album podarilo dokončiť a musím priznať, že sme chvíľami mali čo doháňať.

Medzi časom ste vymenili basgitaristu. Ako sa uchytil nováčik Filip?


Aj keď sa nám s predošlým basgitaristom Aďom Bencom lúčilo veľmi ťažko, Filip Andel prišiel do kapely už ako skúsený a ostrieľaný muzikant. Jeho hudobné cítenie je totožné s ostatnými členmi Eufory, takže jeho príchod do kapely bol veľmi hladký. Filip je aktívnym článkom bandy a nemá problém sa zapájať aj do vecí, ktoré nesúvisia len s hudobnou tvorbou, ale aj iných záležitostí, ktoré kapela potrebuje. Filip je sympaťák a na pódiu dokáže túto svoju vlastnosť spojiť s energickým prejavom. Jeho príchod medzi nás bol a je obrovským prínosom.

Všimol som si, že ste zmenili vydavateľstvo. Ako ste s ním zatiaľ spokojný a naopak oni s vami?


Sme veľmi radi, že k tejto spolupráci došlo. Vydavateľstvo Smile Music, so sídlom v Prahe, prišlo v našom prípade v pravý čas. V ČR (ale aj v SR) má neskutočne silný cveng a naša spolupráca je presne taká, akú potrebujeme. Už pri podpise zmluvy som mal z ľudí tohoto vydavateľstva skutočne príjemný pocit. Šéf vydavateľstva Karel Balčirák a skvelý tím okolo neho veľmi dobre vedia, ako a čo presne urobiť a dokážeme sa s nimi dohodnúť doslova na všetkom. Som presvedčený, že naša spolupráca bude vždy perfektná a spoločnými silami dosiahneme ešte veľa zdanlivo nezdolateľných cieľov. Na spoluprácu so Smile Music sme hrdí a my v Eufory máme za cieľ urobiť všetko tak, aby aj tento label bol hrdý na nás.

Nejaké skladby z novinky už boli zverejnené. Aké boli na skladby ohlasy?


Myslím si, že zverejnené skladby majú výborné ohlasy, ale ja som človek, ktorý má v kapele nohy asi najbližšie pri zemi a počkám si na oficiálne vydanie novej placky. Skladby na zverejnenie sme vyberali starostlivo aj s našim vydavateľom a vyzerá to tak, že sme vybrali správne kúsky. My sme spoko.

Skladáte spoločne, alebo je to len záležitosť určitých členov kapely?


Ako som už spomínal v úvode, kapela skladá individuálne. Na predošlých albumoch sme to robili podobne, no na posledných veciach sme vsadili na prvotný nápad a ten si každý dotiahne až do konca. Aj keď momentálne nemám detailný prehľad o tom, kto ktorý nápad do nejakej skladby vložil, ale som si istý, že Števo (lebo má najviac času 😄) vložil do nového albumu prevažnú väčšinu nápadov. Talent sa nezaprie. V neposlednom rade nám pomohla aj spolupráca s producentom, ktorú sme na predošlých dvoch albumoch vynechali a to bola veľká chyba.

Novinka nesie dosť záhadný názov. V čom je tá piata dimenzia? A keď už sme pri jeho skladbách tak nám ho predstav svojimi slovami.


Eufory má ohromný dar skomplikovať aj zdanlivo jednoduchú vec.  Keď ide o názov albumu a názvy skladieb, dokážeme sa zamotať do vlastnej siete. Pokiaľ som mal pri prvých dvoch albumoch, viac - menej, voľnú ruku ja a mohol som pomenovať názvy samotných skladieb, či názvy albumov, pri tomto poslednom som o toto právo prišiel. Kapela sa totiž celé roky drží jednej veci a to tej, že tretí album býva zvyčajne zásadný a prelomový. To aktivovalo našu bubeníčku Mimu a skoro celé to vymyslela práve ona. Mala svoju určitú predstavu, ktorú nám predostrela, vysvetlila, vyjasnila a so zdvihnutým prstom (v hlase), nás usmernila. My sme to potom už len krvopotne dali dokopy. Album síce nie je koncepčný. Žiadny príbeh ani nadväznosť. Skrátka vznikal v období, keď bolo ťažko asi každému človeku v našich končinách. No hlavná myšlienka je v tom, že ľudstvo prechádza do novej, piatej dimenzie, kedy všetci ľudia na planéte začnú žiť viac duchovne, budú sa viac zahĺbať do podstaty duchovna, bytia, existencie a lepšej budúcnosti.. Je to téma, ktorá je tak komplikovaná, že sa na nej nedokážu zhodnúť ani ľudia, ktorí sa týmto veciam venujú, doslova, celý život. Ale v jednom sú jednotní. Ľudstvo prechádza do tejto spomínanej piatej dimenzie a ako sa to prejaví, uvidíme my sami. Starý Egypt a ďalšie iné, staré civilizácie, ktoré našim svetom prešli, sú toho dôkazom.
V albume sú skladby, ktoré sú namierené na rôzne témy. Sú z histórie aj zo súčasnosti. Sú konkrétne aj abstraktné. Skrátka, je to pestré a možno v budúcnosti dáme vonka aj koncepčný album.. Ale to necháme na budúcnosť.

Natočili ste ku nemu vynikajúci a profesionálny videoklip. Bol čisto vo vašej réžii, alebo už do toho zasahovalo aj vydavateľstvo?


Vydavateľstvo nám do týchto vecí nezasahuje. V tvorbe a točení klipov máme voľnú ruku. Videoklip k skladbe FALLING INTO NOWHERE sa podaril nad naše očakávania aj vďaka Tomášovi Vítovi, ktorý na spomínanom videu nechal obrovský kus práce. Veľmi radi s ním točíme. Je to príjemný kľuďas, ktorý dokáže ukočírovať celé nakrúcanie s úsmevom na tvári a konečný výsledok stojí naozaj zato. Skrátka profík...

Koncertujete pomerne často. Aj keď na Slovensku je to také že obídeš 5 klubov 5 festivalov a už vlastne nemáš kam ísť. Ako hodnotíš domácu hudobnú scénu?


Nemám nejaký extra prehľad o slovenskej hudobnej scéne ako takej, no čo sa týka metalovej scény, je viac než isté, že až takú podporu tu u nás nemá. Možno sa to časom zmení a boli by sme radi, keby sme sa o to pričinili aj my. Snáď sa to postupne zlepší a slovenský poslucháč začne vnímať aj našu metalovú scénu s väčším záujmom. Na to je však potrebná kooperácia kapiel, fanúšikov a vo veľkej miere aj médií, ktoré by mali poskytovať väčší priestor aj takým kapelám, ako je napríklad Eufory. Na Slovensku je veľa kvalitných kapiel, lenže podpora médií nie je dostatočná.

Nepochybujem že po vydaní idete na turné. Prezraď nejaké dátumy koncertov a festivalov kde vás môžu fanúšikovia vidieť?


Samozrejme... Už máme naplánovaných niekoľko koncertov prevažne v ČR. Zoznam všetkých našich koncertov, ktoré máme odohrať, si môžu naši fans čeknúť na vynovenej web stránke www.eufory.sk alebo na našich stránkach na Facebooku či na Instagrame. Jeden z týchto koncíkov by som však vypichnúť mohol. Ide o akciu ROT KART FEST, ktorá je benefičná a koná sa už štvrtý ročník. Hráme tam radi. Je tam rodinná atmosféra a predovšetkým ide o dobrú vec.

V Čechách je to iné a tam už máte aj svoju fanúšikovskú základňu. Keď porovnáš tieto dve krajiny kde je podľa teba rozdiel?


Ja vnímam Čechov v prvom rade, ako bratský národ. Prevažne hráme práve u nich a to nás nesmierne teší. Sú k nám srdeční, milí, veľmi ústretoví a my sme takýmto ľuďom veľmi vďační. Koncerty si užívajú na 100 percent a my sa s nimi radi rozprávame o čomkoľvek. My máme jedno železné pravidlo. Po každom koncerte prídeme medzi fanúšikov, dáme pivko, pripadne panáka, kecáme a fotíme sa s nimi. Česi sú rockový národ a koncerty si vedia fakt užívať.

Sociálne siete a digitálne platformy. Je to novodobý fenomén súčasnej doby a bez prezentovania sa touto formou dnes už pomaly kapela nemá možnosť prezentovať sa. V čom vidíš výhody a naopak nevýhody tejto digitálnej doby?Digitálna doba nesie výhody v tom, že sa ako kapela dokážeme rýchlejšie dostať do povedomia verejnosti.

Nevýhodou je, že z veľkej časti hudbu ako takú zabíja, nakoľko berie interpretom financie na tvorbu a následnú propagáciu nových produktov. Je to také, povedal by som, niečo za niečo. Treba sa s tým zmieriť.

Teraz jedna otázka ktorá je takpovediac na telo. Kapela akonáhle má väčšiu snahu ako ostatné či už vydania albumov, živé hranie a podobne, automaticky sa stáva terčom neprajníkov a závistlivcov. Prezraď ako si žije taká kapela, alebo skôr aktívny snaživý blbci?


Neprajníkov sme si kedysi dávno púšťali príliš srdcom.. Dnes si takýchto neprajníkov už len vychutnávame.

Okrem hudby máš aj iné záujmy? Alebo skôr čas na ne? Čomu sa rád venuješ vo svojom voľnom čase?


Boli časy, keď som veľa športoval. V súčasnosti sa venujem  svadobným prípravám, lebo v máji sa žením. Takže v budúcnosti sa budem najviac venovať rodine a samozrejme hudbe.

Vďaka za tvoj čas na moje otázky. Na záver máš ešte niečo na srdci čo by si rád odkázal fanúšikom?


Rád by som odkázal to klasické "Chodievajte na koncerty medzi ľudí, neseďte na zadkoch len pri PC, TV, SMART telefónoch. Žite život, majte sa radi. Vstúpte do Piatej dimenzie v mieri, pokoji, láskou, úctou a milujte Eufory na večné veky!"
Návrat na obsah