Rozhovor 01.03.2023 Victor Smolski - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

VICTOR SMOLSKI

 

Gitarové eso, vynikajúci skladateľ a jeden z najlepších metalových gitaristov prednedávnom vydal na albume svoje umenie podľa ktorého si môžete doma tiež cvičiť techniku. Tento rozhovor je nielen pre fanúšikov, ale aj pre gitaristov, pretože v ňom už pán umelec poskytol nejaké rady. Takže pokiaľ vás zaujíma aké hudobné vzory, záujmy (teda okrem gitary) má Victor Smolski a hlavne o jeho novom diele, tak nasledujúce interview je pre vás.

 
 

Od vydania tvojej novinky niekoľko dní. S akými reakciami na nový album si sa stretol? Čo na novinku hovorí hudobná kritika a fanúšikovia?


Veľa som toho nečítal, ale to, čo som videl, bolo skvelé. V dnešnej dobe je všetko online, takže ak niekoho niečo zaujíma, všetko sa dá nájsť. Naozaj ma teší, že sa ľuďom páči, čo robím.

Ako si s albumom spokojný ty?


„Guitar Force“ bolo prvé CD, ktoré som si mixoval úplne sám. Od korony som svoju gitarovú školu presunul na online hodiny a vytvoril som si vlastné štúdio. Mal som dosť času pracovať bez akéhokoľvek tlaku. Výsledok sa mi veľmi páči a myslím si, že je to jeden z najlepších zvukov, aké som kedy vyprodukoval na mojich CD. "Guitar Force" je naozaj najlepší z mojich nápadov a hrania. Môžete nájsť sekanie, technické veci, ale aj veľmi dynamické, krásne melódie. Po toľkých rokoch komponovania pre rôznych spevákov, ako je CD „All stars“ od Nuclear Blast v spolupráci so spevákmi ako Hansi Kürsch (Blind Guardian), Tobias Sammet (Avantasia), Andi Deris (Helloween), Taria a tak ďalej, komponovanie piesní pre Rage a Almanac, kde som vystriedal veľa spevákov, som chcel urobiť skutočné inštrumentálne CD. S výsledkom som úplne spokojný.

Je o tebe známe že si perfekcionista. Sú niektoré albumy ktoré by si rád trochu hudobne zmenil?


Nikdy nechcem meniť žiadny z mojich produktov, pretože v tej chvíli vždy dávam 100%. Iste, že o 10 alebo 20 rokov neskôr hráte lepšie, ale lepšie sa pozeráte dopredu ako dozadu. V konečnom dôsledku je všetko vecou vkusu.

Čo ťa inšpiruje pri skladaní muziky?


Môj život je plný dobrodružstva, môže to byť môj syn, ktorý už začal s hudbou, živými vystúpeniami so skvelým publikom, divokými automobilovými pretekmi alebo super dovolenkovým výletom.

Koľko času denne venuješ hre na gitaru?


4-5 hodín denne, závisí od štúdia alebo turné, potom to môže byť viac alebo menej.

Ktorí hudobníci ťa inšpirovali?


Eddie van Halen, Tchaikovsky a môj otec.

Inšpiroval si mnoho hudobníkov. Čo by si poradil gitaristom aby zlepšovali svoju techniku?


Skúste si nájsť dobrého učiteľa od začiatku a nestrácajte čas učením sa nesprávnej techniky. Správna rovnováha medzi teóriou a praxou môže pomôcť.

Za celú tvoju kariéru si prešiel mnoho kapiel. Ku ktorej by si sa ešte ako hosť vrátil a ku komu už nie?


Nechcem sa k nikomu vrátiť. Stále hľadám nové skúsenosti.

Koncerty v kluboch, alebo festivaly. Kde hráš radšej?


Mám rád obe. V malých kluboch dostanete priamu reakciu od fanúšikov. Na festivaloch oslovíte vždy nových fanúšikov.

Máš už nejaké dátumy koncertov a festivalov pre tento rok?


Práve sme sa vrátili z dlhého turné po Európe, 40 koncertov v 8 krajinách. Takže momentálne si chcem dať prestávku a skontrolovať dátumy do budúcnosti, ktoré ešte nie sú potvrdené.


Nepochybujem, že hudba je tvoj veľký koníček a venuješ jej toľko času koľko je možné. Máš aj iné záujmy?


Hudba nie je môj koníček, je to môj život. Získal som profesionálne vzdelanie ako hudobník a nikdy som sa nesnažil robiť niečo iné. Mojím koníčkom sú preteky a veľa času som strávil úspešnými pretekármi na pretekárskej dráhe. Na mojom kanáli a webovej stránke YouTube nájdete veľa skvelých vecí.

Toto interview je pre slovenských čitateľov chcel by si im na záver rozhovoru niečo odkázať?


Máme jeden život. Užívajte si každý deň a snažte sa byť šťastný! Prehrávajte si hudbu, ktorá sa vám páči, bez akýchkoľvek kompromisov. Ďakujem za vašu podporu!
Návrat na obsah