Rozhovor 25.01.2023 Dark Seal - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

DARK SEAL


Rozhovor s Peterem Crudelis(em) (Dark Seal), black metal Brno


Alan – Díky že jste se uvolili s poskytnutém krátkého rozhovoru.


Crudelis -  Není zač, potěšení na naší straně.

Alan – Co Brno a black/pagan metal?


Crudelis -  Je to opravdu neskutečné jak ten čas letí. S různými uskupeními, k dnešnímu dni, už koncertuju asi 15 let. A v žádném jiném městě jsem toho neodehrál tolik co v Brně. Vždy tady byla opravdu slušná základna fanoušků a parádní atmosféra. Značnou část z nich se nám naší hudbou povedlo oslovit, za což jsme velice rádi.  A co se týče kapel které tady vznikly, aktivně hrají či dokonce muzikantů kteří toto město reprezentují, si myslím že ani nemusím jmenovat.

Alan – Ono je to celosvětově, v každém státu máš lokality co se více (hudební styl) poslouchá, a méně poslouchá. Takže Brno a okolí?


Crudelis - No, řekl bych že kdo, co a kde poslouchá asi nemám úplně přehled. Bydlím na vesnici u Brna a když jsou tu hody, tak tady celkem slušně tlačí jakási Moravanka.

Alan - Na rok 2022 jste měli avízované EP. V jaké formě vydání je? Nebo přesun na rok 2023?


Crudelis - Ano, měli jsme v plánu vydání EP ale dopadlo to tak, že než jsme si ujasnili co by tam mělo být apod., tak jsme za tu dobu v podstatě nashromáždili materiál na novou desku. Materiál je skoro hotový ale bude tam kolem toho ještě spousta práce. Nicméně doufáme že se nám to příští rok povede vydat. A kromě toho máme momentálně jiné priority, ať už časové nebo finanční. Ale jak už to tak bývá, nic není stoprocentní, necháme se překvapit.

Alan – za pár dní jedete menší turné + festival se skupinou Khors. Kdo stojí za tímto turné? A za festivalem?


Crudelis - To bude parádní zakončení letošního roku, na které se já osobně moc těším. Khors je jedna z našich oblíbených kapel, takže jsme velice poctěni že si s něma můžeme zahrát. Celý to vlastně začalo festivalem Winter Mithfest v Tachově. Ze čtyř zastávek, které spolu absolvujeme byla tato domluvená jako první, ze strany Khors. Jsem s Konstantinem (bubeník Khors) defacto v neustalém kontaktu, takže přišel právě od něho dotaz, jestli by se nám to společnými silami nepovedlo uskutečnit. Času na to nebylo moc, sehnat pár měsíců předem hraním slušný klub v Brně a v Praze byl problém, ale tuto část jsem zatím zvládli. Zbytek se dozvíme za čtrnáct dní…

Alan – Khors znáte řadu let. Co vás propojuje? A nepřemýšleli jste udělat i společné album? Nebo mini album?


Crudelis - Ano je to tak, myslím že jsme spolu poprvé hráli v Brně někdy v roce 2011, tedy rok poté co jsme tuhle kapelu založili. Jsou to skvělý borci se kterými si máme vždy co říct a myslím, že co do hudebního stylu, nám to spolu sedí. Ostatně i pro to jsme si je tenkrát pozvali na dvoukoncert k vydání alba “Země našich předků“. O společným albu jsme teda nepřemýšleli. Tak uvidíme, zkusím jim to na společných zastávkách navrhnout (smích).

Alan – V zahraničí? A ptám se i na Ukrajinu, jste si zahráli?


Crudelis - Po vydání “Země našich předků“ se nám začali otevírat dveře i do zahraničí, které nám ale C19 rychle zabouchnul. Takže jsme alespoň konečně v květnu odehráli koncert na Dark Troll festivalu v Německu, který se právě kvůli dané situaci snad dva roky odkládal. Další fest u našich západních sousedů už máme, tuším na srpen, domluvený. A samozřejmě něco jsme už dřív odehráli na Slovensku. Pak teda máme ještě nějakou další rozdělanou spolupráci v zahraničí, kterou zatím ale nebudu prozrazovat. O koncertech na Ukrajině jsme samozřejmě jednali, ale vzhledem k tomu co se ve světě dělo a děje, tak to nebylo možné zatím uskutečnit.

Alan – Tamní scéna? Spíše mě zajímá, protože to jsi snad asi ještě nikde neříkal – obecenstvo. Přijde v kostýmech? Pomalovaní? Zapálené pochodně (tak aby vyhořel klub)?


Crudelis - Myslím že scéna tam i tady je stejná, v podobě toho, že všude se najde nějaký, v dobrým slova smyslu, maniak. Jinak já osobně jsem vždy narazil na přátelský kolektiv se kterým pokecáme a samozřejmě i něco popijeme, to k tomu prostě patří. A pro nás je to skoro povinnost.

Alan – Trochu odlehčíme. Za poslední dobu s kým pro vás jste hráli zajímavým? A která, nebo které akce vás nadchli? Na které rádi vzpomenete ještě po 40 letech.


Crudelis - Zjišťuju, že moje paměť stojí čím dál víc za hovno ale určitě z poslední doby musím vypíchnout koncert v Brně, kde jsme zahráli po boku Vermilia (FIN), Aether (PL) a Hypnos. Parádní akce. Pak teda stoprocentně výše zmíněný Dark Troll fest kde jsme se právě měli potkat i s Khors ale ti nakonec v té době nedostali povolení vycestovat. A taky nesmím zapomenout i na letošní Eternal Hate festival. Určitě budeme rádi vzpomínat na vystoupení na Masters of rock, Hell Fast Attack nebo rozhodně turné s Inferno a Bessatt (PL) zkraje založení kapely.

Alan – Díky za rozhovor, a doufám že našemu zine a rádiu po akci – tour které jedete, poskytnete report a fotoreport.


Crudelis - Taky děkuji za celou kapelu Dark Seal, co nejdřív po tour se budeme u vás hlásit s reportem.

Návrat na obsah