Rozhovor 15.01.2023 Trupiegi - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

TRUPIEGI GROUPAlan Rohan rozhovor s Jackem (Jaco) Filípkem
Trupiegi Group - https://www.radiosok.pl/

 

Alan - Ahoj Jaco. Promluvme si.


Jaco - Ahoj Alane s velkým potěšením.

Alan: Jak dlouho pracuješ v hudebním průmyslu? A v čem konkrétně? Kapely, rádia, festivaly atd.

 
Jaco – Moje dobrodružství s „průmyslem“ začalo už dávno, ještě na střední škole. Mohl to být rok 1995. Když mi bylo 18 nebo 19, založil jsem se svými přáteli svou první kapelu. Hráli jsme heavy metal, i když jsme hledali různé inspirace nejen v kovových zvucích. Od té doby začalo moje dobrodružství. Začal jsem organizovat koncerty, propagovat akce, zabývat se grafikou, plakáty atd. Byly to úplně jiné doby, ale formovaly mě. Později jsem odešel do Poznaně a tam jsem získal zkušenosti a známosti. Založit novou kapelu to bohužel nevyšlo, v prací v obchodě s hudebninami jsem poznal prostředí, lidi, muzikanty, organizátory festivalů a koncertů a po nějaké době jsem to začal dělat sám. A tak to pokračuje dodnes.

Momentálně pracuji v kulturním centru Sulęcin jako ředitel této instituce, pořádáme mnoho akcí, nejen hudebních, i když ty jsou mi nejbližší. Mezi nejzajímavější patří Wake Up and Live Festival, Rock and Beer, Sulęcin Reggae Festival a Tribute Fest. Součástí kulturního centra je klub „u Bulka“, kde pořádáme koncerty kapel z Polska i ze světa. Naším pódiem prošlo spousta kapel různých hudebních žánrů. Kapely, ty známější i ty, které své dobrodružství s koncerty teprve začínají. Máme projekt Lubuskie Dobrze Rockuje, který má za cíl propagovat kapely a akce konající se v našem regionu (provincii). Jejich práci propagujeme i v našem rádiu (Rádio SOK), které vzniklo před téměř pěti lety a stále se rozvíjí. Je to úžasné dobrodružství – doporučuji vám poslouchat naše rádio www.radiosok.pl

Alan - Jak dlouho jsi s Trupiegi? Kolik jsi s nimi hrál? Kde jsi byl? A kolik alb vyšlo?


Jaco - Trupiegi vznikl před šesti lety. Měl to být dárek k narozeninám pro našeho přítele. Měli jsme pak zahrát šest nebo sedm připravených skladeb a rozpustit se. Ale líbilo se nám to natolik, že to hrajeme dodnes. Před dvěma lety jsme trochu pozměnili sestavu. Kytarista se vyměnil a nastoupil bubeník, což nás popostrčilo ještě víc. Vznikají nové písničky, které se doufám objeví na dalším albu, které by mělo vyjít v roce 2023.

Zatím jsme natočili jedno album „lesman BOSO“. Projekt Trupiegi je naší interpretací poezie podle nás nejzajímavějšího polského básníka Bolesława Leśmiana. Snažíme se zprostředkovat důležitý obsah prostřednictvím hudby a hlasu a přenést posluchače do jiného světa. Dosud jsme odehráli téměř 150 koncertů v Polsku i v zahraničí. Koncertovali jsme v Berlíně, v Paříži teď čekáme na pozvání do Česka.

Alan – Jaká zajímavá místa jste s Trupiegi navštívili? Co bylo z těchto míst nejzajímavější?


Jaco - Odehráli jsme již přes 150 koncertů na různých místech, od komunitních center až po půdy, sklepy, kluby a stodoly. Hrajeme na různých místech, nejlépe nenápadných, kde je jedinečná atmosféra. Naše koncerty se konaly ve zříceninách hradů, na náměstích, na březích jezer, v lese nebo v horských přístřešcích. Hráli jsme na několika významných festivalech v Polsku i v zahraničí, v Německu a nedávno jsme vystoupili na třech koncertech ve Francii. Jeden v Champagne a dva v Paříži, na tomto pro nás důležitém místě, tedy v Lucemburské zahradě.

Každý koncert je jiný a jedinečný a myslím, že by pro mě bylo těžké říct, který byl nejlepší.

Alan - Rádio SOK, kdy jsi začal? Co můžeme ve vysílání slyšet? Jaký žánr?


Jaco – Radio bylo založeno téměř před pěti lety a každým okamžikem roste. Zaměřujeme se na propagaci především polské hudby. Propagujeme a hrajeme kapely, které jsou méně známé. Především je to široce obsáhlý rock, ale nejen to. Sami hrajeme to, co posloucháme, a protože v rádiu pracuje dalších šest lidí, je tam hodně muziky a je to hodně odlišné.

Alan - Koncept rádia SOK?


Jaco – Koncept je jednoduchý, hrát spoustu zajímavé hudby. Propagujte kapely a akce. Neomezujte se. Hrajeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Chceme také více živých přenosů, protože interakce s posluchači je pro nás velmi důležitá.

Alan - Účastníte se i rozhlasových festivalů?


Jaco - Jako rádio jezdíme na různé festivaly. Podporujeme takové aktivity, propagujeme akce. Scházíme se s organizátory a povídáme si o útrapách i slastech festivalu. Mezi nejzajímavější festivaly, na kterých jsme byli, patří Gostyńskie Rockowanie, německý festival LiederLauschen am Rand, Bargarang v Chałkow a několik dalších. Každý rok propagujeme další a další akce.

Alan - S Rádiem SOK se podílíte i na vydávání CD. Jaké skupiny? kdo je na nich? A je to vždy jen vydání za rok?


Jaco - Ano, kromě toho, že zaštiťujeme různá alba, loni jsme vydali také dvojalbum s 26 kapelami z naší provincie jako projekt Lubuskie Dobrze Rokcuje. Na CD jsou spřátelené kapely s naším rádiem a projektem. Uslyšíme tam různé žánry od heavy metalu přes reggae, punk až po pop a poezii. Již připravujeme materiál pro další vydání, které může vyjít v roce 2023.

Alan: Kdy jsi se poprvé setkal s Klausem? A co to přineslo? Spolupráce?


Jaco – S Klausem jsem se setkal kdysi dávno na festivalu Wake Up and Live v Sulęcině, přijel s naším společným kamarádem Siggim a od té doby naše známost a přátelství trvá. Podporujeme se hudebně, společensky i obchodně. Absolvovali jsme spolu pár koncertů a máme plány na další spolupráci. Když se potkáme, nemůžeme se hádat. Bohužel bydlíme příliš daleko od sebe, abychom se často vídali.

Alan – Kdy jsi se poprvé setkal s Alanem?


Jaco – S Alanem jsem se setkal pouze online, když jsme spolu dělali rozhovor. Bylo to milé setkání. Doufám, že se brzy uvidíme na koncertě a můžeme si popovídat u půllitru dobrého piva.

Alan – Jaké máte plány na rok 2023 jak s kapelou, tak s rádiem?


Jaco - O plánech kapely Trupiegi jsem mluvil výše. Chceme udělat desku a samozřejmě chceme hrát hodně koncertů. S naší hudbou rádi zavítáme do České republiky. Co se rádií týče, 1. dubna 2023 velkolepě oslavíme 5. narozeniny, zahrají na nich známé polské kapely Farben Lehre, Kobranocka, Zenek Kupatasa a další. Na tuto akci vás srdečně zvu. Po narozeninové oslavě se chceme rozvíjet, hrát spoustu zajímavé a hodnotné muziky. Chceme také propagovat kulturní akce a mít více přímých přenosů. Uvidíme, co se nám podaří, plány jsou velké. Dále hraji v kapele Kufajka Rencisty, která hraje punk/rock/reggae hudbu. Tým byl založen před 30 lety. S tímto projektem také plánujeme odehrát zajímavé koncerty a možná natočit naše první album.

Alan - Připravujete na začátek roku 2023 něco zajímavého jak s kapelou, tak s rádiem?


Jaco - Pokud jde o plány na konec roku... Plánuji nahrát druhé album s Trupiegami. Vyrábíme nový materiál pro nové turné. Plánujeme několik pěkných koncertů na různých místech. Možná se nám také podaří uspořádat festival děl Bolesława Leśmiana v Sulęcině. Co se týče Rádia SOK, od září chceme osvěžit harmonogram, pravděpodobně vzniknou nové pořady a chceme začít silněji propagovat rádio. Uvidíme, čeho se nám podaří dosáhnout.

Alan - Díky za rozhovor a možná se ještě někdy setkáme.


Jaco - Také děkuji. Všechny srdečně zdravím.

Jaco

Trupiegi

Návrat na obsah