Rozhovor 31.10.2021 Running Wild - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

RUNNING WILDDlho očakávaný album nemeckej legendy Running Wild vyšiel pred pár dňami a hudobná kritika aj fanúšikovia nešetria chválou. Ste zvedavý ako album vznikal a či bude aj turné? Ako je to s kapelami Giant X a Toxic Taste? V nasledujúcom rozhovore vám na tieto, ale aj mnohé ďalšie dá odpoveď gitarista, spevák a vedúca osobnosť kapely Running Wild Rock ´n´Rolf.Po piatich rokoch vyšiel nový album. Bol síce avizovaný skôr  a singel Crossing the Blades ste vydali pred dvomi rokmi. Aké boli reakcie fanúšikov?


Veľmi  dobré. Singel sa veľmi dobre predával. Celkom dobre to zafungovalo. Vzali ho skutočne veľmi dobre aj vzhľadom na to, že od posledného albumu uplynula dosť dlhá doba.
 

Vyzerá to,  že zostava je stabilná. Nový album ste skladali spoločne, alebo si iba Ty autor textov aj hudby?


Bol to vlastne sólo projekt spolu zo zamestnancami. Všetko som napísal sám, ale medzitým traja z nich sú zapojení do skupiny. A  čo sa týka produkcie T. J. hral na gitare a Michael na bicích takže celkom dobre zapadli.

Nový album je vynikajúci a verných fanúšikov kapely ihneď osloví. Aj keď jeho skladby pripomínajú obdobie albumov Port Royal až Pile of Skulls. Bol to zámer? Tento zvuk kapely si želalo mnoho fanúšikov.


Nie toto sa nedá urobiť s nejakým zámerom, ale sú tu nejaké štýly, ktoré sú typické pre Running Wild a sú všetky  zapísané už v našej DNA a občas sa jednoducho objavia v našej tvorbe. Ale môžem povedať, že tento album som písal bez tohto zámeru, pretože by to potom  nemalo zmysel. Chcel som napísať niečo nové.

Čím si sa nechal inšpirovať pri skladaní albumu?


Boli to rôzne veci a piesne sa zaoberajú rôznymi témami. Titulnú pieseň Blood on blood som napísal práve keď sme mixovali v štúdiu pieseň  a hneď sme ju aj nahrali. Ďalšia pieseň myslím, že to bol Say Your  Prayers jej  základnú myšlienku som získal pri  piesni Wild  Wild Nights , ďalšie dve sa zaoberajú mušketiermi(Blood On Blood a Crossing The Blades). Sú tam aj nejaké párty piesne, jedna z piesní hovorí o 30 ročnej vojne, ktorú som napísal už skôr , ale nikdy som na to nemal tú správnu melódiu. Sú to rôzne veci čo ma inšpirujú. Niekedy je to len melódia, ktorá sa zahrá na gitare. Nie sú na to žiadne pravidlá.
 

Recenzie ho zatiaľ chvália a označujú za najlepší album. To určite poteší. Sledoval si aj reakcie fanúšikov na zverejnené skladby?


Samozrejme, že som to sledoval. Často túto pieseň hrali aj  v kluboch, takže bolo to také zrkadlo ako často a kto to hrá a tu nehovoríme len o metalových DJ-och, ale o všetkých a hrala sa aj v kluboch kde sa hrá najmä pop hudba. Hral sa často. Musíme počkať ako budú fanúšikovia reagovať , ale  to uvidíme keď už bude album vonku a ako sa bude predávať. Ale som si celkom istý, že to pôjde dobre.

V minulosti ste odohrali len niekoľko festivalových vystúpení. Bude tomu tak aj pri tomto albume, alebo sa predsa len môžeme dočkať aj nejakého turné?


Takže turné nie, ale čo sa týka festivalov, tam sme mali dohodnuté 4 na rok 2020, ale presunuli sa na tento rok a teraz ich znovu presunuli na budúci rok, takže sme sa rozhodli, že žiadne ďalšie ponuky nevezmeme , pretože nikto nevie povedať čo bude ďalej. Nemám chuť hrať s našimi fanúšikmi túto hru, najprv koncert bude a oni sa začnú tešiť a potom znova preložiť kvôli covidu a naozaj to nie je fér voči našim fanúšikom. Takže počkáme a uvidíme.

Keby nasledovalo turné ktoré kapely by ste zobrali so sebou?


To je veľmi ťažké povedať, pretože je tu mnoho kandidátov. Sú tu skupiny s ktorými sme už hovorili o spolupráci ako Magnum a Sabaton, potom sú tu aj staršie skupiny ako Y&T čo by bol veľmi zaujímavý príbeh. No musíme len počkať ako sa vyvinie situácia, ktoré festivaly budú možné a ktoré nie a či to bude budúci rok , alebo až v roku 2023.  My hráme vždy ako hlavná kapela máme rovnaké postavenie ako KISS,  Iron Maiden, Guns ´N´ Roses.  Je ťažké niečo riešiť ako som už povedal, mnohé koncerty a festivaly sú presunuté a nevieme ako sa celá situácia vyvinie.
 

Na festivaloch si stretol mnoho hudobníkov ktorých už poznáš dlhé roky. Ale keď už idete niekam hrať pozrieš si aj mladé kapely?


V posledných rokoch ani veľmi nie , pretože som bol zamestnaný novým albumom a mal som s ním veľa práce takže som veľmi nesledoval metalovú scénu. A je ich veľmi veľa.
 

Momentálna pandemická situácia poznamenala koncerty. Dúfam že budúci rok už bude všetko v poriadku. Plánujete na vystúpeniach aj nejaké špeciálne efekty či kulisy?


Ani veľmi nie, pretože na žiadne turné nejdeme, ale máme naplánované iba festivaly. A na každom festivale je možnosť scénu upraviť vždy inak. Ale vopred neplánujeme nič , pretože nevieme či tie festivaly budú a na festivaloch je práve tá výhoda, že si môžeme scénu naplánovať vždy inak , ako bude nasvietená , aká bude pyrotechnika a tak podobne. Až budeme vedieť viac a hlavne kde sa ako môže scéna upraviť budeme o tom uvažovať.

Momentálna situácia vírus, očkovanie, obmedzenia dosť rozdeľujú ľudí. Aký je tvoj názor na očkovanie a si zaočkovaný?


Pre mňa to nie je až taký veľký problém pretože som pracoval na albume, takže celé to prešlo tak akosi pomimo mňa a nejako ma to nezasiahlo. Ale máme tu situáciu, že v Nemecku je už celkom dosť ľudí zaočkovaných a už boli aj nejaké party a tam sa zistilo, že aj zaočkovaní sa môžu nakaziť. Je to naozaj veľmi zložitá situácia a ja sám som momentálne zmätený. Myslím, že len zaočkovanie nepomôže, ale mali by sme si vziať príklad z Austrálie kde sa najprv snažia vyvinúť liek na základe génových technológií a až potom vyvíjať očkovaciu látku, ktorá by ten vírus položila na lopatky. Je to ťažká situácia a mnohé  čo predtým vedci tvrdili sa ukázalo ako nepravda, takže momentálne v tom tak trochu plávam.
 

Pred záverom mám ešte jednu otázku a to na kapely Giant X a Toxic Taste. Sú to len odložené projekty, alebo už sú to uzavreté záležitosti.


Momentálne sú to pre mňa uzavreté záležitosti, pretože som veľmi zamestnaný a nemám čas sa tomuto venovať. Takže momentálne je to uzavretá vec.
 

Ďakujem za interview a máš ešte niečo čo by si rád fanúšikom odkázal?


Dúfam, že sa konečne tie festivaly budú konať a dúfam, že sa konečne uvidíme aj naživo, ale bohužiaľ musíme počkať ako sa vyvinie situácia.
Návrat na obsah