Rozhovor 27.10.2021 Abstract - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč

ABSTRACT

 

25 rokov je kus histórie a v živote kapely dôležité výročie. Banskobystrická legenda inštrumentálneho  metalu sa rozhodla nerobiť v súčasnosti žiadny výročný koncert, ale pripravila jedinečnú veľkolepú vec  ktorú veľa kapiel nerobí. Dokumentárny film, ktorý bilancuje históriu kapely od jej začiatkov. Jej vzostupy aj pády, zmeny v zostave, raritné fotky a videá z vystúpení. Divák a fanúšik tak prostredníctvom dokumentu bude mať jedinečnú možnosť nazrieť nielen do zákulisia kapely, ale aj sa detailne oboznámi s jej bohatou históriou. Pri tejto veľkolepej príležitosti som si pripravil niekoľko otázok na ktoré dal odpovede zakladateľ a frontman kapely Peter „Lego“ Lengsfeld.Kapela Abstract oslavuje svoje 25 výročie. Je to už dlhý čas, ale určite si rád spomenieš na jeho začiatky.


Nooo tak to musím ísť riadne v spomienkach naspäť. Viem, že keď sme kapelu zakladali chceli sme byť odlišný. To bola priorita! Nechceli sme hrať žiadny thrash alebo death metal ktorý v tej dobe nášho vzniku vládol. Zaujali nás inštrumentálne skladby na albumoch rôznych kapiel. Ako Orion od Metallicy, Cosmic Sea od Death alebo Nenia od Dismember. To bol ten hlavný spúšťač hrať Inštrumentálny metal. Nemali sme však skoro žiadne skúsenosti. Boli sme len mladí chlapci, ktorí milovali metalovú hudbu a chceli si tiež založiť kapelu. Mali sme len sny a chuť . Šetrili sme si peniaze a postupne sme si kupovali veci aby sme mohli hrať. Tešili sme sa z každej malej drobnosti, akordu a riffu. Následne z prvej skúšobne  a prvého dema.  Nádherné obdobie. Myslím si že toto zažilo veľmi  veľa kapiel. To prvotné nadšenie je neopísateľné. Ver mi.

Momentálne je situácia kedy sa nedá veľmi koncertovať. Rušili alebo prekladali ste nejaké koncerty?


Ak ti mám pravdu povedať tak sme si veľa koncertov neplánovali. Všetci v kapele sme sa zhodli na tom, že je zbytočné riešiť nejaké koncerty keď nikto nevie aká bude situácia s toto pandémiou. Bolo by to len mrhanie času. Naplánovali by sme koncerty a potom by sme ich museli rušiť. To nedáva zmysel. Radšej sme sa sústredili na skladanie nových vecí a práci na dokumente. Jednoducho tomu kde sme neboli nijako obmedzený. Jednoznačne to bolo správne rozhodnutie z našej strany.

Počas tohto obdobia ste dávali dokopy dokument ktorý mapuje históriu kapely. Koho to bol nápad a ako dlho vznikal?

 
Nápad to bol môj. Už som ho mal v hlave dlhšiu dobu, len som čakal na správny čas a príležitosť. Dokument  vznikal cca 2 až 3 roky. No najprv bolo potrebné digitalizovať všetky staré video kazety, fotky, plagáty  atď.  Jednoducho všetky dostupné staré materiály.  Oslovil som pár ľudí a predostrel som im moju predstavu. Je skvelé, že sa toho chopili dvaja mladý a ambiciózny ľudia a to Adrián Mihálik a Matej Šajgy. Obidvaja sa na tom dokumente nadreli a tiež mali skvelú predstavu ako to všetko zrealizovať.  Viedli to celé režisérsky.  Ver tomu ,že to nie je jednoduchá vec a o to viac si to vážim. Každopádne sa celá kapela tešíme na premiéru kedy to predstavíme fanúšikom a verejnosti.

Je to nepochybne veľká vec a tak sú fanúšikovia určite zvedavý. Jeho premiéra sa blíži a tak prezraď viac o pripravovanom podujatí.

Je to bezpochyby veľká vec aj pre kapelu samotnú. Spravili sme niečo, čo na Slovensku veľa kapiel nerobí a to viac nás to teší. Ďalšia vec je že premiéra bude  pre nás na veľmi symbolickom mieste a to v kinosále pamätníka SNP. Ten pamätník pozná hádam každý na Slovensku a je to pre nás obrovská česť a pocta na takom významnom mieste odprezentovať náš dokument. Dúfam, že sa vybrané miesto bude páčiť aj ľuďom a fanúšikom ktorý prídu na premiéru.  Tá sa uskutoční 6. Novembra v sobotu o 18:00 .  Dúfajme  však, že pandemická situácia naše plány nezmarí. Máme však pripravený  aj plán B, ale o tom  prezrádzať viac nebudem.

Vzhľadom na súčasné nariadenia bude premiéra len za dodržania súčasných nariadení. Bude tento dokument prístupný aj verejnosti?


Áno. Premiéra dokumentu bude v režime OTP a  budeme sa snažiť dodržať všetky potrebné nariadenia aby to malo hladký priebeh. Pri zlej  pandemickej situácii budeme môcť naplniť len polovicu kinosály čo činní 70 miest. čiže 70 vyvolených. Bohužiaľ mrzí nás to, no my s tým nič nespravíme. Samozrejme po premiére bude dokument prístupný aj širokej verejnosti a to na našom you tube kanále. Určite sa všetko naši fanúšikovia dozvedia.

Kedy plánujete tento dokument vydať aj pre verejnosť?


Pár týždňov po premiére.  Nebudeme to nejako zdržiavať. Dokument je pre ľudí a my ho chceme čo najviac odprezentovať aby ho zhliadli všetci čo ho chcú vidieť.

25 rokov je významné výročie. Plánujete do budúcna aj špeciálny koncert, alebo turné?


Všetko ukáže čas. Veľmi radi by sme na pódiá vybehli aj hneď. Ver tomu že nám to chýba. Každopádne sa budúci rok budeme snažiť všetko zameškané vynahradiť. Keďže nás však čaká v lete nahrávanie nového albumu,tak veškerá naša  priorita a energia ide tam. Nový album je pre nás gro. Na koncerty však nezabúdame a určite niečo pripravíme. Chceme byť v kontakte s fanúšikmi. Už teraz sa na nich tešíme.

Vďaka za rozhovor. Máš ešte niečo čo by si rád na záver odkázal?


Ja by som chcel našim fanúšikom akurát popriať veľmi veľa zdravia. Nech sa majú naozaj len skvele a všetky problémy nech ich obchádzajú. Verím že sa čoskoro vidíme aj naživo niekde a budem dúfať, že nám zachovajú svoju priazeň. Bez nich to všetko nemá zmysel robiť. Oni sú naše palivo a energia. SALUTE
Návrat na obsah