Rozhovor 14.10.2021 Nexus Opera - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

NEXUS OPERA


 

Z čižmy Európy sa ozýva ďalší vojnový harcovník, ktorý ale ponúka symfonickejší a melodickejší zvuk, ako jeho švédski konkurenti. Za NEXUS OPERA sa jeden večer do Skypu pripojil Gianfrancesco a za tých pár desiatok minút sme sa stihli dostať od talianskeho dialektu, z ktorého je názov nového albumu „La Guera Granda“ až po zdroj informácií o zabudnutých kapitolách našej histórie. Alebo aj k tomu, čo dokáže metalová kapela s 3D tlačiarňou ...

 

Nepatríte k mladým kapelám. Ste na scéne už dlhé roky, ale stále nie ste tak známi, nakoľko ste vydali iba druhý album. Môžeš nám predstaviť kapelu?


V zásade - sme NEXUS OPERA, sme z Ríma a sme power/symphonic metalová kapela a naše skladby sú typické vojnovou tematikou. Vydali sme dva albumy - prvý, ktorý sa nazýva „Tales from WW2“, ktorý je (dosť očividne) orientovaný na príbehy z druhej svetovej vojny a druhý album, ktorý vyšiel tento rok - nesie názov „La Guera Granda“, čo je názov Veľkej vojny v talianskom dialekte a teda hovorí o prvej svetovej vojne. Piesne predstavujú príbehy z talianskeho frontu v severovýchodnom Taliansku, kde bojovalo Taliansko s Rakúsko-Uhorskom. Našu kapelu tvorí šesť členov - ja - Gianfrancesco – hrám na klávesy, Davide Arico – náš spevák, dvaja gitaristi - Alessandro a Marco, náš bubeník Sandrino a náš basgitarista Natale. Sme tu už dlhé roky – vlastne od roku 2002 – ale prestali sme hrať okolo roku 2005 a vrátili sme sa späť v roku 2011 a od tej chvíle hráme nepretržite a dúfame, že to tak bude aj v budúcnosti.
 

Ako sme spomenuli, vydali ste len druhý album. Medzi albumami je ale dosť veľká časová diera. Prečo?


V prvom rade, celá táto pandémia prišla uprostred nahrávania nášho druhého albumu a to bol jeden z hlavných dôvodov zdržania. Iné dôvody ... bolo tam niekoľko osobných dôvodov, ale aj skúsenosti kapely, ktoré zdržali prácu. Radi robíme svoju prácu potichu a neradi pracujeme rýchlejšie, ako je potrebné.

Hovorme o samotnom albume. Môžeš nám povedať viac o príbehoch na pozadí a o celom procese vzniku albumu?


Áno. Melodické linky som tvoril hlavne ja a náš gitarista. Milujeme power a symfonický metal, ako sú Stratovarius, Sabaton a tento typ kapiel, a máme radi aj progresívny metal ako Dream Theater. Preto sú naše skladby silne ovplyvnené týmito kapelami. Texty piesní skladá náš spevák Davide a ako som už spomenul, všetky sú o vojnových príbehoch, pretože ho veľmi zaujímajú známe aj tie nie príliš známe príbehy o hrdinstve, odvahe, zbabelosti a všetkom, čo prichádza s vojnovými časmi. Náš druhý album hovorí príbehy z talianskeho frontu, kde sa bojovalo s Rakúsko-uhorským cisárstvom. Album obsahuje množstvo odkazov na vojnové príbehy, ktoré sa tam odohrávali. To je hlavná tematika našej tvorby.

Na albume často počujeme ženský vokál. Kto je majiteľkou tohto hlasu?


Ženské party spieva manželka nášho gitaristu Marca. Volá sa Maddie a je to profesionálna operná speváčka. Pomohla nám s tými vokálmi, ktoré sme na album pôvodne v tomto rozsahu ani nechceli dávať. Počas nahrávania sme si ale uvedomili, že sa nám veľmi páčia. Maddie dosť improvizovala a výsledkom je niečo, čo – z nášho pohľadu – vypálilo dosť dobre. Toto je vlastne ďalšia príležitosť poďakovať jej za skvelú prácu a za jej podporu pri nahrávaní tohto albumu.

Ako vyberáte námety k témam skladieb?


V zásade - celý náš tvorivý proces začína melodickými linkami, ktoré vznikajú náhodne, keď jamujeme v štúdiu a keď niekto príde s riffom, ktorý sa nám páči, rozvíjame ho a upravujeme do niečoho tak melodického a symfonického, ako je to len možné. Čo sa týka textov, je to všetko na našom spevákovi Davidem, ktorý má tieto príbehy už v hlave a vždy nás prekvapí novým príbehom súvisiacim s vojnou. História ho veľmi zaujíma - hlavne história a príbehy dvoch svetových vojen. Ale nielen priamo o vojnových príbehoch, ale aj o ľuďoch, ktorých vojna nejak ovplyvnila. Na našom prvom albume napríklad jedna z piesní - „For the Thousand Cranes“ - hovorí o japonskom dievčati, ktoré umiera na následky výbuchu atómovej bomby v Hirošime. Prežije ale dosť dlho na to, aby postavilo tisíc žeriavov, ktoré boli jej snahou, ako prežiť následky bomby. Vlastne sa jej to ale nakoniec nepodarilo. Je to však celkom zaujímavý príbeh, ktorý nesúvisí priamo s vojnou, ale s priamymi následkami vojny.

Ak mám byť úprimný, pre skupinu s iba druhým albumom ste ma trochu prekvapili limitovanou edíciou albumu v tvare nášľapnej míny. Vyzerá celkom dobre! Ako sa vám vôbec podarilo vydať takú verziu albumu?


(Smiech) Áno. Bol to nápad jedného z kolegov nášho gitaristu Alessandra, ktorému sa náš prvý album veľmi páčil a povedal: „Mám nápad! Dokážem vyrobiť nášľapnú mínu.“ Tá je témou jednej z piesní z nášho druhého albumu. Pre túto skladbu sme natočili aj videoklip, ktorý by ste si mali pozrieť! Sme na toto video veľmi hrdí, pretože je to sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Tú mínu sa mu podarilo vyrobiť pomocou 3D tlačiarne a Alessandro nás veľmi prekvapil a všetkým sa nám to veľmi páčilo!

Predpokladám, že tento kolega je Fluvio Gulinelli - meno na nášľapnej míne, však?


Áno! Je autorom celého konceptu tejto edície a celého nápadu „nášľapnej míny“.

Návrat na pódium ste už po celej pandémii zažili. Túto šancu ešte nedostal každý. Aké to bolo, stáť pred fanúšikmi po tak dlhom čase?


Bolo to úžasné. Celé sa to udialo v júli a teraz sa chystáme usporiadať krst nového albumu 9. októbra tu v Ríme. Bol to veľmi krásny pocit byť späť na pódiu, pretože v podstate skladáš hudbu práve pre tieto momenty a keď si na pódiu a hráš pre ľudí, ktorí tvoju hudbu majú radi, je to jeden z najúžasnejších momentov na svete. Na tento okamih sme čakali rok a pol a máme z toho veľkú radosť! Dúfame, že budeme môcť pokračovať v hraní počas nasledujúcich mesiacov a dúfame, že pandémia zas nezastaví naše koncerty.

Len nedávno ste podpísali zmluvu s Rock On Agency a pre mňa to znamená, že by mohli existovať nejaké plány turné. Môžeš nám povedať, či sa už niečo chystá?


V tejto chvíli nie, pretože stále vyhodnocujeme niektoré návrhy, ale... Ľudia sledujte nás na Facebooku, Instagrame a ... no ... všetkých sociálnych sieťach, aby ste zistili, čo pre vás ako kapela chystáme.

Dobre, dobre ... možno nejaké európske plány?


Dúfam, dúfam. Stále si nie sme istí niektorými návrhmi, ktoré sme dostali a preto sa rozhodujeme, čo s týmito ponukami urobíme.

Nehovoriac iba o turné - aké sú plány kapely do budúcnosti?


Za prvé – chceli by sme hrať čo najviac a predstaviť náš nový album. Dúfame, že sa nám podarí hrať ako predkapela pre nejakého známeho interpreta a to tak na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni. Pokúsime sa dostať všetky možnosti, ku ktorým sa dostaneme. Následne začať pracovať na pokračovaní albumu - v hlave už máme niekoľko myšlienok, máme niekoľko liniek a niektoré party, ktoré by sa dali rozvíjať... V prvom rade sa chceme baviť spolu s fanúšikmi a tvorba nového diela nie je v tejto chvíli naším hlavným cieľom.

Predpokladám, že nie ste všetci profesionálni hudobníci. Aké sú vaše bežné zamestnania?


Nie sme profesionálni hudobníci. Všetci máme normálnu prácu. Niekto pracuje pre veľké spoločnosti, niekto vo verejnej správe, ... Sme z rôznych prostredí, ale čo máme spoločné je naša vášeň pre metalovú hudbu a byť spolu ako partia. Najviac zbožňujeme hrať spolu a stretávať sa a to je na tom to skvelé, pretože sme všetci dobrí priatelia. Chceme sa len baviť, posedieť si s kamošmi a udržať si to ako koníček. Nie sme hlavne hudobníci.

Keď sa vrátime k celému začiatku kapely, vtedy ešte na scéne neboli žiadne známe kapely, ktoré by v skutočnosti hrali iba o vojnových témach. V tom čase, v roku 2002, sa Sabaton ešte nedostal do povedomia, Civil War neexistoval... Ako vznikla celá myšlienka kapely a prečo ste si vybrali vojnové témy?


Na celú túto tematiku sa zameriava predovšetkým náš spevák Davide. Má rád príbehy o vojne a má rád nielen vojnové príbehy z prvej línie, ale aj všetky príbehy súvisiace s vojnou akéhokoľvek druhu - všetky príbehy v pozadí, všetky skúsenosti, ktoré ľudstvo z vojen získalo. V žiadnom prípade nie sme politická skupina - myslím, že každý má svoj vlastný pohľad, to je samozrejmé, ale naše príbehy nie sú politicky prepojené. Radi rozprávame príbehy a jeho vedomosti o týchto časoch sú veľmi rozsiahle a on rád sa delí o tieto príbehy. Vždy príde s niečím novým a my mu za jeho prácu veľmi pekne ďakujeme. Páči sa nám, že táto skupina vznikla skôr, ako sa Sabaton a Civil War stali pojmom. Sme veľmi radi, že táto téma je súčasťou našej práce.

Aby som bol úprimný, otázky mi pomaly došli, ale ak chceš ešte niečo dodať, poď do toho...


Rád by som odkázal našim fanúšikom, aby nás len sledovali a ak sa im páči naša práca, boli by sme veľmi radi za každú podporu. Sledujte nás na sociálnych sieťach, aby ste včas získali informácie o našich koncertoch a uvidíme sa na nich.
Návrat na obsah