Rozhovor 27.07.2021 Great Master - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

GREAT MASTER

 

Ahoj! Na obzore sa objavila čierna vlajka a pod ňou taliansky GREAT MASTER, aby nám, suchozemcom, porozprával o svojich nájazdoch. Čeliť som musel presile, rovno dvojici – Giorgiovi Pacceninimu (klávesy) a Massimovi “Max” Davidovi (basa). Padlo veľa slov a vy si môžete prečítať aj o tom, ako zmanažovať chatové skupiny a ktorí velikáni klasickej hudby ovplyvnili našu posádku …

 

Ahoj GREAT MASTER! Konečne sme dostali príležitosť si s vami pokecať. Mohli by ste sa predstaviť ako kapela?


Giorgio: Sme benátska power metalová kapela, ktorá obieha okolo provincií Benátky, Padova a Treviso. GREAT MASTER sa zrodil začiatkom 90. rokov z nápadu Jahna Carliniho, ktorý tento nápad potom zdieľal s niekoľkými priateľmi. Myšlienkou bolo hrať klasický, epický metal. V priebehu rokov došlo k rôznym zmenám v zložení. Súčasná zostava vznikala medzi rokmi 2018 a 2019.

Recenzoval som váš posledný album „Thy Harbor Inn“, ale zaujímalo by ma, čo by ste povedali na tento album vy. Ako by ste ho opísali?


Giorgio: Je to výsledok projektu, ktorý zostal bol niekde v zásuvke. Keď Jahn vybral niektoré severské skladby, začali sme im dávať aranžmá a dávať im typický štýl GREAT MASTER: „zgreatmasterovali“ sme ich.

Čo vás inšpiruje pri písaní hudby? Myslím, že u vás nenájdeme „klasické témy“ ako život a láska ...


Max: Naším zámerom je predovšetkým rozprávať príbehy. Či už sú to príbehy z morí, o živli, ku ktorému sme veľmi pripútaní, alebo iná historická téma, ktorá nás zaujíma, snažíme sa jej dať zmysel aj po hudobnej stránke.
 
Hľadáme evokatívne aranžmá a dúfame, že dokážeme poslucháčom sprostredkovať emócie, ktoré cítime pri písaní piesní.

Prežiť uplynulý rok a pol nebolo pre mnohých ľahké. Ako sa vám podarilo ako kapele prežiť a byť produktívny?


Max: Povedzme si jednu vec, a tou je, že počas celého obdobia lockdownu spôsobeného vírusom sme boli v kontakte prakticky každý deň. Sme si veľmi blízki a okrem hudobnej spolupráce sa vytvorilo silné priateľské puto. Stačí povedať, že máme 3 alebo 4 skupiny na Whatsappe od najserióznejších, kde si vymieňame nápady pre rôzne potreby skupiny, produktívne aj administratívne, až po skupinu ktorá je len o zábave, kde píšeme najneuveriteľnejšie hlúposti, ktoré nám môžu prísť na myseľ.

Ako okrem vydania albumu „Thy Harbour Inn“ ste trávili tento čas bez fanúšikov?


Giorgio: Po živom uvedení Skull & Bones na začiatku roku 2020 sme sa rozhodli vytvoriť „domáce“ video uprostred obdobia Covid, ktoré preberá pieseň z albumu Serenissima „Black Death“ a aktualizuje ju do zvuku GREAT MASTER, ktorý máme teraz. Z tejto piesne sme potom vytvorili limitovanú edíciu vinylu Black Death 2020, ktorá na B-strane prináša cover Warlord. V rámci bloku živých vystúpení sme sa rozhodli investovať náš čas do výroby „jednoducho-počúvateľného“ albumu, ktorý sa postupne stával čoraz konzistentnejším ... Myslím, že sa volá niečo ako „Thy Harbor Inn“ :P

Max: Vďaka sociálnym sieťam je teraz našťastie jednoduchšie udržiavať kontakt s fanúšikmi. Je však potrebné povedať, že teraz máme nesmiernu potrebu vidieť ich naživo.

Pre kapelu, ktorá nevystupuje a nezdieľa svoju hudbu, je to skutočne veľké utrpenie.

Vyzerá to, že teraz máme „svetlé časy pred sebou“ - máte už nejaké plány? Je nejaká šanca, že by vás v dohľadnej dobe mali možnosť vidieť aj fanúšikovia mimo Talianska?


Max: S Rock on Agency pracujeme na tom, aby sme mohli naplánovať koncerty v nasledujúcich mesiacoch. A určite existuje túžba priviesť GREAT MASTER aj mimo našu krajinu. Hneď ako to všetko zorganizujeme, dáme vám vedieť.

Existujú dve kapely, ktoré najviac propagovali pirátsky metal, obe veľmi odlišným spôsobom - Running Wild a Alestorm. Aký je váš názor na tieto dve posádky a cítite sa byť inšpirovaní niektorou z nich? Ak nie, kto je vašou inšpiráciou, čo sa hudby týka?


Giorgio: Zvuk GREAT MASTER má niečo aj od kapiel ako sú tieto, ako aj od Iron Maiden, Warlord, Manowar, niektorých nemeckých power metalových kapiel a samozrejme od kapiel, ktoré ovplyvňujú jednotlivých členov kapely. Mojimi osobnými inšpiráciami sú Angra, Transatlantik, Almah, Dream Theater, Queen zo 70-tych rokov, raný Stratovarius a samozrejme klasická a filmová hudba (väčšinou Liszt, Debussy, Rachmaninov, Ravel, Morricone, Williams, Zimmer…)

Max: Sú to obe veľké mená, ale najvýznamnejším pre nás, bez toho, aby sme tým druhým ubrali, je Running Wind. Nie je náhoda, že sme na THY pripravili akustickú verziu ich skladby Treasure Island, ktorá sa ju snažila neskresliť a zachovať čo najviac atmosféru tohto rozprávkového diela.

Byť hudobníkom na plný úväzok je ťažké, podarilo sa to len málokomu. Aké sú vaše zamestnania v „bežnom živote“?


Giorgio: Oooh, je naozaj veľmi ťažké byť hudobníkom na plný úväzok, je to pravda!! V bežnom živote pracujem ako učiteľ na základnej škole.

Max: Určite je v tomto období muzikant na plný úväzok veľmi ťažká práca a komu sa to podarí, má iba našu úctu. V našom prípade, keď sa nám vždy darí plniť rôzne záväzky, každý z nás má inú prácu. Niekto ako úradník, niekto lekár alebo učiteľ. Povedzme, že medzi hudbou, rodinou a prácou sa nemôžeme sťažovať na nedostatok záväzkov (úsmev).

Moje otázky skončili. Ak chcete niečo dodať - toto je vaša šanca ;)


Veľké ahoj čitateľom časopisu Hellmagazine, ďakujeme za pozornosť.
 
Ďakujeme tiež redaktorom tohto vynikajúceho online magazínu a vďaka tebe, Samuel, ktorý nám položil toľko dobrých otázok.
 
Všetci si pamätajme, že čas lockdownov sa skôr či neskôr skončí a že GREAT MASTER sú pripravení priniesť svoju hudbu na všetky miesta, kam budú pozvaní. Samozrejme, neustále počúvajte jedinú pravú a pravú hudbu, ktorou je METAL vo všetkých jeho formách. Posielam objatie a veľa džbánov grogu pre každého!
Návrat na obsah