Rozhovor 02.07.2021 Symphonity - HELLMAGAZINE

Hellmagazine
Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

SYMPHONITYČeská kapela Symhonity patrí medzi pionierov slovenského symfonického metalu. Momentálne kapela po dlhšej dobe, personálnych zmenách, ale aj počas súčasného hluchého koncertného obdobia má v pláne nahrávanie nového albumu. V nasledujúcom rozhovore už o albume, ale aj súčasnej situácii povedia viac spevák Mayo Petranin a basák Tomáš Sklenár.Kapela Symphonity má za sebou niekoľko ročnú históriu. Prezraď aké boli začiatky, alebo vznik kapely.


Tomáš: História kapely je pestrá. Aby bol dlhý príbeh krátky, zostava kapely sa zmenila viackrát. Mnoho fanúšikov spája Symphonity so známymi menami ako Olaf Hayer alebo Martin „Marthus“ Škaroupka. Boli to naozaj dôležití členovia, ale to je celá minulosť. Po vydaní posledného štúdiového albumu King of Persia v roku 2016 neboli niektorí členovia kapely schopní hrať živé vystúpenia, čo bol veľký problém. To je hlavný dôvod, prečo sa Libor rozhodol zmeniť zloženie. V tom čase som sa pripojil k skupine. A naša súčasná zostava je nasledovná:

Konstantin Naumenko - spev
Mayo Petranin - spev
Josef Cigánek - bicie
Libor Křivák - gitara
Tomáš Sklenář - basgitara

Ktoré kapely a hudobníci mali a majú vplyv na vašu tvorbu?


Mayo: Existujú jednotliví hudobníci, skladatelia a kapely, ktoré sa nám páčia a ktoré nás inšpirujú. Stále sa však snažíme nájsť vlastné smery a spôsoby, ako komponovať. Keď som bol mladší mali na mňa veĺký vplyv kapely ako Stratovarius, Angra, Blind Guardian, Avantasia.

V kapele boli časté personálne zmeny. Kto, alebo čo boli ich príčinou?


Mayo: Hmm, ťažko povedať. Existuje veľa dôvodov, prečo došlo k zmenám. Nielen osobné dôvody, ale aj zdravotné faktory, nenaplnené očakávania a mnohokrát rôzne hudobné aktivity (vlastné kapely, projekty atď.). S mnohými členmi sme stále v kontakte a vždy sa ich snažíme podporovať. Žiadna zlá krv medzi nami nie je.

Vaša tvorba sa momentálne točí okolo kráľa Perzie. Čím vás tento muž fascinoval?


Tomáš: Nehovoril by som o fascinácii. V tejto téme nehľadajte nič zvláštne. Pravda je, že máme radi historické témy. A keď chlapci napísali hudbu k titulnej piesni albumu, príbeh kráľa Perzie sa tejto hudbe dobre hodí.

Plánujete nový album urobiť ako koncepčný?


Mayo: Áno, samozrejme. Bude to opäť koncepčný album.

Opíš album vlastnými slovami?


Mayo: Život, príbeh a cestovanie Marca Pola. Zdá sa nám ako veľmi zaujímavý človek v histórii s mnohými neobyčajnými príbehmi o svojej ceste do Číny, pri objavovaní Hodvábnej cesty. Bude tu teda veľa vzrušenia a prekvapivých epických hudobných momentov.

Koncerty. Momentálne je to s nimi dosť zle. Plánujete tento rok aspoň niekoľko vystúpení?


Mayo: Jedna vec je to, čo plánujeme, a druhá vec sú obmedzenia. V tejto chvíli sme zverejnili a potvrdili iba štyri koncerty. Nemôžeme predvídať, čo príde na jeseň.

Čo online koncerty? Neuvažujete aj o tejto možnosti?


Mayo: Úprimne povedané, nie som veľkým fanúšikom aktivít ako je táto. Bez publika je to dosť divné. Možno viac videí a klipov, ale ktovie. Keď zvyšok kapely povie áno, urobme to, bude to dobrá propagácia ... Som za!

Korona, očkovanie a všetky opatrenia v súčasnosti veľmi rozdeľujú ľudí. Aký je tvoj názor na súčasné dianie?


Mayo: Myslím si, že je to veľmi citlivá a osobná téma. Niektorí ľudia si stále nie sú stopercentne istí účinnosťou vakcíny a vedľajšími účinkami. Ale covid pasy pravdepodobne budú iba riešením na cestovanie. Kto vie?

Ďakujem za čas ktorý si venoval mojim otázkam. Máš ešte niečo na záver čo by si rád odkázal fanúšikom?


Mayo: Počúvajte dobrú hudbu, napríklad staršie veci od Symphonity. Užite si leto. A pozor ... nové album Symphonity vás pribije!
Návrat na obsah