Rozhovor 25.06.2021 Kormak - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

KORMAK

  

Talianska metalová scéna je pomerne bohatá na kvalitné kapely. Poslednou dobou práve od nich idú do sveta čoraz zaujímavejšie a kvalitnejšie kapely. Kapela KormaK len prednedávnom vydala svoj zbrusu nový album Apocryphal a to bol dôvod dozvedieť sa trochu viac o kapele. V nasledujúcich riadkoch už o kapele povie viac speváčka Zaira De Candia.Kapela KormaK je pomerne mladá a ešte nie známa. Predstav na úvod kapelu a povedz aj ako vznikla.


Skupina KormaK vznikla na jeseň 2017 z nápadu speváčky Zairy de Candie. Potom v decembri 2018 sme vydali singel „Brigante Se More“, ktorý je opätovným prehľadom skladby ľudovej hudby od M. Eugenio Bennato. Singel zožal okamžite úspech a pozitívne názory tlače. Rôzne vplyvy komponentov viedli projekt k rozšíreniu v rôznych žánroch, pričom Folk Metal bol základ. V marci 2018 sme zverejnili náš singel „The Goddess‘ Song “, ktorý patrí k prvému oficiálnemu albumu„ Ferenus “, ktorý vyšiel v júni 2018 prostredníctvom vydavateľstva Rockshots Records, spolu s neskorším oficiálnym videoklipom k titulnej skladbe. V rôznych dátumoch od septembra do októbra sa skupina zúčastnila v strednom a južnom Taliansku prvého turné s názvom „Faerenus Italian Tour 2018“, ktoré ich neskôr dostalo na turné po celom Taliansku spolu so skupinami Domine a Elvenking. V marci 2019 sme absolvovali európske turné po Francúzsku, Belgicku, Nemecku, Českej republike, Poľsku a Maďarsku. V tom istom roku sme hrali na rôznych festivaloch pred kapelami ako Furor Gallico a Dalriada, ako aj po boku holandskej kapely Heidevolk na jedinom talianskom koncerte. V septembri 2019 sme vydali novú pieseň s názvom „Voice Of The Sea“, ktorá uzatvára éru Faerenus. V roku 2021 singel „JINN“ oznamuje vydanie nového albumu „Apocryphal“, ktorý bol vydaný v júni u  vydavateľstva Nova Era Records.

Folk Metal je štýl ktorý si získava čoraz viac fanúšikov. Ktoré kapely z tohto štýlu máš rád  a sú aj tvoja inšpirácia?


Pokiaľ ide o náš žáner, interpretujeme „folk“ tak, ako by to v skutočnosti interpretoval náš ľud a naša zem. Zvuky sú typické pre Stredozemné more, pričom si zachovávajú spojenie s generickým „nábojom folklóru“. Nemáme skutočnú inšpiráciu, ale môžeme interpretovať folklór niektorých skupín, ako sú Arkona, Wardruna alebo Faun, ako súvisiace s našimi myšlienkami a hudobne sa cítime bližšie ku kapelám ako Wolfheart, Finntroll alebo Moonsorrow.

V kapele má niekto aj hudobné vzdelanie, alebo ste každý samouk?


Niektorí z nás sú úplný samoukovia, iní  v mladosti študovali hudbu, ale určite si všimnete, ako vďaka spojeniu jednotlivec rastie aj technicky. Niektorí z nás sú v súčasnosti tiež učiteľmi vo svojom odbore.

Nový album čoskoro vychádza. Určite očakávate že sa bude fanúšikom páčiť, ale ako ste s ním vy spokojný?


Tento album je výsledkom dlhej technicky zložitej práce ako aj zložitých zápletiek.  Naozaj dúfame, že sa našim fanúšikom bude páčiť, pretože sme s produktom veľmi spokojní.

Priblíž čitateľom album svojimi slovami.


Nový album nesie názov „Apocryphal“ obsahuje trinásť skladieb koncepčného albumu, ktorý hovorí o biblickom príbehu Lilith. Prvej stvorenej ženy i prvého rebela histórie. Vytvára zaujímavú paralelu spojenú s postavou ženy v modernej dobe. Zvyčajne, keď hovoríme o Lilith, predstavujeme si ju ako matku démonov, sukubu alebo v každom prípade spojenú s ezoterickým svetom. Neurobili sme to, povedali sme si urobíme skrytý „apokryfný“ príbeh o žene, ktorá našla odvahu a silu vzbúriť sa proti Bohu, presadiť svoju identitu a pomaly budovať svoju ríšu.

Čo ťa ovplyvňuje a inšpiruje pri komponovaní piesní?


Hľadali sme niečo zvláštne a silné, na rozdiel od toho, čo už bolo povedané. Preto sme vytvorili tento oxymoron o príbehu: zjavne spoločný pre ostatných, ale prakticky opačný. V prípade tohto albumu sme sa rozhodli vyvinúť náš zvuk tak, aby sme zachovali stály folk a death metal, ale aby sme lepšie vyjadrili tento koncept útlaku a hnevu, zaviedli sme nálady súvisiace s temnou atmosférou a hnevom.

Koncerty a festivaly to je dosť ťažké v momentálnej situácii, ale pokiaľ tento rok máte v pláne koncertovať či už naživo, alebo online?


To ešte nevieme, pretože bohužiaľ všetko v Taliansku je blokované už viac ako rok a teraz sa koncerty a pravdepodobne aj festivaly pomaly znova začínajú objavovať. Radi sa ich zúčastníme čo najskôr.

Aké sú plány kapely do budúcna?


V súčasnosti sa robíme všetko tak, aby sme mohli čo najskôr odísť na propagačné európske turné a mohli vyjsť na pódium a znovu cítiť lásku ľudí. (Sme si však vedomí, že to môže byť v prvej časti roku 2022).

Korona, vakcíny, lockdown a mnho ďalších vecí ktoré v súčasnosti hýbu svetom a rozdeľujú ľudí. Prezraď svoj názor na súčasnú dobu.


Bohužiaľ, súčasná situácia je problémom pre kluby aj pre skupiny. Veľa ľudí v tomto sektore prišlo o prácu alebo ju majú značne obmedzenú. Našťastie, vďaka vakcíne bude možné opäť vycestovať a môcť hrať naživo. Prítomnosť ľudí je to, čo dáva život na verejné miesto. Živé vystúpenia nikdy nebudú mať energiu a teplo, ktoré môže publikum zaručiť.

Vďaka za tvoj čas ktorý si venoval mojim otázkam. Máš ešte niečo na záver čo by si rád odkázal čitateľom?


Radi by sme sa vám poďakovali za to, že sme mali príležitosť a náš projekt a našu hudbu dostali do vášho povedomia. Majte prehľad o našich kanáloch o pripravovaných vydaniach a novinkách. Dúfame, že sa nám podarí stretnúť každého, kto nás chce čoskoro vidieť naživo.
Návrat na obsah