Rozhovor 20.06.2021 Hellryder - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

HELLRYDER

 

Korona kríza urobila veľké škody a doplatila na to hlavne kultúra. Na druhej strane hudobníci mali dostatok času na to aby mohli zrealizovať svoje plány na ktoré v minulosti nemali čas. Takto vznikla aj nová nemecká kapela Hellryder, ktorá len nedávno očarila svojim albumom. V tomto rozhovore vám už o kapele, novom albume, koncertoch, ale aj o tom ako nemecká vláda odškodnila hudobníkov, či toľko spornom očkovaní sa rozhovoril gitarista Axel Ritt.

 

Nová kapela, ale skúsení hudobníci. Kedy a v koho hlave sa zrodil nápad založiť kapelu Hellryder?


S Chrisom Boltendahlom sme prišli s týmto nápadom v roku 2017, ale Grave Digger nám bohužiaľ nedal čas na riešenie projektu. Kvôli pandémii sme mali konečne čas zodpovedajúcim spôsobom všetko skompletizovať.

Súčasná doba nie je priaznivá pre kapely a kultúru všeobecne. Ako u vás prebiehalo skladanie skladieb a nahrávanie albumu?


Celý album, okrem vokálov, bol nahrávaný v mojom štúdiu Meadow Studios, zatiaľ čo Chris nahrával vokály doma vo svojom domácom nahrávacom štúdiu. Všetky skladby boli zložené do štyroch týždňov.  Tento krát sme boli veľmi rýchli.

Predpokladám, že na tomto albume ste nepoužili odložené skladby z tvorby Grave Digger. Čo vás ovplyvňovalo pri jeho skladaní?


Nie, nepoužili sa žiadne staré nápady ani piesne pre Grave Digger. Všetko bolo zložené špeciálne pre album. Chceli sme priamy album „In Your Face“ a presne tak sme vytvorili aj tieto piesne. Nebudem  menovať žiadne priame vplyvy, ale už teraz môžete počuť, čo na nás urobilo dojem v našej mladosti.

Hudobná kritika nešetrí chválou, ale ako ste s albumom spokojný vy?


Som veľmi spokojný, pretože všetko dopadlo presne tak, ako som chcel.

Povedz svojimi slovami niečo ku každej skladbe.


To by bolo nad rámec. Dávam prednosť poslucháčom hudby, aby si sami vypočuli všetky skladby a vytvorili si vlastný obraz.

Keď táto mizerná doba pominie tak určite pôjde aj Grave Digger aj Hellryder na turné. Možno si už dostal otázku či neplánujete spoločné turné, ale mňa by zaujímalo podľa akých kritérii by ste ku sebe zobrali predkapelu?


To je úlohou manažmentu, ale predkapela musí mať určité meno, aby prilákala dostatok ľudí. Alebo aspoň ako to bolo v prípade našej poslednej predkapely Burning Witches. Má vizuálne atribúty, na ktoré je poslucháč pripravený. Takže položte peniaze na stôl.

V lete ale predsa len niekoľko podujatí bude. Budete aj niekde hrať?

 
V pláne máme ešte niekoľko festivalov, ktoré ešte neboli zrušené. Ale už nebudeme schopní dobehnúť všetky tie veľké festivaly, ktoré sme si naplánovali na naše 40. výročie do roku 2022.

Mnoho hudobníkov sa presunulo do online priestoru a takto svojim fanúšikom poskytli koncert. Neuvažujete o takomto koncerte?


Nie, to nedáva žiadny ekonomický zmysel. Mali sme niekoľko ponúk, ale príjem bol neprimeraný výdavkom. Takáto udalosť má zmysel pre kapelu ako Nightwish, ktorá svojím posledným streamom prekonala všetky rekordy, ale nie pre kapelu ako Grave Digger.

Covid kríza dala kultúre poriadne zabrať a u nás je priam v troskách. Ako je to u vás v Nemecku? Dostalo sa vám nejakej podpory od vlády, respektíve ako si sa vysporiadal s touto zlou dobou?


Takzvaná „podpora“ v Nemecku je katastrofa. Po obrovskom tlaku došlo k rozdávaniu podkladov pre umelcov, z ktorého človek nemôže ani prežiť, takže veľa kolegov dnes nemá práve blahobyt. Vyhrali veľké spoločnosti ako napríklad Lufthansa, ktorá ako jediná získala peniaze z daní vo výške 9 000 miliónov EUR. Osobne som sa dostal z krízy dobre, pretože mám niekoľko zdrojov príjmu v hudobnom sektore a tiež obchodujem s rôznymi finančnými produktmi, ako sú akcie, dlhopisy, deriváty a kryptomeny, ale väčšina mojich kolegov si musela hľadať nové zamestnanie.

Trochu mimo hudby, ale v súčasnosti veľmi rozdeľujú názory na očkovanie. Aký je tvoj názor a dáš sa alebo si sa už dal zaočkovať?


Už som bol raz zaočkovaný a v júli budem mať druhé očkovanie. Ak sa nechcete dať zaočkovať, žiadny problém, ale nemali by ste byť prekvapení, ak vás vylúčia zo všetkých spoločenských udalostí, pokiaľ zakaždým nepodložíte aktuálny test.

Ako tvoj veľký fanúšik ďakujem za tvoj čas ktorý si venoval mojim otázkam. Máš ešte niečo na srdci čo by si rád fanúšikom odkázal?


Dúfam, že sa uvidíme na niektorom z našich ďalších koncertov!
Návrat na obsah