Rozhovor 29.03.2021 Arcadia - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

ARCADIA

 

Rozhovory väčšinou „pretrpí“ jeden, maximálne dvaja hudobníci. Keď ale dostanete príležitosť pokecať si s (takmer) celou kapelou, len ťažko sa odoláva. Touto formou sa nám predstavila talianska ArcadiA, hard n heavy kapela, ktorá prešla prerodom, ktorý zavŕšili krátko pred pandémiou. O tom, ale aj o tom, ako byť hudobníkom na plný úväzok aj keď ste kapela, ktorá sa len snaží preraziť do sveta.

 

Ahoj Arcadia! V našich končinách ste pomerne neznámy pojem. Pre začiatok by som vás teda poprosil, aby ste sa predstavili...


(Simone): Ahojte všetci! Sme ArcadiA z Talianska a z tohto rozhovoru sme nadšení!! Kapela vznikla v roku 2016 ako coverová kapela, ktorá hrala klasický hard rock ako Europe, Dio, Bon Jovi, Guns and Roses a kopec podobných skvelých kapiel. V roku 2017 sme začali uvažovať o tom, že by sme napísali  náš prvý plnohodnotný vlastný album a podarilo sa nám ho vydať v roku 2019. Je nás 6 členov: Gianluca je spevák, Simone a Francesco sú gitaristi, Lorenzo hrá na klávesoch, Ivan na bicie a Alberto na basu.

V roku 2017 ste sa teda rozhodli pre zmenu z coverovej kapely na kapelu s vlastnými skladbami, identitou a začali ste písať vlastné skladby. Prečo prišlo toto rozhodnutie? Aké sú podľa vás klady a zápory toho, keď ako kapela hráte len covery?


(Lorenzo): Rozhodli sme sa pre zmenu preto, že sme si uvedomili, že si užívame, keď môžeme tvoriť vlastnú hudbu viac, ako keď hráme len skladby iných ľudí, niektoré z tých úžasných skladieb ale stále hráme popri našich vlastných skladbách aj na koncertoch! Myslím, že najväčšou výhodou coverovej kapely (v Taliansku) je, že jednoduchšie zoženieš koncert a máš väčšie publikum a viac potenciálnych fanúšikov. Rozhodli sme sa ale pre vlastnú hudbu hlavne preto, že sme boli z neustáleho hrania cudzích skladieb unavení a cítili sme, že pre tento krok nastal ten správny čas. Takže tá psychická únava bude najväčšie mínus toho, že si coverová kapela!

Keď sa pozrieme na vašu vlastnú tvorbu, kto je pre vás najväčšou inšpiráciou?


(Francesco): Veľkou inšpiráciou pri skladaní je rocková / metalová scéna z 80.rokov. Tá ovplyvnila väčšinu nášho zvuku, ale občas radi čerpáme inšpiráciu aj z modernej produkcie, aby sme neboli len “niečo, čo tu už bolo”. Radi kombinujeme to, čo nás najviac inšpiruje so všetkým, čo považujeme za zaujímavé na scéne tej najmodernejšej hudby. Snažíme sa vytvoriť niečo, čo najlepšie reflektuje náš vkus. Náš zvuk preferuje melodickú dimenziu a radi pracujeme s cieľom vytvoriť linky a riffy, ktoré zostanú ohromujúce aj po niekoľkých vypočutiach. V našich skladbách nájdeš zmes rôznych zvukov a žánrov, od hard rocku po power metal, ale aj progresívne prístupy.
 

Koncom roka 2019 ste prišli s albumom „Hands of Time“. Podarilo sa s ním dostať aj na turné? Ak áno, aké boli reakcie fanpšikov?


(Ivan): Bohužiaľ, s “Hands of Time” sa nám na turné vyraziť nepodarilo. Hrali sme ale niekoľko koncertov a po nich, práve keď sme plánovali turné prišiel vírus a tam sme zastali kvôli tejto neuveriteľnej tragédií, ktorá šokovala a stále šokuje svet. Každopádne, tých pár koncertov pred prestávkou sme si užili a dúfame (a myslíme si), sa páčili aj ľuďom!!

Dúfame, že na pódiá sa čoskoro budeme môcť vrátiť a zas to poriadne nakopneme!

Predpokladám, že v tejto šialenej dobe ste stále aktívni. Ako sa mladá kapela ako vy dostane k novým fanúšikom, keď nemá možnosť hrať živé koncerty?


(Alberto): V súvislosti s týmto len musím povedať, že sme neuveriteľne vďační za možnosť, ktoré nám práve vy a ostatné magazíny dávate, že zdieľate našu vášeň a pomáhate nám dostať sa k novým ľuďom! Okrem toho z času na čas vypustíme nejaké video a na našich súkromných profiloch tiež postujeme veci súvisiace s hudbou kapely.

Dokonca aj známe kapely dnes siahajú po coveroch len preto, aby sa o čosi viac spropagovali. Neuvažovali ste o tom, že by ste siahli po svojich starých skladbách?


(Simone): Poviem to úprimne, ani sme neuvažovali o tom, že by sme nahrávali covery, ale možno by to mohla byť zaujímavá možnosť, ako udržať sociálne siete aktívne a zaujímavé. Hlavne preto, že momentálne nemôžeme hrať naživo, čo bol najlepší spôsob, ako byť v kontakte s fanúšikmi a publikom.

Váš album „Hands of Time“ má už zhruba rok a pol. Máte nejaké materiály a plány na jeho nástupcu?


(Francesco): Momentálne pracujeme na novej hudbe a míňame tento „stojaci“ okamih, ale keď to skončí, budeme ešte chvíľu propagovať naše debutové album „Hands of Time“, kým vydáme novú hudbu! Môžeme vám ale povedať, že nový album sa bude líšiť od toho druhého, a to aj preto, že kapela sa zmenila od doby, keď sme písali „Hands of Time“ a na tomto albume sa objavia vplyvy nových členov, čo z neho robí niečo oveľa rozvinutejšie. Ďalšou super vecou je, že album nahrávame úplne sami!

V dnešnej dobe je bežné, že mladé kapely siahajú po známejších hudobníkoch, s ktorými naspievajú nejaké skladby, aby sa zviditeľnili. Máte v pláne niečo takéto? Kto je váš vysnívaný hudobník, s ktorým by ste touto formou chceli spolupracovať?


(Lorenzo): Na našom debude sme takto spolupracovali s Fabiom Dessi, spevákom z Arthemis a Hollow Haze! Plánujeme aj nejaké zaujímavé prekvapenia, ktoré vás na nasledujúcom albume určite veľmi potešia, nič ale zatiaľ nebudeme prezrádzať.

Mali ste už možnosť hrať na jednom pódiu aj s veľkými menami ako Blaze Bayley, Vinnie Moore, Kee Marcello a podobne. Aké to pre vás bolo? S kým by ste ešte chceli zdieľať pódium?


(Lorenzo): V priebehu rokov sme mali úžasnú príležitosť zdieľať pódium s niekoľkými významnými hudobníkmi, mimoriadne pozitívnymi ľuďmi, ktorí stále žijú hudbou s rovnakou starou vášňou, aj napriek ich neuveriteľným hitom! Tieto zážitky nám priniesli veľa emócií, ktoré si vždy uchováme v spomienkach! Pokiaľ ide o koncert snov, nikdy sme nechceli hrať s niekým konkrétnym, ale ak sa objaví príležitosť hrať s niektorými skutočne slávnymi umelcami, boli by sme neuveriteľne nadšení z toho, že to robíme !!

(Predpokladám), že nie ste hudobníci na plný úväzok. Čo robíte v „normálnom živote“?


(Ivan): Väčšina kapely sa vlastne skladá z hudobníkov na plný úväzok. Niektorí z nás popri aktivitách v kapele, študujeme na konzervatóriu. To sa týka Alberta, Lorenza, Simoneho a mňa. Francesco vedie nahrávacie štúdio a Gianluca je chirurg. Takže pre väčšinu z nás vlastne “normálny život” je každý deň úzko spätý s hudbou!

Ak je ešte niečo, čo by ste chceli dodať, povedať našim čitateľom, svojim fanúšikom alebo haterom, toto je miesto pre vás :)


(Všetci): V prvom rade chceme všetkým poďakovať za podporu a za to, že čítate tento magazín! Chceme dodať, že ak chcete nejaké naše produkty z merchu, môžete nás kontaktovať cez profily na sociálnych sieťach alebo cez oficiálne stránky kapely! Nezabudnite si pozrieť náš album a videoklipy a ak chcete, ideálne aj zdieľať ich!! Bolo nám cťou, že sme mohli mať s tebou túto malú debatu a veríme, že sa vidíme čo najskôrniekde na koncerte!!

ARCADIA:
LINE UP
Gianluca Codroipo – spev
Simone Martinelli – gitara
Francesco Bartoli Benevelli – gitara
Lorenzo Bocchi – klávesy
Ivan Lazzarini – bicie
Alberto Fontanella – basgitara
Návrat na obsah