Rozhovor 22.06.2020 Mortiis - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová

MORTIISVstúpte, pohodlne sa usaďte, dnes strhneme masku z tváre jedinečného umelca, ktorý si hovorí MORTIIS.

 

Na úvod sa musím opýtať, ako sa máš a ako to zvládaš v tejto situácii?


Mám sa fajn. Mal som šťastie a podarilo sa mi dokončiť americké turné približne 2 týždne predtým, ako sa všetko začalo zatvárať, takže toto ma nijak nepostihlo. Avšak uvidíme ako to ovplyvní európske turné s Mayhem, ktoré by sme mali odohrať v októbri. V najhoršom prípade by sa malo len preložiť, ale samozrejme by to bola škoda, ak by sme to museli oddialiť.

Moja práca je v zdravotníckom sektore, takže tu mám šťastie, pretože tu o žiadnom zatváraní nemôže byť ani reč. Takže stále môžem chodiť do práce a dostávať normálny plat.

Ako tráviš čas, keď je všetko zatvorené a zrušené.


Nórsko postupne otváralo a zatváralo a zákaz vychádzať von sme nemali vôbec, ale ulice boli na chvíľu mŕtve. Pred pár  týždňami som musel ísť do Osla vybaviť niečo dôležité a pripadalo mi, že šoférujem v meste duchov. Bolo to ako v epizóde zo seriálu Walking Dead, bez  zombie. Fakt čudné. A inak som späť v tvorivom procese, nemám kam ísť a ani sa nemám na čo pripravovať.

Čo si myslíš, zmení sa svet po tejto kríze? Aký máš na to všetko názor?


Nie som analytik, ale všetko so všetkým súvisí. Keď spadne prvá kocka v domine, pokračuje to ďalej. Priemysel a biznis sa nemôže ako zázrakom vrátiť späť do normálu po veľkých stratách príjmu. To znamená, že mnoho ľudí sa už nebude mať možnosť vrátiť do práce. Táto reťazové reakcia bude pravdepodobne dlhšia a ovplyvní veľa ľudí na dlhý čas.

Zasiahne to aj hudbu, koncerty a podobne?


Na istý čas určite. Ale ktovie. Myslím si, že ľudia sú už otrávení zo všetkých tých zákazov a neviditeľného väzenia, ako to nazývam ja, a veľmi radi by už išli aj na koncert a spoločensky žili. To je ale predovšetkým proti nariadeniam a za druhé, otázka je, ako na tom budú ľudia finančne. Ak stratíš príjem, nebudeš chcieť míňať peniaze na koncerty. Dúfam, že toto ale nebude ten prípad. Dúfam, že ľudia budú chodiť na koncerty už len kvôli tomu, že potrebujú do života niečo pozitívne, nie len sedieť doma a utápať sa v depresiách.

Aké sú tvoje plány v blízkej budúcnosti?


Teraz len tvorím a keď zákazy pominú, začneme opäť bookovať koncerty.

Máš ešte nejaké projekty, ktoré by si rád urobil nanovo? Či už na koncerte alebo v štúdiu. Niečo ako Era 1.


Samozrejme. Vlastne pracujem na hudbe, ktorá by sa dala opísať ako Era 1, minimálne čo sa zvuku týka. Pracujem aj na projekte so Stephanom Grothom z Apoptygma Berzerk. To by malo tiež byť zaujímavé.

Na čo sa môžeme tešiť v najbližšom období?


Čiastočne som už odpovedal, ale mám rozpracovaných viac vecí. Vždy si vyberiem jeden projekt, ktorému sa venujem istý čas. Potom si dám prestávku a zas chvíľu pracujem na niečom inom. Takže ti teraz neviem povedať, čo z toho bude dokončené ako prvé. Momentálne som všade zároveň, haha.

Všimla som si, že pred časom si sa rozhodol predať pár outfitov, ktoré si v minulosti používal na koncertoch. Ako to dopadlo?


Áno. Len stáli na povale a nič sa s nimi nedialo. A peniaze, za ktoré sa predali, budú samozrejme opätovne investované do Mortiisa. Predali ešte v ten istý deň, ak si dobre pamätám.

Čo je najhorší a najlepší zážitok v tvojom živote?


Ťažká otázka. Povedal by som, že najhorší bol niekedy okolo roku 2015/16, keď som bol vo vojne so všetkými, vrátane mojej vlastnej hlavy. Bol som na otrasnom mieste, manažovaný otrasným manažérom, ktorý ma namočil do otrasnej zmluvy s otrasnou nahrávacou spoločnosťou. To bolo zlé obdobie. Najmä preto, že tým trpel album, ktorý považujem za svoj najlepší (The Great Deceiver).
 
A najlepšie časy. Tiež ťažká otázka. Povedal by som rok 2017, koniec tohto roka, keď som si uvedomil, že sa cítim naozaj dobre vďaka tomu, že som sa vrátil k svojím hudobným aj estetickým koreňom a tiež, že o to bol záujem.

Aké máš spomienky na poslednú návštevu v Banskej Bystrici a koncert Era 1?


Že som sa strašne ožral s majiteľom, v tomto stave som išiel do hotela a takmer som zmeškal svoj let, haha. Ale show bola výborná.

Ktorú časť tvojej kariéry si najviac vážiš?


Vo všetkom sú prvky toho, čo mám rád. Páči sa mi atmosféra a tajomno Era 1, čo je aj aktuálny materiál. A mám rád aj agresivitu, holú pravdu a energiu po tomto období.

Dočkajú sa tvoji fanúšikovia niekedy oficiálnej živej nahrávky?


Čoskoro uverejním nejaké nahrávky z 90tych rokov. Kvalita nič moc, ale pre hardcore fans to bude zaujímavé počuť niečo také. A čo sa týka nahrávania aktuálnych koncertov, v pláne to nemám, ale ktovie.

Ako vyzerá bežný Mortiisov deň?


Nudný. Haha! Vstávam okolo 6.30-7.30 v závislosti od situácie. Trošku pomôžem pripraviť deti do školy. Potom si sadnem a robím hudbu, prípadne „kancelárske“ práce. Potom sa snažím robiť práce okolo domu a v záhrade. Vždy je tam kopa roboty. A to už väčšinou deň ujde tak, že sú 2:00 ráno. Vždy sa pohybujem medzi prácou doma a hudbou. Občas vozím deti na krúžky. Väčšinou zabudnem jesť a raňajky mám okolo tretej popoludní, haha. Často behám zo štúdia do kuchyne po kávu. Pijem približne 10 šálok denne. V práci mám veľa služieb, obvykle idem do práce hneď ráno na 7:00 alebo poobede na 14:00, čo záleží na tom, či mám dennú alebo večernú zmenu. Keď mám nočnú, odchádzam o 22:00 a domov prídem ráno o 8:00. Občas ťahám aj vkuse. Vtedy idem z večernej rovno na nočnú. Tento týždeň som takto odpracoval už okolo 70 hodín. V tomto prípade pracujem s mojim telefónom, aby som všetko stihol. Prípadne si do práce prinesiem počítač. Niekedy sa stane, že mám hodinu či dve na prácu okolo hudby.

Chcem sa poďakovať za tvoj čas, ktorý si si našiel na moje otázky. Chcel by si na záver niečo odkázať priaznivcom na Slovensku?


Dávajte si na seba pozor a dúfam, že sa skôr či neskôr vidíme. Pozrite sa čo mám nové v mojom online obchode. Nájdete tam vinyly, cd a veľa iného. To je skvelý spôsob, ako v týchto časoch podporíte umelcov.
Návrat na obsah