Rozhovor 24.05.2020 Mad Frequency - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč

MAD FREQUENCY


Slovenská hudobná scéna je skutočne bohatá na kapely nielen striktne držiace sa jedného žánru. Kapela Mad Frequency z Turzovky je už stálicou domácej scény a spojením nu-metal/grunge je rozhodne neprehliadnuteľná. Takmer 20 rokov na scéne a ešte začiatkom tohto roka kapela odohrala svoj 200 stý koncert a potom prišiel útlm ktorý zasiahol celý hudobný svet. To ale neznamená že kapela ostala nečinná. Nový videoklip a bude aj nový album, ale o tomto už v nasledujúcom rozhovore povie viac gitarista Dušan Penkala.Ako a kedy vznikla kapela, spomeň aké boli vaše hudobné vzory a aj prvú skúšku s kapelou.


Vznik kapely sa datuje rokom 2002, v tom čase som nebol ešte jej členom, takže sa nemôžem k tomu úplne vyjadriť. Do kapely som sa dostal až v roku 2006 na základe oslovenia frontmana kapely Rudyho Zajaca. Spočiatku len ako hosť len na niektoré koncerty, keďže som v tom čase býval a pracoval v Prahe.

Hral si aj v inej kapele?


Hrával som vo viacerých kapelách, nie však súčasne :) Moje začiatky siahajú ešte do 90 tych rokoch s kapelkou Henrik Hermex, neskôr punkovo hardcore formácia Divá Sviňa a od roku 2003 som začal hrávať v Českej kapelke Galactic Industry, ktorá už mala na konte prvý album vydaný dnes už v neexistujúcom vydavateľstve Popron.

Aká bola tvoja prvá gitara a máš ju dodnes?


Moja prvá gitara bola Československá Jolana, to sa písal ešte rok 1991. Tuším som sa jej ale veľmi rýchlo zbavil a zohnal si po domácky vyrobenú kópiu Ibanez ktorá už na prvý pohľad vyzerala oveľa metalovejšie a zvukovo bola taktiež niekde úplne inde, s tým že túto som si nechal ako pamiatku dodnes.

Ešte začiatkom tohto roku ste odohrali 200 stý koncert. Pekné číslo, ale ako si spomínaš na svoj prvý koncert s Mad Frequency?


Prvý koncert s Mad Frequency bol tuším na Starej Bystrici v rámci Starobystrického rockovania, kde som si zahral len ako hosť. Bola to fajn akcia, výborný hrací čas, zvukovo celkovo spokojnosť. Premiérovo zaznela skladba Closing Time. Táto však pochádza pôvodne ešte z môjho účinkovania v kapele Divá Sviňa, no z úprav a celkovo nového vokálu ktorý dodal skladbe úplne iný rozmer som bol nadšený. Takže sa táto skladba stala stabilnou súčasťou playlistu Mad Frequency. Neskôr vznikol videoklip a následne aj jej slovenská verzia s názvom „Keď túlaš sa tmou“ a v tejto podobe odznela aj na spomínanom 200 stom koncerte.

Na ktoré koncerty spomínaš najradšej a ktoré boli pre kapelu najvýznamnejšie a posunuli ju ďalej?


Bolo ich celkom dosť. Veľmi rád spomínam trebárs na rockové vianoce Čadci v kulturáku, kde sme v plnej sále zaznamenali prvý Circle pit na našom koncerte počas skladby Dignity. Vždy je radosť hrať pred takto rozvášneným a početným publikom. Úsmevnú spomienku zanechal koncert v Turzovke, keď sme krstili naše druhé CD, kde sa nečakane strhol pánsky striptíz. Bolo mi čudné prečo mám pri gitarovom sóle nezvyklý aplaus s ozvenou ženského kriku, aby sa ukázalo že ten nepatril mne ale neznámemu a hlavne nezvanému striptérovi ktorý sa objavil na našom pódiu. Každopádne sme napriek všetkému neuvažovali nikdy nad týmto „oživením“ programu :-D. A ktoré nás významne posunuli? Určite by som medzi také zaradil všetky väčšie akcie, kde vznikla veľmi dobrá atmosféra ktorá zanechala nejakú tu pozitívnu stopu medzi ľudmi. Každopádne túto otázku by som smeroval aj na našeho managera a speváka v jednej osobe Rudyho Zajaca :)

Určite ste mali tento rok naplánované vystúpenia, ale súčasná situácia tieto plány zmarila.


Žiaľ áno, tento čas ale využívame na tvorbu nového materiálu a prípravami na štúdio, kde nás ešte čaká dokončovanie nového CD.

Mnoho kapiel v tomto období robí online koncerty. Je to síce taká slabá náhrada. Nemáte niečo podobné v pláne a aký je tvoj názor na tieto vystúpenia?


Mňa osobne to moc neberie, aj keď chápem že inak sa nedá a je na druhej strane fajn aby kapely dávali nejako o sebe vedieť. V pláne ale nič také nemáme, skôr sa sústreďujeme na nový materiál ako som spomínal...

Za dva roky bude mať kapela výročie 20 rokov. Uvažujete nejakom koncerte či turné ku tomuto výročiu?


Určite by sa patrilo niečo, ale zatiaľ je priskoro nad takým niečím uvažovať.

Chystáte vydať nový album. Určite na ňom pracujete tak prezraď niečo o novinke.


Sám som zvedavý ako to nakoniec celé vypáli, každopádne sa na to teším.  Našli sme spoločnú reč v smerovaní ktoré by som predtým nečakal, respektíve ktoré nie je úplne typické pre túto kapelu. Čo sa pozitívne prejavilo v niektorých veciach ktoré takpovediac časom vyzreli. Celkovo ale bude nahrávka viac metalovejšia si myslím. Viac by som neprezrádzal :)

Určite bude nový album stáť za pozornosť a ešte dáme po vydaní o ňom reč. Na záver tohto rozhovoru máš ešte niečo na srdci čo by si rád odkázal fanúšikom?


Že sa hlavne na nich tešíme opäť pod pódiom akonáhle to okolnosti dovolia. Už sa nevieme dočkať. Touto cestou by som rád pripomenul naplánované koncerty na koniec roka spolu s kapelkou Arzén 20.11. Motopub Čadca, 21.11. RC Mlyn Vrútky.
Návrat na obsah