Rozhovor 06.09.2019 Liv Sin - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
06.09.2019 • Samuel Sámel

LIV SINDivoká Liv Sin vydáva v týchto dňoch novinku „Burning Sermons“. Samozrejme, že sme si nenechali ujsť príležitosť ju vyspovedať a okrem nového albumu sme nakoniec zablúdili aj k mačkám, zvykom a opäť sme sa dozvedeli aj veci, ktoré asi štandardne Liv nehovorí. Chcete vedieť čo? Prečítajte si nasledujúce riadky!
 
 
Čoskoro vydávaš svoj ďalší album „Burning Sermons“ – mohla by si nám o tomto albume povedať trocha viac?

Jasné! Tak za prvé, bude znieť inak ako ten predošlý. Máme v hudbe zakomponované nové prvky, ako napríklad klávesy. Tie na predošlom albume vôbec neboli. Nakoľko sme chceli trocha inovovať a prispôsobiť zvuk dnešnej dobe, sú na všetkých skladbách. Na albume sme pracovali s producentom Emilom Nodtveitom z Deathstars, ktorý je fakt dobrý. Zvuk pripomínajúci old school heavy metal, aký sme mali na predošlom albume som mala rada, ale museli sme trocha inovovať zvuk. Dosť som nad tým uvažovala a myslím, že ľuďom sa to bude páčiť. Vieš, kopírovať predošlý album nie je pre umelca zas taká sranda, chceš sa rozvíjať a to je presne to, čo sme na tomto albume spravili.

Spomenula si Emila Nodtveita – aký bol ešte jeho vplyv na hudbu?

Vlastne nový album ovplyvnil dosť výrazne. Nefungoval len ako producent, ale prispel aj pri tvorivom procese. Pomohol nám s drobnosťami v skladbách, ktoré im dali silu. Skladby sme ale napísané už samozrejme mali. Ako som spomínala, vďaka nemu sú na albume aj klávesy. Občas keď pridal klávesové elementy, jemne sa mi zmenila melódia a dopad bol obrovský. Na celý album mal obrovský vplyv aj po skladateľskej stránke.

Vydávala si už dva single z nového albumu – „Blood Moon Fever“ je napríklad ukážkou toho, že album bude skutočne melodickejší. Aj keď si ale odmyslíme klávesy, cítiť to. Je to niečo, čo si plánovala?

Nie všetky skladby sú také melodické. Táto je asi najmelodickejšia. To je ale jeden z dôvodov, prečo sme ju vybrali za singel. Pretože je aj jedným z najchytľavejších. A gitara v ňom znie ako dominantný zvuk. Preto je tak melodická. Ale rozhodne nie všetky skladby na albume sú tak melodické. Okrem toho máš pridaním klávesov v skladbách štruktúru, ktorú môžeš nasledovať okrem gitár navyše. Čo je pre mňa ako speváčku super, pretože keď sa náhodou gitary stlmia, stále sa mám čoho držať, aby som udržala melódiu. A to je super.

Na videu k tejto skladbe máš dosť špecifický make-up. Môžeme ho prípadne očakávať aj na živých vystúpeniach?

Možno. (Smiech) Ale momentálne si ho ešte neviem spraviť sama. Robila mi ho jedna veľmi šikovná make-upová umelkyňa. Ale môžem povedať, že sa mi páči. Celkom pekne zapadá do tematiky samotnej skladby – krvavý mesiac a celý ten čarodejný nádych skladby. Fakt by sa mi to páčilo, ale musím najprv prísť na to, ako si ho spravím sama.

Ďalšou skladbou, ktorú sme mohli počuť je „Slave to the Machine“. Táto mi o dosť viac pripomína predošlý album, prípadne skladby z tvojho pôsobenia v Sister Sin.

Súhlas.

Musím byť úprimný, keď sa chystám na rozhovor, trocha si čítam komentáre pod videami na Youtube a medzi kopou pozitívnych ohlasov bol jeden komentár, ktorý dosť vyčnieval. Stálo tam, že je to skladba o Eurovízií a fanúšikoch tejto súťaže. Čo ty na to? Je to pravda?

(Smiech) Ehm ... nie, vlastne to vôbec nie je to, čo som skladbou myslela. Ak sa nad tým zamyslím dosť silno, možno tam dokážem nájsť nejaký súvis, ale skladba určite nebola písaná s touto tematikou. Osobne Eurovíziu ani nesledujem, takže ani celkom nepoznám detaily súťaže.Skaldba je vlastne o skutočnosti, že sme neskutočne prepojení nie len s mobilmi, ale so zariadeniami ako takými. A všetci sme tak trochu ich otrokmi. Je to taktiež o tom, ako sú ľudia manipulovaní sociálnymi sieťami – o tom, že ti ukážu len to, čo chcú aby si videl. O tomje teda táto skladba. Pretože to, ako dnes žijeme, znamená, že množstvo ľudí nerozmýšľa vlastnou hlavou. Veľmi ľahko sa stanú otrokom toho, čo vidia na sociálnych sieťach. A určite si nemyslím, že by to bolo dobré.

Ak sa vrátime k albumu samotnému – čo pre teba bolo hlavnou inšpiráciou pre tento album?

Inšpirujem sa mnohými vecami. V textoch píšem o svojich víziách a názoroch na svet. Tak ako v „Slave to the Machine“ – to je môj názor na to, ako nás technológie vlastnia. Veľa mojich textov je aj o ľudskosti, ako by sme sa mohli správať k planéte alebo o tom, ako by sme sa mohli správať jeden k druhému. Takže keď by si si to chcel zhrnúť, mojou inšpiráciou je život, ktorý žijeme, ale najmä veci ktoré zažívam. Jedna z najtvrdších skladieb albumu ... vlastne najagresívnejšia z celého albumu ... je vlastne skladba o láske. Ale aby to niekto nezobral zle, je to pozitívna skladba! Nie niečo o zlomenom srdci a podobne. Je to povzbudzujúca skladba o láske, zároveň ale jedna z najagresívnejších. Ale buďme k sebe úprimní, keď sa pozrieš na „Blood Moon Fever“ alebo „Chapter of the Witch“, tieto skladby sú dosť inšpirované aj mystickým aspektom života.

Aké plány máš na turné k novému albumu? Niečo, čo by si nám už mohla prezradiť?

No, aktuálne sa pracuje na jesennom európskom turné. Chceme ho odštartovať niekedy v novembri. Ale aktuálnle je to ešte v procese riešenia, takže ešte neviem nič zverejniť.

Môžeme očakávať aj nejaké skladby z éry Sister Sin?

Myslím, že jedna-dve skladby budú na koncertoch znieť. Áno.

Aktuálne máš v kapele len bubeníka pre koncerty. Máš niekoho, kto by mal byť stálym členom za bicími?

Pracuje sa na tom. (Smiech)

Preskočme teraz nachvíľu na otázky o tebe. Ktokoľvek, kto ťa sleduje na Instagrame alebo Facebooku, môže veľmi rýchlo zistiť, že si milovník mačiek. Mohla by si nám povedať o tomto trochu viac?

Ale samozrejme. Ja vlastne aj pracujem na veterinárnej klinike. Dokonca by si mohol povedať, že občas uprednostňujem zvieratá pred ľuďmi. Myslím, že ľahšie sa s nimi vychádza. Nesklamú ťa tak, ako ľudia. A konkrétne mačky sú neuveriteľne prítulné. A áno, som milovníčka mačiek. Mám jednu mačku a okrem toho som sa starala o mačky z útulku. Teda, trochu som im vypomohla, keď mali plno. To bolo zhruba pol roka dozadu. A jedna z mačiek mala mačiatka. To bola skvelá skúsenosť. Po tom všetkom sme sa nemohli mamy mačky zbaviť, takže ona ostala. Dokonca aj pred tým, ako sme mali volať trocha blbla po byte. Mačky mám radšej preto, že majú integritu a silnejšiu osobnosť. Nehovorím, že psy ju nemajú, ale na mačkách proste niečo je. Som viac osobnosť smerovaná na mačky aj z toho dôvodu, že podobne ako mačky, aj ja mám svoju vlastnú cestu. Psy sú väčšinou naučené nasledovať.

Spomínala si, že pracuješ na veterinárnej klinike. Okrem toho si hudobníčka. Máš vôbec nejaký voľný čas?

(Ticho. Práve si uvedomila, aká je správna odpoveď ... ) Nie. (Výbuch smiechu) Ale tak vieš ... milujem hudbu. A mám ju tak rada, že keď mám nejaký voľný čas, aj tak ho venujem hudbe. Ak náhodou nie, môžem povedať, že si viem užiť víno alebo nejak tú jogu.

Svojich fanúšikov označuješ ako „Sinners“ (Hriešnici). Nazvala by si tak aj seba?

Je to o slove samotnom. Pretože kto je vlastne hriešnik? Odpoveď by sa líšila podľa toho, koho by si sa pýtal. Existuje nespočetné množstvo definícií slova hriešnik. Lebo ako môže niekto povedať „Toto je hriech“? Niekto si totiž určite bude myslieť, že to hriech nie je. Myslím si, že to slovo je zlé vo svojej podstate. Nemali by sme sa totiž pýtať, či je niečo hriech, mali by sme počúvať zdravý rozum. Lebo zdravý rozum ti proste povie, že zabiť niekoho je zlé. Zdravý rozum je niečo, čo vychádza z tvojho vnútra, hriech je niečo, čo ti niekto povie, že je hriech. A to je podľa mňa celé zle. Človek by mal vedieť, že niečo je zlé. Preto sa rada hrám so slovom hriešnik a preto si myslím, že v niekoho očiach budeme všetci hriešnici.

Čo musíš mať vždy v šatni, keď si na turné?

Fľašu červeného vína. (Smiech) Aaaaa to bude všetko. Teda ... čokoláda by tiež bola milá. Áno, ak mám čokoládu a červené víno, som šťastná.

Hudobníci majú často krát koncertné zvyky – niečo, čo proste vždy musia spraviť. Máš niečo také aj ty?

Potrebujem sa pred koncertom rozcvičiť, ale myslím si, že to je proste štandard. Okrem toho ale musím mať aj svoje rukavice. Mám pocit, že keby ich nemám, prinieslo by mi to smolu. Keď ich nemám, necítim sa proste bezpečne. A ... potom je tu ešte niečo, čo môžeš považovať za taký ten divný zvyk ... tesne pred koncertom musím ísť cikať. Takže ak koncert začína o 5 minút neskôr ako mal, musím proste ísť znovu. To je v mojej hlave. Musím ísť cikať pred koncertom. To by mohlo byť troooooošku divné. Ale myslím, že je to niečo prirodzené.

Dostali sme sa na koniec. Hotovo! Ak máš ešte niečo, čo by si chcela povedať, máš priestor ...

Dúfam, že ľudia si vypočujú môj nový album a bude sa im páčiť. Rozhodne sa pokúsim dostať čo najbližšie k fanúšikom a hrať všade, kde to bude možné. Čo ale môžem ľuďom sľúbiť je pekelne dobrá show. Jasné .... a skúsim sa naučiť, ako si spraviť ten make-up! (Smiech)
Návrat na obsah