Rozhovor 13.09.2018 Grave Digger - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
13.09.2018 • Michal Roháč
GRAVE DIGGER

Nemecká heavy metalová legenda Grave Digger je späť v hre. Nový album už fanúšikovia dlho očakávajú, ale aj boli prekvapený odchodom dlhoročného bubeníka Stefana. O tejto zmene, albume, ale aj o tom ako kapela trávi čas pred vydaním albumu už v nasledujúcom inteviu odpovie gitarista Axel “Ironfinger“ Ritt.


V septembri vychádza album The Living Dead. Ako momentálne trávite čas pred jeho vydaním?

Verte tomu alebo nie, Chris (Boltendahl) a ja už zbierame nápady na ďalší album. Máme niekoľko skvelých plánov na rok 2020. Blíži sa 40. výročie kapely a plán je už v prevádzke.

Kapelu opustil dlhoročný člen Stefan Arnold. Prečo?

Už to nefunguje. Spolupracovať v skupine je ako manželstvo, niekedy trvá niekoľko rokov, niekedy je to navždy. Je mi to ľúto, ale nemám čo povedať.

Na túto zmenu takmer ihneď zareagovali fanúšikovia. Aké boli ich reakcie?

Chápem, že fanúšikovia majú záujem o zmenu line upu. Samozrejme, niekoľko z nich bolo rozrušených o tomto vývoji, ale väčšina predpokladá, že to bude mať niekoľko dobrých dôvodov.

Takže bubeníka ste ani nehľadali a Markus iba vymenil klávesy za bicie?

Tak ako vidíte na našom kanále Youtube, Marcus je bláznivý bubeník, je to desaťkrát lepší bubeník než klávesák, s jeho zručnosťami sa môže pripojiť aj k Dream Theateru. Je starostlivý, zaujíma sa o mnoho druhov hudby a nástrojov.

Album bude ešte viac hudobne klasickému heavy metalu. A čo jeho texty? Čo vás inšpirovalo pri jeho komponovaní?

Lyrická časť je úplne v rukách Chrisa, takže je jediný, kto vie o príbehu za slovami. Tentoraz sme urobili nový koncept písania piesní. V bežných prípadoch začínajú metalové kapely s gitarovým riffom a dávajú pieseň okolo riffu. Teraz všetky naše skladby začali s hlasovou slučkou zboru, o ktorú som Chrisa požiadal, aby to urobil. Poslal teda spevy a texty, všetko to, čo bolo v jeho hlave, niekedy len slučka bez slov a ja som napísal finálnu pieseň okolo tohto zborového nápadu. Takže tentoraz máme najsilnejšie a najambicióznejšie vokálne slučky, aké Grave Digger kedy mal.

Na vypočutie už bola zverejnená skladba a fanúšikovia nešetrili chválou. Ako ste z albumom spokojný vy?

Je to úžasné. Nikdy predtým sme nemali taký dlhý zoznam najlepších skladieb.

Budú aj nejaké špeciálne limitované vydania albumu, alebo bude aj nejaká edícia whisky Aureum?

Bude viac limitovaných vydaní albumu našou nahrávacou spoločnosťou Napalm Records, ktoré bude možné objednať v internetovom obchode, alebo pravdepodobne na Amazone. V súčasnosti nebude k dispozícii žiadna nová whisky Grave Digger Aureum, pretože vydanie Classic a The Bruce sa predáva celkom dobre. Ale existujú plány na tretie vydanie, ktoré naozaj vydrží viac času.

Turné začína na budúci rok. Na Slovensku ste boli naposledy pred šiestimi rokmi. Nemáte v pláne sa sem opäť vrátiť?

Radi by sme navštívili Slovensko, ale potrebujeme správnu ponuku miestnych promotérov. Nikdy nie je na nás, vždy závisí od miestnych promotérov. Požiadajte svojho miestneho majiteľa klubu a budeme hrať vo vašej krajine, je to tak jednoduché.

Ďakujem za tvoj čas ktorý si venoval mojim otázkam. Čo by si rád na záver povedal svojim fanúšikom?

Dúfame, že sa s nami stretneme na jednom z našich nadchádzajúcich vystúpení.
Návrat na obsah