Rozhovor 08.05.2018 Crematory - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
08.05.2018 • Dominika Šimová
CREMATORY

Nemecká dnes už legenda CREMATORY sa po prvý krát predstaví na Slovensku a pri tejto príležitosti vám prinášame exkluzívny rozhovor tak povediac o všetkom. Slova sa ujal Markus Jüllich.
 

Zdravím Crematory. Veľmi sa teším z tejto príležitosti, že mám možnosť vás vyspovedať. Ako sa máte a ako sa cítite tesne po vydaní novučičkého albumu?

Vďaka a vitaj. Máme sa fajn. Boli sme zaneprázdnení s vydaním albumu Oblivion a sme šťastní, že spätná väzba je tak pozitívna. Aj keď je to už náš 14. album v poradí, sme radi, že si k nám stále nájdu cestu aj noví fanúšikovia. Najmä teraz, keď máme nový line up a zmenili sa niektoré veci aj hudobne. Hrali sme veľa koncertov s novými kapelami a chémia tam určite bola. Myslím si, že „Oblivion“ je silným odkazom kapely, ktorá je stále jednou z popredných nemeckým gothic metalových kapiel.
 
Ohlasy sú výborné, ako si už spomenul. Ste spokojní?

Sme spokojní s albumom a ak ešte k tomu máš aj pozitívne reakcie médií a fanúšikov, si ešte šťastnejší. Dokonca aj s kapelou akou sme my, hráme už tak dlho, je vždy skvelé vydať nový produkt. Toto nás núti pokračovať.

Prezraď nám nejaké zaujímavosti týkajúce sa produkcie tejto nahrávky. Čitateľov to väčšinou zaujíma.

Predtým ako ideme do štúdia, zvyčajne dáme dokopy všetky nápady. Tento krát sme mali 20 skladieb, s ktorými sme pracovali. Väčšina návrhov bola hotová a vedeli sme presne kam smerujeme. V štúdiu sme vypracovali detaily, najmä zvuk. Čo sa týka zvuku, sme viac než spokojní. Povedal by som, že je to pravdepodobne jeden z najlepšie produkovaných albumov v histórií kapely. Tosse a Rolf prišli so skvelými gitarovými pasážami. Žiadne vokály v nemčine nemáme, ako ste asi predpokladali. Felix mal texty pripravené v obidvoch jazykoch. Po vypočutí si nahrávok a aranžmá, ktoré urobil Felix a Tosse, sme to hneď počuli. V angličtine zneli proste lepšie.

Čím ste sa inšpirovali pri práci na novom albume?

Práca v štúdiu je vždy veľmi vzrušujúca. Keď sa všetci stretneme, vždy prichádzame s novými nápadmi a rozhodujeme sa, čo použijeme. Albumy produkujem ja a musím sa uistiť, že sa neodviažeme až príliš. Menej je viac, ako som už v pár rozhovoroch spomínal. A myslím si, že je to ten správny prístup. Skladby sú veľmi komplexné, keď sa započúvaš bližšie, ale zároveň aj priame a chytľavé.

Jedna zo skladieb nového albumu sa volá „Demon Inside“ (Démon vnútri). Máš nejakých vnútorných démonov? Veríš tomu, že ich všetci máme niekde v sebe a oni nás niekedy vedú k tomu, aby sme vykonali zlé veci?

Verím, že ich máme všetci. Felix píše veľa práve o tom – dobro a zlo, láska a nenávisť, život a smrť. Myslím si, že ľudia v sebe majú obidve stránky. Je to ako keď miluješ a nenávidíš, niekedy možno aj v rovnakom čase. Démon nemusí byť vždy negatívny. Ja to vnímam ako silu, ktorá ľudí posúva ďalej. Ja mám v sebe určite démona. A mám dvojča, takže mám v sebe dve strany od narodenia.

Turné na podporu nového albumu sa už začalo. Čo môžeme od nových show očakávať?

S novou zostavou sme sa museli zladiť, máme teraz dve gitary. Tosse hrá hlavné rytmické časti, pretože aj spieva. Zabralo to samozrejme nejaký čas, lebo sme chceli byť dobre pripravení. Setlist bude obsahovať nejakých 4 až 5 nových skladieb no a potom naše overené hity, ako inak, keďže ľudia ich žiadajú.

V Nemecku máte tento krát omnoho menej vystúpení. Prečo?

Po prestávke, ktorú sme ako kapela mali sme pochopili, že Crematory už nemôže fungovať na plný úväzok. Všetci sme sa vrátili späť do práce, dnes máme rodiny a deti a teda sa na koncerty a turné pripravujeme v predstihu ako v minulosti. Koncerty mimo Nemecka majú zmysel, keď je turné naplánované dobre. Máme veľa fanúšikov po celom svete, ale nanešťastie nie všetky krajiny môžeme v týchto dňoch navštíviť. V lete hráme samozrejme aj nejaké festy.

Je iné hrať na festivale a vašom vlastnom klubovom koncerte?
 
Setlist je zvyčajne odlišný. Keď sa nám podarí zahrať si niekde, kde sme pred tým nehrali, čas na pódiu si musíme rozložiť rozumne, aby sme dokázali prezentovať kapelu v najlepšom svetle. Vždy sú v dave aj ľudia, ktorí nás nikdy naživo nevideli. Metalová scéna je dnes otvorenejšia a na festivaloch hrajú rôzne metalové kapely.

Hráte od roku 1992 s krátkou prestávkou. V každom prípade ste na scéne už dlhé roky. Ovplyvnilo to váš život? Čo ste sa naučili?

Sme vďační, že stále môžeme vydávať albumy a máme fanúšikov. A preto poviem, že prvá vec, ktorú sa musíš naučiť je byť vďačný. Ďalším dôležitým faktorom pre našu kapelu bol aj fakt, že sme vždy stáli nohami pevne na zemi. Od úplne prvého koncertu sa vždy po vystúpení stretávame s fanúšikmi, fotíme sa, dáme si drink. Stále to robíme a viem, že práve toto na nás fanúšikovia milujú. Najdôležitejšie je byť úprimný k fanúšikom. To je privilégium, nie každý to môže robiť. Niekedy je to tlak, pretože sa musíš rozhodovať, či od teba niečo vyžaduje nahrávacia spoločnosť napríklad. V mojom súkromnom živote som veľmi úspešným manažérom a preto manažujem Crematory ja sám. Mali sme šťastie, pretože sme rástli s každým albumom a každým turné. Život sám nás učí.

Vnímate to, že metalová scéna je dnes iná ako pred rokmi?

Áno, je otvorenejšia. Verím, že to je dobre. Všetci v kapele máme iné chúťky, čo sa týka metalu. Felix má doma 5000 platní a pozná mnoho undergroundových kapiel. Tosse a Rolf sú viac na tradičný metal. Ja mám rád old school thrash rovnako ako moderné kapely ako 5 Finger Death Punch. Keď ale píšeme skladby, výsledok je vždy Crematory. Čiže keď máš otvorenú myseľ a počúvaš veľa hudby, je to dobrá vec.

Ako vidíš budúcnosť Crematory? Zachytila som nejaké šumy, že toto by mohol váš posledný album. Ak je to pravda, prečo?

Musel som to dať zo seba von a povedať fanúšikom celú pravdu. Predajnosť a peniaze, ktoré zarobíš na sťahovaní nie sú takmer žiadne. Faktom zostáva, že ak nedokážeme predávať dostatok albumov na to, aby sme mali dostatočnú štúdiovú produkciu, musíme to ukončiť. Oblivion znie fantasticky, no to sa dá len vtedy, keď máš čas a peniaze. S každým albumom robíme to najlepšie, čo sa v danom čase dá. Ak toto nebude naďalej možné, kvôli finančným dôvodom, bude to koniec kapely.

Čo si pripravujete na koncert u nás? Pokiaľ viem, toto bude vaše prvé vystúpenie na Slovensku? Tešíte sa na to?

Dúfam, že pre mňa chystáte tortu! 1. júna mám totiž narodeniny a preto dúfam, že to bude výborná show. Niečo, na čo budeme všetci spomínať. Keď niekde hráme po prvý raz, vždy je to vzrušujúce. Samozrejme, že sa na Slovensko tešíme. Vieme o Slovensku, že máte dobré jedlo a pivo a to pre začiatok stačí.

Chcel by si niečo na záver odkázať našim čitateľom?

Vďaka  za podporu a dúfam, že sa s vami vidíme na koncerte 1. júna vo Vrútkach! Po koncerte za nami pokojne príďte do stánku s merchom.

Ďakujem ti veľmi pekne. Danke schön.

My ti ďakujeme za podporu!
Návrat na obsah