Rozhovor 18.02.2018 Marco Mendoza - HELLMAGAZINE

Hellmagazine
Prejsť na obsah
18.02.2018 • Samuel Sámel
MARCO MENDOZA


Osem rokov trvalo, kým sme sa dočkali ďalšej vlny pozitívnej energie prostredníctvom nového albumu Marca Mendozu. Samozrejme sme si nemohli nechať ujsť príležitosť ho vyspovedať a ako to je pri Marcovi zvykom, bol problém ho zastaviť. Že sme sa toho dozvedeli dosť je možné vidieť už z dĺžky rozhovoru. Ak sa chcete dozvedieť o novom albume Viva La Rock, o tom, čo čakať od koncertu vo Vrútkach, ale aj o Marcovom postoji k životu a kope iného, nasledujúce riadky sú práve pre vás.
 

Po dlhých ôsmich rokoch vydávaš ďalší sólový album. Prečo až po takej dobe?

Dôvodov je viacero. Bol som zaneprázdnený prácou s inými kapelami – s Thin Lizzy, Black Star Riders, s Neilom Shawnom. Mal som hromadu spoluprác, veľa nahrávaní a taktiež tu je The Dead Daisies. S Dead Daisies som bol dosť zaneprázdnený, takže .. je ťažké vysvetliť koľko práce, času a cestovania to všetko zahŕňa. Konečne ale prišiel čas aj na moje vlastné veci. Vlastne to tu celý čas bolo, len som na to nemal čas. Verím, že všetko má svoj dôvod a doteraz nenastal ten správny čas. Teraz ten čas ale prišiel. A som z toho skutočne nadšený!

Takže konečne prišiel čas na ´Viva La Rock´. Mohol by si nám o albume povedať trocha viac?

V Kodani som sa stretol so svojím priateľom Sørenom Andersonom a chcel som mu ukázať nejaké veci, ktoré som spravil. Prakticky ihneď sme spolu jammovali a pracovali a uvedomil som si, že chémia medzi nami funguje na výbornú. Vlastne sa nám podarilo spraviť toľko hudby, že čoskoro môžem vydávať ďalší album. Ako som spomenul, chémia fungovala a hudba prichádzala po minimálnej snahe. Keď sa pozrieš na album ako taký, je to pohľad na moje rozpoloženie v súčasnosti. Hneď prvá skladba Viva La Rock je vlastne prvým produktom mojej spolupráce so Sørenom. Vznikla pri našom hneď prvom stretnutí a už si ju môžeš vychutnať aj na youtube. Potom máme skladbu Lettin Go, ktorá hovorí o tom, že ak niekoho miluješ, musíš ho nechať ísť. Ďalší kúsok Look Out For The Boys, ktorý pochopíš, keď budeš mať náhodou dcéru (Smiech) Celkovo je album rock n rollový, je o skvelých skladbách, dobrých textoch a dobrých feelingoch. Je to o tom, že tento album nerobím pre seba, ale pre ľudí a myslím, že ak človek miluje rock n roll a miluje dobrú náladu, album si zamiluješ tiež. A musím povedať, že ja osobne som nadšený z toho, čo sa nám podarilo dať dokopy.

Čo bolo tvojou inšpiráciou pri tomto albume?

Vieš, ak sa pozrieš na moju kariéru, uvedomíš si, že som chlap, ktorý miluje, čo robí. Milujem tvorenie hudby, milujem kreatívny proces a musím byť neustále aktívny. Milujem tvorenie piesní, ich nahrávanie a ten pocit, keď ich môžem zahrať publiku. Nehľadiac na to, či ide o veľké alebo malé koncerty a publiká. Je to veľká výzva a zároveň obrovská odmena, keď letíš na druhý koniec sveta hrať koncert a uvedomíš si, že ľudia poznajú tvoje texty. Keď vieš, že poznajú tvoje piesne. Mojou hlavnou inšpiráciou je skutočnosť, že sa toho neviem nabažiť. A ak mám čas, určite toho spravím viac, pretože ľudia sú dôvodom prečo to robím. Pretože to je dôvod, prečo sa cítim ako skutočný hudobník a umelec – snaha posúvať sa stále vpred. Len nesmieš zastaviť. Ak aj zastavíš, je to len malá prestávka na nadýchnutie, na to, aby si dobil baterky a ideš ďalej. A pre mňa platí, že čím som dlhšie na cestách, čím dlhšie trvá moja kariéra a čím som starší a múdrejší, tým som aj hladnejší po tomto všetkom. A mám pocit, že mi ostáva len málo času, takže ho chcem využiť na 100%. Podpísal som zmluvu na dva albumy s Mighty Music a druhý kúsok možno príde na rad už budúci rok. Teraz ale robím turné k albumu Viva La Rock ... a prídeme aj na Slovensko, na čo sa nesmierne teším a dúfam, že vás tam uvidím ... potom sa budem sústrediť na Dead Daisies. Ale musím ti poďakovať za to, že si sa postavil a rozhodol si sa podporiť čo robím. Pretože ľudia ako ty ma ženú vpred. TO je to, čo mi dáva inšpiráciu. Vieš, keď ľudia veria tomu, čo robíš. Ak si maliar, ak ľudia kupujú tvoje obrazy, to je to, čo ťa ženie vpred. A ak si skladateľ a ľudia si tvoju hudbu kúpia, kúpia si lístky na tvoje koncerty a spievajú s tebou, neexistuje lepšia inšpirácia. Je to taký nekonečný kolobeh, vieš?! Ak by moju hudbu nik nekupoval, pravdepodobne by som s tým prestal už poriadne dávno. Inšpiruje ma aj život, vieš. Niekedy, keď prídem domov do Kalifornie a stretnem sa s manželkou a deťmi, vyjdeme sa prejsť na pláž, ktorú mám pred domom a slnko svieti ... aj to ma inšpiruje. Inšpiruje ma život sám. Moje deti ma inšpirujú. A je to vlastne moja práca, aby som robil hudbu. A tak dlho, ako toho budem schopný a dovolí mi to zdravie, budem v tom pokračovať. Až kým už viac nebudem môcť. Bol som jeden z tých šťastných, ktorí pochopili, že toto je to, čo budem robiť po zvyšok svojho života.

Si Americký hudobník, ale turné k novému albumu štartuješ v Európe. Prečo?

Po Európe koncertujem dlhé roky s kapelami ako Ted Nugent, Thin Lizzy a aby som bol úprimný, v USA je to dobré, ale nikdy to nebude tak dobré ako v Európe. Je tu podstatne komplikovanejšie zohnať koncert, nehovoriac o vybookovaní turné v USA. Ale musím na druhej strane povedať, že turné v USA bude v máji a júni. Ale ideš prioritne tam, kde ťa ľudia zavolajú a pozeráš sa po ďalších možnostiach. Predsa len, je to aj biznis.

Na turné si berieš aj predkapelu. Mohol by si nám o nej povedať trochu viac?

Predkapela sa volá Blended Brew. Je to skvelá partia z Kodane, Dánska. Sú pod rovnakým vydavateľstvom ako ja. Tak som sa bavil s ľuďmi z vydavateľstva a len sa snažíme si navzájom pomôcť. Okrem toho je to skvelá kapela a osobne si myslím, že ľudia ich budú milovať. Prvý krát som ich počul v Kodani, keď som tam bol nahrávať. Rozprávali sme sa o tom, ale až do minulého týždňa nebolo nič úplne potvrdené. Okrem toho je dosť výhodné aj po ekonomickej stránke, ak si takto kapely vypomôžu s turné a nákladmi, spolu sa postarajú aj o finančnú stránku. Okrem toho sú to aj úžasní ľudia, ktorí na pódiu vyzerajú neuveriteľne, znejú ešte lepšie a myslím, že mi pomôžu s tým, aby si dav mohol užiť večer plný skvelého rock n rollu! Takže si ich pekne nájdite! BLENDED BREW, sú pod Mighty Music, Target Music.

Rozhodne sa na to pozriem. Tvoj nový album vychádza 2.marca, čo je ale už v polovici turné. Otázkou teda je, či sa tvoj album bude dať kúpiť už počas turné a teda ešte pred oficiálnym vydaním?

Určite áno! 2.marec je len oficiálny dátum z globálneho pohľadu. V rôznych oblastiach ale vyjde rozdielne. Pre ľudí, ktorí oň majú záujem už teraz, je možné si ho pred objednať. Stačí skočiť na www.marcomendoza.com a tam ho nájdete. Viva La Rock je jeho album a môžete sa spoľahnúť na to, že so sebou budem mať zopár kópií aj na turné, rátam aj s nejakými vinylovými platňami. V závislosti od toho, ako rýchlo sa k nim dostanem. Na každom koncerte tiež trvám na tom, aby bolo možné sa stretnúť s fanúšikmi, takže sa určite zastavte. Môžem vám sľúbiť skvelú show, určite si zoberte aj foťák, spravíme si nejakú fotku a Cdčká sa budú dať určite kúpiť aj na koncerte.

Tvoje koncerty sú legendárne. Sú plné energie a pozitivity ...

Oh, ďakujem ti!

Nemáš zač, otázkou ale je: Videl som ťa hrať niekoľko krát s Thin Lizzy, Daisies aj s tvojou sólovkou a vždy to bolo neskutočné. Ako by si to ale predal niekomu, kto tvoje koncerty nikdy nevidel?

Určite môžem sľúbiť, že sa budeš baviť, že si budeš spievať a budeš mať nutkanie si zatancovať alebo zaskákať. Snažím sa reprezentovať klasický rock zo 70tych, 80tych a 90tych rokov. Mojím cieľom je ale to, aby sa publikum bavilo. To je priorita. Takže ak máš rád rock n roll na priamo, rovno medzi oči a chceš ho s dobrým spevom, hraním a skvelými skladbami, určite sa stav! Určite nájdeš veľa materiálu, kopa je na youtube.com, hlavne útržky z mojich živých show. Choď na www.marcomendoza.com, Youtube a podobne. Je tam toho kopa, čo si môžeš pozrieť. A môžem sľúbiť, že ak prídeš na koncert, nebudeš sa nudiť. To je všetko, čo môžem povedať. Nechcem znieť domýšľavo, ale je to tak ako to je a ak si čo i len trochu zvedavý, určite by si sa na to mal prísť pozrieť. Odchádzať budeš s úsmevom na tvári.

Áno, to môžem potvrdiť. Ďalšia otázka ide v tesnom závese. Vždy, keď som ťa videl na živo, dokonca aj keď si bol chorý, na pódiu z teba vyžarovala neuveriteľne pozitívna energia a ja som ostal ako onemený. Kde berieš všetku tú energiu a pozitivitu?

Myslím, že hlavnou ingredienciou je, ak miluješ to, čo robíš. To je veľmi dôležité. Z toho sa dá získať kopa energie, pretože ak si ozaj užívaš čo robíš, je to na tebe vidieť. Ako som už povedal, dosť dlho viem, že chcem byť po zvyšok života hudobníkom. Moja cesta bola úžasná, úspešná a je pre mňa veľkou odmenou. Skutočnosť, že som sa dostal tak ďaleko a stále sa nájdu ľudia, ktorí ma chcú vidieť a počuť ... z toho sa dá načerpať neuveriteľné množstvo energie. Milujem to, čo robím, zbožňujem, keď sa ľudia zastavia, aby si to pozreli, aj z toho čerpám kopu energie. Dosť energie mám aj z toho, že sa o seba starám. Nepijem, neberiem žiadne drogy, nefajčím a snažím sa starať o svoje telo ako len najlepšie viem. A energie mám toľko ako nikdy. Keď si na turné, musíš byť opatrný a musíš sa o seba starať, lebo ťa to môže rovno odpáliť. Videl som niektorých mojich kolegov piť a žúrovať a po prehýrenej noci mali čo robiť, aby sa dali dokopy. Takže ja sa tomu vyhýbam. Nič som nevypil a nebral už riadne dlhú dobu. To je jeden z hlavných faktorov. Odtiaľ aj mám kopec z tej energie. Keď vyjdeš na pódium a pred tebou je publikum, ja osobne sa fakt netrápim tým, aké malé a lebo veľké je. Sú tam a umierajú túžbou po tom, aby sa mohli baviť. Ja milujem, čo robím a rád sa obklopujem najlepšími možnými hudobníkmi. A akonáhle zahráme prvý akord, to ostatné je len adrenalín a endorfín. Prosto ostaneš odrovnaný. Jasné, občas si dám kávu a nejaký Red Bull, aby ma to dostalo na nohy, ale to je všetko. Starám sa o svoje telo, aby sa to mohlo starať o mňa. Takže keď sa dostanem na pódium, som v najlepšej možnej forme. Okrem toho, keď som na sólovom turné, môj spev je veľkou súčasťou toho, čo robím, takže je to aj o dôvod najviac pre to, aby som sa o seba staral.

Vo svetle tvojej odpovede je pre mňa a možno aj pre kopu tvojich kolegov otázkou – ako sa po absolvovaní divokých 80tych a 90tych z teba stala triezva rocková hviezda?

Som uprostred písania knihy, ktorá to všetko vysvetlí, pretože toto je otázka, ktorú dostávam pomerne často. V roku 1986 malo moje mladé ja problémy s heroínom a kokaínom a všetko, čo som poznal, môj život aj kariéra sa dostali do dosť temnej fázy a vyzeralo to, že sa blíži koniec. V roku 1986 som bol čistý 8 mesiacov. Mal som možnosť vážiť si sám seba bez drog a chápať aké množstvo energie mám a ako sa dokážem sústrediť. Tých 8 mesiacov pre mňa bolo dosť na to, aby som si triezvosť začal vážiť, ale nemohol som ostať čistý, lebo som nemal tie správne nástroje. V roku 1987, presnejšie 20.septembra, som sa dostal do poriadneho maléru a hrozil mi pobyt v base. Takže zrazu som mal po dvadsiatke a, úprimne, bol som vydesený. Rád hovorím, že zasiahla akási vyššia moc, môj duch sa zobudil a povedal „OK, čo do pekla sa tu deje?!“. Takže 20.septembra 1987 som vytriezvel a odvtedy som stále triezvy. Po dvoch rokoch toho, čo som prestal som si uvedomil, že moja kariéra sa rozbehla. Začal som sa starať o obchod, začali ma tu a tam volať na rôzne hosťovania, nahrávania albumov a skladieb a odvtedy to tak je stále. Dovolím si tvrdiť, že som jedným z tých, ktorí boli natoľko šťastní, že ich niečo vydesilo na smrť. Bol som posratý strachom a nemal som odvahu pokračovať v spôsobe života, ktorý som viedol. Myslím všetky tie drogy a chlast. Takže som s tým sekol a bola to najlepšia vec, čo som kedy spravil. Pretože môj život je odrazu neuveriteľne plný, tak, že to ani neviem vysvetliť. Byť triezvy je pre mňa darom. Neviem si predstaviť, že by som sa dostal tam, kde som ak by som neprestal. Zabíjal som sa. A to ako fyzicky, tak aj emočne a duševne. Nebol som ničím a bola len otázka času, kedy umriem. Takže sa do môjho života zastarala vyššia moc a vydesila ma k smrti, pretože mi hrozilo 15 rokov natvrdo a ja som sa v tom momente rozhodol prvý krát v živote ísť za niečím. Prijal som vďaku za svoju životnú cestu a myslím si, že som presne tam, kde by som mal byť a ak sa chcem niekam dostať, musím na tom makať. A tohto prístupu sa držím dodnes. A som vďačný za svoju kariéru, život, deti, manželku, ľudí s ktorými pracujem, kapely s ktorými som hral. Bola to skvelá jazda. Takže som sa o tom rozhodol napísať pár strán, pretože ľudia sú zvedaví a chcú vedieť, čo za tým je. Určite to nebude krátke a jednoduché, ale mám pocit, že svoj príbeh musím vypovedať, dostať ho medzi ľudí. To, ako som vytriezvel a ako som to vydržal dnes, zajtra a každý deň po zvyšok môjho života. Pretože zatiaľ to je skvelé.

Ako si spomínal, je tu kopec hudobníkov, ktorí každý večer žúrujú. Ty si to všetko vyškrtol zo života. Ako teda vyzerá tvoja rutina na koncertoch?

Ako som spomínal, snažím sa správne stravovať, snažím sa dosť oddychovať, cvičiť. Veľkou zložkou je ale práve stravovanie. Pozerám sa na svoje telo ako na moje jediné vozidlo na tomto svete. Ak máš Ferrari, Lamborghini alebo Rolls Royce, budeš do neho tankovať len to najlepšie palivo, nie? To je pre ne predsa najlepšie. A potom si uvedom, že tvoje telo je tvojím jediným strojom. Je to len na tvoj prospech zamyslieť sa takto nad tým a starať sa podľa toho o svoje telo. Ale musím povedať, že občas si doprajem a viem vychutnať dobré jedlo. Keď som doma s deťmi a ženou a ideme spolu von, rád si dám thajské, japonské jedlo alebo čínu a to je tiež súčasťou jedálnička počas turné. A zas to poviem – nepijem. Nedám si pohár vína alebo pivo. Nemám záujem a profitujem z toho. Spánok, oddych a občas úplne vypnúť, to je tiež niečo, čo pomôže tvojmu telu znovu sa nakopnúť a teda to prospeje aj tebe. Občas mi stačí aj 5-6 hodín. Ale ak si môžem pospať dlhšie, je to samozrejme lepšie. A musím povedať, že aj napriek tomu, že už som trocha starší, som na svojom fyzickom vrchole. Fyzicky aj emocionálne som v skvelej forme. Áno, mám nejaké tie problémy s hlavou, ha-ha-ha (sarkastický smiech), ale inak som OK. Proste som z rovnice svojho života vyškrtol pitie a žúrky. Aj na turné totiž musím o seba dbať a funguje to. Ľudia sa ma pýtajú aký som starý. Veril by si, že mám 85?

To teda určite nemáš! (Smiech)

(Výbuch smiechu) Hej, robím si srandu. Ale aj napriek tomu vyzerám dobre. Je to aj o prístupe. Žijem v blahobyte. Som veľmi šťastný. Mám okolo seba totiž ľudí, ktorí ma majú radi a ktorých mám rád ja. Môžem spolupracovať s jednými z najlepších hudobníkom na svete. Všetko klape, nie je čo meniť. To je moja rutina. Chop sa svojho života a podeľ sa oň. Uži si ho!

Počas turné máš kopu času počas voľna, presunov a podobne. Čo počas tejto doby počúvaš?

Teraz asi budem počúvať dosť nového Daisies a budem sa pripravovať na turné s Daisies, aby som sa dostal do hudby, textov a aby som získal ten správny pocit z každej skladby. Nedá sa povedať, že by som skladby študoval, len ich počúvam, aby som sa do nich dostal. Keď potom totiž prídu skúšky, je to už skôr o inštinkte. Všetko to máš už vpísané v duši a srdci, vieš, kde sú tvoje party. Aj napriek tomu, že si to pred tým nahrával, medzi časom sa udeje kopa vecí a uplynie more času. Takže počas svojho turné budem asi počúvať moju hudbu, aby som ju potom mohol odohrať čo najlepšie. Rovnako počúvam Daisies, pracujem s Neilom Shawnom a počúvam aj toto. Rád by som mal viac času na to, aby som si mohol vypočuť iné kapely, ale v blízkej dobe mám naplánované spolupráce ... pracujem na albume s jedným japonským umelcom, je tu jedna kapela z Južnej Ameriky, ktorá ma chce na albume, takže momentálne som dosť vyťažený. Keď sa náhodou od toho všetkého odpútam a hudbu počúvam ako relax, mám svojich favoritov. Milujem The Beatles, jazz, fusion jazz, Stones a Zeppelin. A musím byť úprimný, čo sa novej hudby týka, tak trochu sa strácam. A potom to je zas o tom, že keď som na turné, niečo ma inšpiruje, skladám piesne pre nasledujúci album a to je nekonečný proces. Kedysi som hudbu počúval dosť veľa, ale na to momentálne nemám čas. Keď ho náhodou mám, snažím sa aspoň niečo dohnať, momentálne to ale nie je. Budem pracovať na novom sete k Viva La Rock turné, budem pracovať na Burn It Down od Daisies, budem pracovať na veciach, čo mám rozbehnuté s Neilom Shawnom a spomínaným japonským hudobníkom.

Na záver mám pre teba nepríjemnú otázku, ale spolupracoval si aj s Dolores O´Riordan – aké boli tvoje prvé pocity po tom, čo si sa dozvedel, čo sa jej stalo?

Mal som šťastie, že som mohol stretnúť Dolores cez jej manžela Dona Burtona. Boli sme dlhoroční priatelia, potom sa zobrali, začali sme spolu pracovať a zavolali ma na nahrávanie albumu. Boli sme si dosť blízki. Bola úžasná umelkyňa, veľmi talentovaná, silná duchom, skvelá matka, manželka a priateľka, veľmi blízka priateľka. Zblížili sme sa a skončilo to tak, že som sa podieľal na troch z jej sólo albumov. Strávili sme spolu dosť času. Moje srdce plače a z toho, čo sa stalo som bol šokovaný, dodnes na to celkom nemám slová. Stále celkom nechápem, čo sa deje. Je ťažké pochopiť, prečo sa to vlastne stalo a prečo práve Dolores. To sú ale veci, na ktoré nikdy nenájdeme odpoveď. Niekde hlboko v srdci vieš, že je dôvod na to, prečo tu už nie je a prečo musela odísť, ale nechceš to akceptovať. Poviem len jedno – máme obrovský problém s liekmi na predpis. Vymklo sa to spod kontroly. Je z toho veľký problém pre spoločnosť aj pre náš biznis. Pretože keď si na turné, musíš sa vysporiadať s hromadou fyzických a psychologických problémov. A keď to presiahne medzu, začneš to liečiť. Alebo nemôžeš spať, tak ti niečo predpíšu. Alebo si zraníš koleno či chrbát, ale koncert sa musí odohrať ... tak ti niečo predpíšu. A je to podľa mňa obrovský problém. Určite k tomu niečo poviem aj v knihe. Hlavne svoj názor na obchod s farmaceutikami. Odtrhol sa z reťaze. Chápeš, čo mám na mysli?! Vieš čo sa stalo Tomovi Pettymu? Náhodné predávkovanie. Čo sa stalo Princeovi? Náhodné predávkovanie. A poznal som Dolores, takže viem, že ju trápili nejaké veci. Mala toľko dôvodov, aby žila a vedela to – deti, rodina, kariéra, priatelia, ktorí ju milovali. Osobne si myslím, že to bolo ďalšie náhodné predávkovanie. Pretože ak berieš nejaké lieky a do toho ešte nejaké, postupne si vybuduješ toleranciu. A to, čo fungovalo pred dvoma týždňami už nefunguje, takže miesto jednej tabletky si zoberieš dve. A potom po pár týždňoch tri ... tvoje srdce zvládne len určité množstvo a proste sa zastaví. A bum! Koniec. Opiáty a lieky sa stali obrovským problémom v spoločnosti a hudobnom priemysle. A musíme o tom hovoriť, lebo ak nebudeme, nezmizne to. Určite sa to nestratí, ak sa budeme tváriť, že to neexistuje. Naopak, dovolíme tomu, aby sa to ďalej rozrastalo. ... Dolores mi chýba. Niekedy, keď prídem domov, vidím Dolores všade. Jej prítomnosť je u nás doma citeľná, všetci, moja žena, ja aj naše deti, všetci na ňu myslíme. Bola skvelý človek a úžasná umelkyňa. Keď som sa to dozvedel, ostal som úplne paralyzovaný. Po tom, čo som sa dozvedel, čo sa stalo, snívalo sa mi, že Dolores sa prišla rozlúčiť. Prišla a povedala zbohom... (Povzdych).
Návrat na obsah