Rozhovor 09.02.2018 Eufory - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
09.02.2018 • Michal Roháč
EUFORY


Po vydaní debutu si kapela Eufory našla mnoho priaznivcov nielen doma, ale aj v zahraničí. Po obehnutí rôznych súťaží a množstve koncertov tak pochopiteľne vydanie druhého albumu muselo trochu počkať. Dlho očakávané vydanie nového albumu sa blíži a tak vám o ňom v nasledujúcich riadkoch povedia viac spevák Ľuboš Senko a gitarista Peter Drábik.
 
 
Momentálne ste po nahrávaní nového albumu. Ako momentálne trávite čas?

Ľuboš: Náš čas momentálne trávime najčastejšie vo svojich zamestnaniach. Ale pokiaľ je to možné, tak všetok svoj voľný čas venujeme prehrávaniu skladieb z nového albumu, no nevynechávame ani staršie kúsky z debutu. Pracujeme komplexne na všetkých skladbách, ktoré budeme hrávať na koncertoch. Rozdelili sme ich do štyroch rôznych playlistov,  ktoré plánujeme pravidelne obmieňať, aby naše vystúpenia neboli stále o tom istom. Bude to pestrejšie pre nás, ale hlavne pre fanúšikov, ktorí navštívia naše koncerty.

Peter: Trávime čas netrpezlivým vypytovaním sa nášho manažéra, či sa už ozvali z vydavateľstva. :)

Album mal vyjsť už minulý rok. Čo spôsobilo jeho zdržanie?

Ľuboš: Pravdupovediac, neradi sa k tejto téme vraciame a naši priatelia, či najvernejší fanúšikovia, ktorí nás sledujú už dlhší čas, veľmi dobre vedia, čo sa v rámci kapely udialo minulý rok. Tieto udalosti boli príčinou toho, že nám v zajednaných nahrávacích štúdiách padli termíny nahrávania a neskôr sme museli hľadať náhradné, ktoré nám boli ponúknuté oveľa neskôr a boli časovo veľmi obmedzené. No aj napriek tomu sme to zvládli a aj vďaka ústretovosti nahrávacích spoločností sme to dali dokopy a touto cestou im veľmi ďakujeme.

Peter: Hlavne sme ako team nesklamali a kopec vecí sme robili na poslednú chvíľu. To nám ide veľmi dobre :)

Predpokladám že fanúšikovia sú už dosť nedočkaví. Bude aj nejaké špeciálne vydanie albumu?

Ľuboš: Áno, máš pravdu. Fanúšikovia sa na našu ďalšiu radovku veľmi tešia. Po zverejnení audiozostrihu našej novinky na internete sme zaznamenali veľmi pozitívne ohlasy a my máme obrovskú radosť.

Špeciálne vydania? Áno...  Vinylové platne pokiaľ viem. Ale ak bude záujem, určite príde aj niečo špeciálnejšie.

Debutovým albumom ste získali pomerne veľký úspech. Aké sú vaše očakávania od novinky?

Ľuboš: Bude to veľkolepá šupa!  No vážne :D
 
Peter: Naše očakávania sú druhoradé, v prvom rade verím, že dokážeme naplniť očakávania fanúšikov a odbornej verejnosti.

Priblíž album svojimi slovami.

Ľuboš: Nový album má názov Higher and higher. Tento názov nenesie žiadna z deviatich skladieb, ktoré sa na novej doske nachádzajú. Aj keď sa to v texte jednej z nich spieva, tieto slová môžu naznačovať aj hlbšiu pointu. V mojom ponímaní to naznačuje, že kapela Eufory išla po vydaní Flying Island Eufory vyššie, no a po vydaní druhého Higher and higher pôjde ešte vyššie. Znie to príliš sebavedomo. Viem...  Ale ja o tom skrátka nepochybujem, pretože náš nový kúsok je oproti minulému vyššie vo všetkých atribútoch. Inštrumentálne, skladateľsky a aj zvukovo. Oba spomínané albumy sa na seba veľmi podobajú, ale v konečnom dôsledku sú vlastne výrazne odlišné.

Skladáte spoločne, alebo je to len záležitosť určitých členov?
 
Ľuboš: Väčšinou príde s novým nápadom gitarista Števo Hodoň. No v poslednom čase to nie je striktné pravidlo. S nápadmi sa roztrhol miešok aj ďalšiemu gitaristovi Petrovi Drábikovi. Je to rôzne. Každá skladba vzniká trocha inak. Higher and higher je viac o tímovejšej práci celej kapely, než to bolo pri tvorbe na debutovom albume. Škriepkam sa pri tvorbe vyhnúť síce nedokážeme, ale snažíme sa nájsť kompromis a všetky skladby urobiť čo najzaujímavejšie. Sú v tom zainteresovaní všetci z našej grupy.
 
Peter: Tri roky mi trvalo pochopiť, aké skladby písať, aby mi to Števo nezmietol zo stola – a tých pokusov teda bolo. :D

Koncertujete takmer nepretržite. Ku novému albumu už máte aj turné. Prezraď nejaké dátumy.

Ľuboš: Máme dohodnutú spoločnú šnúru s českou kapelou Power 5 a poľskými Scream Maker. Naša spolupráca zahŕňa 9 koncertov v troch štátoch. Logicky to budú po tri akcie v Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Prvá časť sa odohrá v Poľsku v dňoch 15.-16. a 17. 3. 2018. Samozrejme, koncertov má kapela Eufory naplánovaných aj mimo tejto šnúry oveľa viac a ľudia si ich termíny a miesta môžu odsledovať na našich oficiálnych stránkach.

Krst albumu. Kde a kedy bude?

Ľuboš: Krsty budú dva. Jeden v Čechách, respektíve na našej obľúbenej Morave, kde máme silnú fanúšikovskú podporu, no a samozrejme na slovenskej rodnej hrude. Kde presne a kedy ešte nemáme ujasnené, ale akonáhle bude všetko potvrdené, dáme to veľkolepo a verejne na známosť.
 
Peter: To, že budeme krstiť na Morave, je pre mňa obrovskou poctou, pretože práve tam máme množstvo ľudí, ktorí pevne stoja pri našom boku. Takto sa im snáď aspoň čiastočne odmeníme za ich oddanosť a vernosť.

Muzikou sa určite neuživíte. Teda aspoň zatiaľ. Čomu sa rád venuješ keď máš nejaký voľný čas?

Ľuboš: Muzika nás teda neživí ani zďaleka. To je fakt. Možno neskôr. Teda dúfam :D
 
Voľný čas, ako som už spomenul v úvode, trávime väčšinou na skúšobni. Poniektorí z kapely sa navyše venujeme nejakému športu, alebo si spolu zájdeme niekam na pivo alebo koncert. Sme banda, ktorá si s obľubou resetuje hlavy. Je to dôležité. Utužujeme si tým v kapele vzťahy a prehlbujeme ponorku :D
Peter: Je dôležité občas si oddýchnuť od muziky a skúsiť niečo iné. Naposledy sme chceli Ľuba ukecať na paragliding, ale kategoricky odmietol. :D

Slovenská hudobná scéna za posledné roky výrazne vzrástla. Aký je tvoj názor na kapely, vzťahy medzi nimi, organizátorov či médiá?

Ľuboš: "Stretnú sa dvaja muzikanti a neohovárajú toho tretieho" :D
 
Je to dosť častý jav. Každý muzikant o ňom vie, ale všetci sa tvária, že nie. Silné podávačky rúk, objatia, bratačky...  V skutočnosti by sa najradšej vzájomne potrhali ako mokré noviny, lenže z taktických dôvodov zatnú zuby a "srdečne"  ich vyceria v podobe "úprimného"  úsmevu. Veď čo ak v budúcnosti budú jeden druhého potrebovať? Že?  Bohužiaľ, taká je realita. Pochopiteľne, nie je to vždy tak. Ja osobne poznám obrovský kopec muzikantov, ktorí sú skvelí ľudia a nehrajú žiadne divadielko. Sme vynikajúci priatelia a naozaj si dokážeme pomôcť. Mám strašne veľa obľúbených kapiel a ľudí v nich. Sú naozajstný priatelia a veľmi si ich vážim. Zdravú a férovú rivalitu uznávam. Podrazy však nie!

Niektorí organizátori sú úžasní ľudia a naša kapela sa dokáže vždy s takýmito zosúladiť a dohodnúť. No existujú aj takí organizátori o ktorých sa radšej nebudem ani zmieňovať.

Čo sa týka médií, tak s nimi nemám problém.. Aspoň zatiaľ.  Smutné je akurát to, že slovenské mainstreamové médiá, vo väčšine prípadov, zabúdajú na mladé či neznáme kapely a tým ochudobňujú nie len svojich poslucháčov alebo divákov, ale nakoniec hlavne seba.

Vďaka za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš ešte niečo na záver čo by si rád fanúšikom odkázal?

Ľuboš: Ale pravdaže...  Celá naša kapela, vrátane manažéra, je vďačná každému jednému fanúšikovi. Znamenajú pre nás viac, než si vedia predstaviť. Bez fanúšikov niet hudby. Lebo práve oni, oni sú tá hudba...  Ďakujeme.

Peter: Občas si po koncerte povzdychnem, že mohlo prísť aj viac ľudí, no potom sám sebe poviem: “Ty magor, po koncerte sa ťa prídu ľudia spýtať, či im ukážeš, ako si zahral to a to, pochvália ťa za výkon, pozvú na pivo – nebolo to tak dávno, čo si o takýchto veciach ani len nesníval.” Priatelia, bez Vás by to nemalo cenu, ste úžasní.
Návrat na obsah