Reportáž 06.11.2020 Moonspell - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Dominika Šimová

MOONSPELL


HALLOWEEN 2.0


06.11.2020 Teatro Municipal ,Beja, Portugalsko + Live streamRok 2020 už snáď komentovať čo do konania koncertov ani netreba. No ja sa stále snažím akosi hľadať tie pozitívne veci, v tomto prípade aspoň uhol pohľadu. Tým je aj piatkový live stream portugalských vlkov MOONSPELL, ktorých priaznivcom som už pomaly dve dekády. A preto som si tento koncert nemohla nechať ujsť.

Pred nedávnom sme s kolegami urobili reportáž aj streamu poľských Behemoth a priznám sa, že chvíľu som túto reportáž chcela urobiť ako porovnanie, ale veľmi rýchlo som si uvedomila, že to by vlastne ani nemalo zmysel. Sú to dva odlišné svety a Behemoth predsa len búrajú trochu iné hranice a limity.
Moonspell je však jedna z prvých kapiel, ktorá už hrá koncerty aj pred publikum. Po splnení všetkých nariadení a reštrikcii, ale predsa. Piatkového koncertu sa zúčastnilo približne 300 nadšených priaznivcov. Tento fakt tiež prispel ku kvalite streamu, pretože vidíte, počujete a cítite, že to je skutočne naživo a nevypadá to ako zvuková skúška. Celú show to posunulo akoby bližšie „k normálu“. Aj pre kapelu je to určite jednoduchšie vystupovať pred ľuďmi než len kamerami.

Ako už naznačuje aj názov akcie, Halloween 2.0, koncert sa mal pôvodne odohrať na halloweensku noc, ale „vyššia moc“ Covid-19 zaúradoval aj v tomto prípade. Koncert sa však nakoniec podarilo presunúť a uskutočniť a to je podstatné.

Večer odpálila nesmrteľná Vampiria a show sa mohla začať. Kapela šúpala jednu pecku za druhou. Striedali sa albumy, nálady, kapela nám urobila prierez takmer celou tvorbou. Na skladbu Em Nome Do Medo si muzikanti prizvali aj posilu v podobe vokalistu menom Riu Sidónio, ktorý sa náležite vystrojil a zahalil ochrannými pomôckami aj pre prípad ochorenia na covid. Iste z recesie, no tejto inak vážnej skladbe to dalo nový rozmer. Fernando komunikoval striedavo v portugalčine a angličtine, keďže vedel, že koncert sledujú tisícky divákov po celom svete, miestami dokonca „chekol“ aj komentáre. Napriek situácii sa koncert niesol v mimoriadne príjemnej atmosfére, o čom svedčili aj veľmi pozitívne komentáre ľudí počas celého streamu. Niektorí doma dokonca „headbangovali“ aj so susedmi, iní zas mali pocit, akoby v divadle Municipal boli osobne prítomní.

Po audiovizuálnej stránke, nie je nič, čo by som mohla vytknúť. Skôr naopak. Zvuk bol fenomenálny, veľmi dobre vyvážený. Všetky nástroje bolo počuť veľmi čisto. A osvetlenie? To je niečo, na čom si Moonspell dajú vždy záležať, ale táto show bola unikátna. Svetlá a efekty boli na mimoriadne vysokej úrovni. Pri Alma Mater ste mohli dokonca vidieť gigantickú portugalskú vlajku v podobe laserov a svetiel. Klobúk dole! Navyše Moonspell hrali na pomerne malom pódiu a práve tieto efekty urobili celú produkciu veľkú a bohatú.

Unikátna show, ktorej som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť hoci len cez priamy prenos. V tejto dobe je to viac než dosť. Moonspell len pred nedávnom ohlásili nový album v roku 2021 a nový bubeník, ktorý znel akoby s kapelou hrával už celé roky, sa týmto pádom oficiálne začlenil do tejto svorky. Dúfam, že lepšie časy pre kultúru sú už za dverami.

Pripájam aspoň malú koláž fotiek, aby ste si urobili obraz o tom, ako to tam vyzeralo. Kvalita neláme rekordy, viem.

SETLIST

Vampiria
Wolfshade (A Werewolf Masquerade)
Em Nome Do Medo
In Tremor Dei
Opium
Awake
Night Eternal
Breathe
Soulsick
Butterfly FX
Can´t Bee
Everything Invaded
Alma Mater
Todos Os Santos
Mephisto
Fullmoon Madness
The Future Is Dark
Návrat na obsah