Reportáž 25.10.2018 Tarja, Stratovarius - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
31.10.2018 • Pavel Šimo, Dominika Šimová • Marcin Pawłowski (foto)
TARJA, STRATOVARIUS, Serpentyne
A NORDIC SYMPHONY ´18

25.10.2018 Krakow, Klub Studio

Fínsky metal bol k nám Slovákom odjakživa akosi blízko. Snáď pre jeho chytľavosť a pôvab. Tieto dve vlastnosti dokonale vystihujú kapely Stratovarius a Tarju, ktorí za rozhodli vyraziť na spoločné turné nazvané A Nordic Symphony ´18. Slovensku sa tejto pocty nedostalo, a preto sme sa museli vydať na cestu do poľského mesta Krakow.

Dlhá cesta kvôli absencií dialníc je už bežnou realitou a spomínať to snáď už ani nemá zmysel, no stále ma zaráža, že 220 kilometrov trvá prejsť  približne 4 hodiny! To len tak na zamyslenie sa. Nuž, u nás je to tak, ale otočme list. Krakow nás privítal sychravým počasím, čo ale ku koncu novembra celkom patrí, ale aj napriek tomu treba povedať, že je to nádherné a historické mesto. Klub Studio nás zase prekvapil svojou, musím povedať, že veľmi vydarenou rekonštrukciou. Koncert otvárala britská kapela SERPENTYNE, ktorá priniesla tak trošku keltskú atmosféru a výborne naladila prítomné, nie len čisto poľské publikum, keďže sme zaznamenali viac jazykov než len poľštinu.

STRATOVARIUS sú dnes už legenda power metalu. A Nordic Symphony turné malo poslucháčom a priaznivcom tejto fínskej zostavy priniesť aj ochutnávku ich nového albumu Enigma: Intermission II. Kapela však samozrejme predviedla aj všetky povinné jazdy, hudobnícke sóla a výbornú show zakončila snáď najväčším hitom Hunting High and Low, kedy refrén spievala celá hala a to opakovane.

TARJA a jej kapela ešte stále koncertuje s aktuálnym albumom The Shadow Self. Do setlistu sa ale dostali aj veci, ktoré už nehrali dlhšiu dobu, ako napríklad skladby Falling Awake, Deliverance či akustická verzia skladby I Walk Alone. Medzi najväčšie skvosty koncertu patrila skladba Diva, kedy Tarja prišla na pódium s korunou na hlave a moje osobné favority Undertaker a Calling from the Wild s vymakanými sólami hudobníkov. Čo dodať k jej vystúpeniu než len chvály a obdiv za energiu, ktoré počas koncertu priam rozdáva. Tarja to jednoducho s publikom vie a takmer v každej krajine má svoju silnú fanúšikovskú základňu. Snáď len dúfajme, že s novým albumom, ktorý je naplánovaný na jeseň budúceho roka, sa Tarja opäť predstaví aj u nás doma. Asi jedinú vec, ktorú môžem vytknúť je, že som očakávala nejaký spoločný duet s Timom počas tohto „dvojturné“, čo by ocenilo aj publikum.

Skvelá nálada, fantastické hudobné zážitky a veľká vďaka agentúre Knock Out Productions za výbornú organizáciu. Toto všetko prispelo k výbornému pocitu, s ktorým sme opúšťali nočný Krakow a vracali sme sa naspäť domov. Dúfam, že sa vidíme čoskoro v blízkej budúcnosti.

SETLIST STRATOVARIUS:
Eagleheart
Forever Free
Oblivion
Shine in the Dark
Paradise
4000 Rainy Nights
Black Diamond
Destiny
Unbreakable
Hunting High and Low

SETLIST TARJA:
Demons in You
500 Letters
Falling Awake
Undertaker
Deliverance
Calling from the Wild + sóla kapely
Diva
Love to Hate
I Walk Alone (akustická verzia)
Victim of Ritual
Until My Last Breath
Návrat na obsah