Recenzia 03.06.2018 Prolapsed - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
03.06.2018 • Petra Šrámková • 7/10
PROLAPSED – Sexual Assaults
Label: Immortal Souls Productions

Tu nie je miesto prežiadne epické prológy, či siahodlhé úvody. Chlapci z českého mestečka Hlinsko hovoriaci si PROLAPSED to vzali pekne od podlahy a ich debutová nahrávka „Sexual Assaults“ predstavuje už od prvej sekundy nezadržateľný deathgrindový atak. Štart albumu skladbou „Bolt Cutter“  nastolí slušné tempo, v ktorom zotrvá nahrávka počas celých svojich 24 minút. Presne tak! Chlapci vsadili na rýchlu, perverznú a neľútostnú popravu všetkých nešťastníkov, ktorí si ich aktuálnu dosku vypočuli. A kvalita v tomto prípade naozaj víťazí nad kvantitou. Zvuk nahrávky z vyškovského štúdia Davossa naozaj vydaril, je bez výhrad vynikajúci. Taký svieži a šťavnatý, všetko je zreteľné, ale pritom z neho cítiť aj starú školu, má taký prehnitý nádych. Kresba na obale krásne vystihuje textové pozadie albumu. Bez nejakej námahy dopodrobna presnoriť tematiku textov vám stačia len krátke úryvky, samotný titul albumu a názvy skladieb ako napríklad „Charred body“, „Staring Eyes“, či „Ugly boy with small penis“ a hneď máte jasno. Tu sa vraždí, zohavuje a znásilňuje! A to určite tým najzvrhlejším spôsobom.

Domnievam sa, že škatuľka brutal death/grind veľmi dobre ohraničuje hudobnú produkciu, v ktorej sa PROLAPSED pohybujú. Šialené klepačky sú prestriedané takými hopsavými(gore) časťami a občas sa objaví aj poriadne ponurá deathová pasáž ako napríklad v skladbe „Insane Lament“. Nečakajte žiadne krkolomné ekvilibristické riffy, veď predsa v jednoduchosti je krása a v tomto prípade aj sila. Nahrávka je priamočiara, neprináša síce do žánru nič prevratné, ale veľmi umne ho dopĺňa. Takmer všetky skladby obsahujú zaujímavú a chytľavú pasáž, hlavne tie hopsavé gore časti sa budú krásne vynímať na živo. Už teraz si viem predstaviť  poriadny kotol a v najväčšej miere hlavne circlepit. Ten sa tam hodí najviac! Takou perličkou sú dva vokály oboch gitaristov, z ktorých jeden je poriadne ponurý a druhý akoby občas tlačil do corových polôh, ale skôr by som povedala, že je taký až nepríčetný, krikľúnsky (napr. skladba „Staring Eyes“). Mne sa PROLAPSED veľmi dobre počúva, ani na všetkých prstoch na tele sa nedá vyrátať, koľkokrát som si album „Sexual Assauls“ pustila. Už sa neviem dočkať, akým smerom sa páni posunú na ďalšej nahrávke.

PROLAPSED, to je brutal death metal s poriadnym grindovým záhulom. Nepochybujem, že na živo to musí byť poriadny tlak. A vzhľadom na pred festivalové obdobie, kedy píšem túto recku, si môžem dovoliť aj menšiu reklamu. PROLAPSED vystúpia na Slovensku v rámci festivalu In Memoriam, ktorý sa koná v Campingu v Seredi. Takže ak Vás muzika tejto štvorice zaujala, určite si túto rodinnú udalosť nenechajte ujsť.
Návrat na obsah