Recenzia 19.05.2018 Dimmu Borgir - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
19.05.2018 • Henry • 8/10
DIMMU BORGIR - Eonian

Osem rokov uplynulo od vydania rozporuplného albumu Abrakadabra (pardon, v origináli Abrahadabra) a každý z verných (tých pravoverných už asi veľa neostalo) fanúšikov si začal hovoriť, či vôbec ešte Dimmu Borgir niečo do sveta vypustia. V januári tohto roku sa objavilo oficiálne vyhlásenie, že novinka s názvom Eonianuzrie svetlo sveta štvrtého mája.

Dlho očakávanej udalosti predchádzala chuťovka v podaní EP Inter dimensional Summit, ktorý bol pozdejšie zvolený aj ako prvý videoklip k spomínanému albumu Eonian. Po vzhliadnutí, resp. po vypočutí sa ma zmocnili obavy, že Dimmu Borgirbudú používať recept z predchádzajúceho Abrahadabra, kde hlavným ťažiskom boli orchestrálne party. To druhý klip Council Of Wolves And Snakes, bol opakom a so svojimi poctivými blackovými pasážami dával tušiť, že by to nemuselo až tak zle.Síce sa tam primotali bubnové pasáže a lá Soufly, ale zas tak to neškodí. Mimochodom klip sám o sebe považujem za veľmi vydarený.No a celý album asi za to najlepšie, čo Nóri vydali od Death Cult Armageddon, čiže za posledných pätnásť rokov. Novinka sa produkciou viac blackovo vydarila než posledné kúsky. To že Dimmu Borgir pracujú viac a viac s klávesovými partiami si asi budeme musieť zvyknúť. No a že do toho miešajú vo veľkej miere chorály, spomeňme klasiku Enthrone Darkness Triumphant, kde sa už tiež vyskytovali, akurát nemali textovú podobu. No a v dnešnej dobe ich vyladil, spolu aj  s tými orchestrálnymi, Gaute Storaas, ktorý spolupracuje aj s inými kapelami ako sú Turbonegro... Pravoverní budú namietať, že už to nie je „True Norvegian Black Metal“, ale nechal by som na úvahách, či to za posledných dvadsať rokov bol. Každopádne si tam nájdu aj oni svoje pasáže, taká Lightbringer, The Empyrean Phoenix alebo Archaic Correspondence sú toho dobrým príkladom.

Súčasný symfonický black produkcie Dimmu Borgir na Eonian je podľa môjho názoru lepší než som čakal. Uvidíme, s čím Dimmu Borgirprídu na budúce a len dúfam, že to nebude trvať znovu skoro desaťročie.Na druhú stranu pauza evidentne prospela.
Návrat na obsah